Engelli Araç Alımı Şartları, Gerekli Evraklar 2021

Engelli araç alımı ile ilgili tam 1 kılavuz niteliğinde olan bu paylaşımızı okuyarak engelli araç indirimi nasıl alınır, raporla ÖTV indirimli araç nasıl alınır konularında bütün teferruatları bulabilirsiniz. Bildiğiniz benzeri Türkiye’de araçlardan hususi Harcama Vergisi ve KDV alınmaktadır. Mani oranı göze çarpan 1 derecenin üstünde olanlardan ÖTV alınmadığından sıfır araç alımında baya avantaj sağlamaktadır.

Bu paylaşımımızda engelli raporu ile ÖTV indirimli araç nasıl alınır, kanser hastaları otomobil indiriminden yararlanır mı,  şeker hastaları ötv indiriminden yararlanabilir mi bu gibi konu meselesinde bütün bilgileri bulabilirsiniz. Bununla birlikte sizden konu meselesinde gelen bütün soruların cevapları da paylaşımımızda verilecektir.

Engelli raporu ile otomobil alabilmek için lüzumlu şartlar

Özel Harcama Vergisi yani ÖTV ödemeden sıfır araç alabilmek için mani oranından başka 1 Şart aranmamaktadır.

  • Engel oranı %90 ve ya üstünde olanlar sıfır araçlarını ÖTV ödemeden almakta ve bu da sıfır aracın aşırı uygun fiyatlara alınmasını sağlamaktadır.
  • Engelli araç indiriminden yararlanabilmek için tam teşekküllü devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinden alınmış ve mani oranının en az %90 ya da üstünde olduğunu gösterir mani raporu gerekebilir. sayfamızdan ÖTV’den muaf araç alabilmek için heyet raporunu nasıl alabileceğiniz meselesi için bilgi alabilirsiniz.
  • Ayrıca daha evvelinde bu kapsamda araç alındıysa araç alım zamanından itibaren beş yıl geçtikten sonrasında yeni araç alınabilmektedir. Yani engelli raporu ile beş yılda 1 ÖTV muafiyetli araç alınabilmektedir.

Araba alabilmek için özürlü raporu kaç olmalı 2021?

Engelli vergi indiriminden yararlanarak ÖTV muafiyetli otomobil alabilmek için rapor oranının en az %90 ve ya üstünde olması gerekebilir. Mani oranı %90’ın altında olması biçiminde şahıs ağır engelli dahi olsa sıfır araç alımında ÖTV indiriminden yararlanamayacaktır. başlıklı paylaşımımızdan engellilerin sahip bulunduğu bütün kanuni haklara ulaşabilirsiniz.

Hangi hastalar ötv indiriminden yararlanır ?

Hangi hastalar yararlanır sorusundan ziyade hastalığın yarattığı mani derecesi mühimdir. Mani derecesi en az %90 ve ya üstünde ise hastalığın ne olduğunun 1 önemi kalmamakta.

Engelli ötv indirimi hangi araçlar için geçerli

Sıfır araç alımında ÖTV muafiyeti 1.6 motora kadar yani 1600 CC’ye kadar olan bütün sıfır araçlarda geçerli.Ayrıca 1.6 motora kadar olup net ederi dikkat çekici miktar üstünde olan bazı araçlar için de muafiyet uygulanmayabilmekte.

Engelli araç alımı için lüzumlu evraklar 2021

ÖTV indirimli sıfır araç alımında vasıtası alacağınız yer sizden en az %90 ve ya üstünde engeli olduğuna dair raporun temelini ya da aslı gibidir nüshasını isterler. Bununla birlikte engelli insana atanan kanuni vasi ya da vasiler var ise buna ilişkili olarak belgeler de istenir. diğeri lüzumlu belgeler ise araç alımı sırasında size iletilecektir.

En az %40 üzeri mani raporu olanlardan ise engelli vasıtası için %40 üstünde engeli olduğuna dair sağlık kurulu raporu aslı ya da aslı gibidir nüshası istenmektedir.

Kanser hastalarına 0 otomobil indirimi 2021

Kanser hastalarına ötv indiriminden yararlanabilir mi sorusu bu alanda en çok fazla sorulan soruların başında gelmekte.  Hangi kanser hastalarına %90 üzeri mani raporu verilebileceği heyet kararına bağlıdır. Yani her hastaya rapor verilmez. Bunun için engelli raporuna müracaat yapılması ve heyete girilmesi gerekebilir. Şayet heyet %90 üzeri ağır engelli raporu verirse kanser hastalarına otomobil indirimi sıfır araçlar için geçerli olacaktır.

Şeker hastaları engelli araç alabilir mi ?

Şeker hastalarına %90 ve ya üstünde rapor verilemeyeceğinden şeker hastalarına otomobil indirimi yapılamaz. Sırf şeker hastası olanlara %40 ve ya üzeri de rapor verilemeyeceğinden bu bireyler engelli vasıtası da alamazlar. Fakat şeker rahatsızlığı ile beraberinde başka hastalıklar da var ise ve bütün bu sorunların yekün mani oranı %40 ve ya üstünde olursa engelli plakalı araç alabilirler. Kısa bir şekilde diğeri hastalığı olmayan ve yalnızca şeker hastası olanlar şeker hastalarına ötv indiriminden yararlanamazlar.

Yüzde 60 özürlü raporu ile otomobil alabilmek olasıdır mü ?

Engelli ÖTV vergi indirimi için üst kısımda da belirttiğimiz bu gibi mani oranının en az %90 ve ya üstünde olması gerekiyor. Yüzde 60 rapor ile vergi indirimli araç satın alamazsınız. Lakin engelli vasıtası alabilirsiniz ve otoparklarda öncelikli park ve Öbür avantajlarından yararlanabilirsiniz.

Vasi kararı ile araç alımı nasıl organize edilmektedir ?

ÖTV indirimi ile üzerine araç alınacak insana mahkemece atanan 1 vasi var ise araç alımında adli birim kararı istenir. Bununla birlikte anne ve peder beraberinde yetkili kılındıysa hem anne hem de babaya verilen vasi kararına ilişkili olarak evraklar istenebilir.

Bakıma muhtaç raporu yüzde kaç olmalı ?

Özellikle evde bakım maaşı için bireyin bakıma muhtaç derecede ağır engelli olması ve bunun raporda yer alması gerekiyor. Burada rapor oranından ziyade bireyin bakıma muhtaç olup bulunmadığı ve ağır engelli olup bulunmadığı ciddiyet arz etmekte. Şayet şahıs en az %50 ve ya üzeri raporu var ise ve raporda ağır engelli ibaresi var ise bakım maaşı alınabilmekte.  ÖTV muafiyetli otomobil alımında ise ağır engelli ibaresi aranmaz. %90 üzeri rapor olması yeterli görülmekte.

Görme engelliler ötv indirimli araç alabilir mi ?

Bu kapsamda araçlar zaten engellinin kendisinden ziyade engelli bireyin hayatını kolaylaştırmak adına Kanuni vasileri aracılığı ile kullanılmakta. Bakma engelli kişilere %90 üzeri mani raporu verileceğinden zaten ÖTV indirimli sakat arabası alma hakları olacaktır. Bu kapsamda engelli araç alma işlemi Kanuni vasileri anlamında gerçekleştirilecek ve araç da onlar tarafınca kullanılabilecektir.

Engelli üzerine kaç araç alabilir ?

Özel harcama vergisinden muaf şekilde özürlü araç alımı beş yılda bir tane alınabilir. Tıpkı biçimde %40 ve ya üzeri raporla özürlü araç alımı da bir ile sınırlandırılmıştır.

Engelli raporu ile iki el araç alımı yapılabilir mi ?

Engelli raporu ile iki. el araç alımında herhangi 1 vergi indirimi ya da diğeri 1 indirim uygulanmaz.

Engelli araç satışı ne süreç yapılabilir ?

ÖTV indirimi ile alınan sıfır araçlar alış zamanından itibaren beş yıllık vakit dolmadan satılamaz, devri yapılmamaktadır. beş yıllık vakit tamamlanmasından sonrasında şahıs dilediği insana dilediği bedelde satabilir.

En az %40 ya da üzeri mani raporu ile erken emeklilik hakkı elde edebilirsiniz. sayfamızdan mani oranı ve ilk defa prim ödeme tarihine göre emeklilik şartlarınız meselesi için bilgi sahibi olabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar