Engelli İşçi Çalıştırma Yönetmeliği 2021

Engelli işçi çalıştırma yönetmeliğine göre işverenlerin özelde ve kamuda engelli çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. hususi alan engelli çalıştırma zorunluluğu ile ilgili eski yönetmelik olmaktadır lakin burada esas almamız gereken kanun 4857 Sayılı Kanunun 30. maddesi. Engelli personel çalıştırma zorunluluğu ilgili yönetmeliğe göre hem özel piyasa hem de Halk işyerleri için uygulanmaktadır.

Bu paylaşımımızda engelli istihdam etme zorunluluğunun doğması için işyerinde en az kaç işçinin çalışması gerekebilir sorusunun cevabı ile özel ve halk işyerlerinde engelli çalıştırma zorunluluğu oranı meselesi için detayları bulabilirsiniz.

Özel Sektörde engelli çalıştırma zorunluluğu 2021

Özel alan işyerleri için engelli çalıştırma oranı 4857 Sayılı Kanun ile belirlenmektedir. İlgili Kanun gereği engelli işçi çalıştırma oranı özel alan işverenleri için şu şekildedir;

 • Toplam çalışan sayısı 50 ya da üstünde ise engelli çalıştırma sayısı yekün çalışan sayısının en az %3’ü olmalıdır.
 • Özel saha işverenleri için engelli çalıştırma oranları hesaplanırken işverenin tıpkı il/ilçe sınırları içerisindeki bütün işyerlerinde çalışanlar hesaba dahil edilmektedir.
 • Parttime çalışanlar özürlü çalıştırma oranı hesaplamasında dikkate alınır.
 • Ayrıca özürlü işçi çalıştırma oranı hesaplamasında meslek sözleşmesi belirli ya da belirsiz olan bütün çalışanlar hesaba dahil edilir.

Kamu işyerleri için engelli işçi istihdam oranı nedir ?

Kamuda engelli çalıştırma oranı özel tüketicilere göre farklılık gösterir. üst kısımda da belirtildiği bu gibi özel sektörde engelli çalıştırma oranı işçi sayısı 50’den fazla ise en az %3 iken halk işyerlerinde engelli çalıştırma oranı hesaplamasında 1 limit belirlenmemiştir. Devlette engelli çalıştırma yüzdesi yekün çalışan sayısının %4’üdür.

Engelli çalışma saatleri 2021

Kamu ve özel saha engelli çalıştırma oranına detaylı şekilde değindikten sonrasında gelelim engellilerin çalıştırılabilecekleri saatler ile mesai saatlerine. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre engelliler hiç 1 biçimde gece vardiyasında çalıştırılamaz. İş Kanunu’na göre gece vardiyası ise akşam 20.00 ile sabah 08.00 saatleri arasını kapsar. Bu halde engelli işçi çalışma saatleri 08.00-20.00 saatleri arasında olacaktır. 4857 sayılı meslek kanunu engelli çalışma saatleri dışında çalıştırılma olması zorunda işyerine cezai yaptırım uygulanır.

Engelli çalıştırma zorunluluğu 2021 cezası ne kadar ?

Engelli çalıştırma yükümlülüğü kapsam gereğinde Halk ve özel sektörde özürlü işçi çalıştırma oranı şartını sağlamayan işyerlerine tespiti mecburiyetinde idari nakit cezası uygulanır. 2021 yılı için uygulanacak ceza tutarı meslek yerinde engelli çalıştırma oranına göre çalıştırılmayan her 1 işçi için 4348 TL ‘dir.

Engelli çalıştırma şartı 2021

Özürlü çalıştırma zorunluluğu kapsam gereğinde yekün çalışan sayısı üst kısımda belirtilen sayının üstünde olan işverenler zaten çalıştırmak durumundadır. Bunun dışında da işverenler sayı şartı aranmadan engelli işçi istihdamı sağlayabilir ve özürlü işçi çalıştırma zorunluluğu haricinde işe aldığı ilave çalışanlar için ilave sigorta prim teşvikinden yararlanabilir. Bunun için işverenin İşkur kaydı açtırması ve engelli işçiyi İşkur kanalı ile istihdam etmesi gerekmektedir.

Engelli işçi çalıştırma zorunluluğu konusu için önemli bilgiler

Engelli istihdam zorunluluğu kapsam gereğinde işyerinde engelli çalıştırma oranı şartının sağlanabilmesi için engelli alımının İşkur kanalı ile gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • Eğer işçi İşkur kanalı ile işe alınmadıysa ve direkt alındıysa işe alım zamanından itibaren en geç 15 gün içerisinde kimlik bilgilerinin İşkur’a bildirilmesi gerekmektedir.
 • İşkur onayı alınmayan ve ya İşkur’a bildirilmeyen engelliler engelli personel çalıştırma oranı hesaplamasında dikkate alınmaz.
 • Aktif çalışırken sonradan engelli özelliğine azalma gösteren ve en az %40 ya da üzeri piyasa şahısların de İşkur’a müracaat yapılmak sureti ile engelli işçi oranı hesaplamasında dikkate alınması sağlanır.
 • Çalışan sayısının yaygınlaşması ya da engelli işçinin değişik sebeplerle işten ayrılması zorunda çalıştırılan engellilerin engelli işçi çalıştırma sayısı altında kalması biçiminde bu durumun en geç beş meslek günü arasında İşkur’a bildirilmesi gerekmektedir.

Engelli sigorta prim teşviki 2021

Engelli çalışma oranı üstünde istihdam edilen her 1 işçi için asgari ücret esas alınarak aylık sigorta priminin tümü Hazine nedeni ile karşılanır. Engelli çalışan sayısı üstünde istihdam edilen çalışan için bu sigorta prim teşvikinden yararlanabilmek için;

 • İşçinin İşkur’da kayıtlı engelliler arasından işe alınması,
 • İşverenin ödeme vadesi geçmiş prim borcu olmaması gerekmektedir.
 • Bu kapsamda İşkur’dan teşvik onayı alındıktan sonrasında 14857 sayılı Kanun numarası ile beyanname gönderilmek sureti ile teşvikten yararlanılır.

İşveren şekilde yararlanabileceğiniz bütün sigorta prim teşvikleri ve güncel kurallarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar