Emzirme Parası Nedir, Nasıl, Nereden Alınır ?

Emzirme parası Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında sigortalı anaya ya da babaya 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen 1 yardımdır. Doğum oluşturan annelere türlü isimler altında doğum parası ödenmektedir.

Doğum oluşturan anne için ödenen ciddi ödeneklerden bir tanesi de Sosyal Güvenlik Kuruımu sebebi ile ödenen emzirme yardımı ödemesidir. Bu paylaşımımızda emzirme yardımı ödeneği nedir, kimler alabilir, kaç ay alınır, ptt süt parası sorgulaması nasıl yapılıyor konularında merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Emzirme parası nedir ?

Yazının giriş kısmında da belirttiğimiz üzere emzirme ödeneği sigortalı ve ya bağkurlu anne ya da babaya canlı doğan çocuk için 1 defaya mahsus olmak üzere yapılan yardımdır.

Emzirme ödeneği nasıl alınır ?

Sgk emzirme ödeneğinden yararlanabilecek bireyler ve süt emzirme parası alma koşulları şu şekildedir;

 • 4a Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde çalışanlar ile 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler yararlanır. İsteğe bağlı bağkurlular, Ek5 tarım sigortalıları emzirme ödeneğinden yararlanamaz.
 • Ödenekten yararlanabilmek için anne ya da babanın resmi şekilde evlilik bağının olması, anne ya da babanın doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az 120 gün sigortasının olması gerekiyor.
 • Emzirme ödeneği Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde 120 gün şartı beraberinde bununla birlikte son ödeme vadesi geçmiş prim borcunun bulunmaması, gene Genel Sağlık Sigortası kapsam gereğinde da prim borcunun olmaması gerekiyor.
 • Önemli:Emzirme ödeneği almak için için aktif çalışıyor olmanız mecbur değil. İşten çıkmış olsanız dahi doğum zamanından önceki son bir yıl arasında en az 120 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu var ise emzirme parası alabilirsiniz.Ayrıca yavrunuz işten çıkış zamanından itibaren 300 gün içerisinde doğarsa ve doğum zamanından önceki son 15 ay içerisinde en az 120 gün var ise gene yararlanırsınız.

Emzirme parası hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Bu yardım her yılın başında 1 önceki yılın enflasyon oranları esas alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında belirlenir ve bütün yıl için tıpkı tutarlardan ödenir. Güncel emzirme yardımı tutarları ve geçmiş yıllar tutarları için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme parası başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Emzirme ödeneği alabilmek için nereye başvurulur sorusu yoğun olarak soruluyor. SGK süt parasından yararlanabilmeniz için gerçekte müracaat zorunluluğu yoktur. Lakin ödenekten yararlanabilmeniz için doğumun gerçekleştiği hastane anlamında annelik emzirme raporunun sisteme kayıt edilmiş olması ve çocuğun nüfus kaydını da yapmanız gerekiyor. Şayet tüm bu işlemleri tamamladıysanız SGK sebebiyle ödemeniz yapılabilecektir. Hastane çoğu süreç emzirme raporunu sisteme girmediğinden ya da yanlış giriş yapabildiğinden siz gene de teyit için herhangi 1 SGK merkezine uğrayın.

Emzirme ödeneği başvurusu e-devletten organize edilmektedir mı ?

Yukarıda da belirttiğimiz bunun gibi ödeneği almak için müracaat alınmıyor. Hastane doğum emzirme raporunu kayderse ve da Nüfusa yapılırsa SGK lüzumlu kontrolleri sağlayarak ödemeyi otomatik şekilde gerçekleştirir. Bu sebepten e-devlet üstünden ya da SGK’ya müracaat şartı aranmaz.

Süt parası müracaat formu

Eskiden ödeneğin ödenmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu müracaat formu ile müracaat şartını koymakta idi. Lakin son ve güncel düzenlemede müracaat şartı aranmadığından forma da ihtiyacınız olmayacaktır. üst kısımda anlatılan yolu takip ederek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Emzirme parası sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu süt parası sorgulaması yapmak için;

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Ardından emzirme yardımı e devlet sorgulamasını SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama menüsünden  yapabilirsiniz. Dilerseniz e-devlet ile doğrudan buradan giriş yaparak süt parası sorgulama ptt işlemini yapabilirsiniz: .

Alo 170 süt parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının şikayet ve bilgi hattı olan Alo-170 numaralı telefonu arama yaparak ödemenizin yapılıp yapılmadığını ve durumunun ne olduğunu sorgulayabilirsiniz.

Ziraat bankası süt parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

SGK emzirme ödeneği Şayet tanımlı banka hesabınız yok ise PTT’ye yatar. Şayet Ziraat Bankası hesabınızı SGK kişi Ödemeleri sisteminde tanımladıysanız bu halde ödemeniz banka hesabınıza aktarılacaktır. Sorgulama işlemini üst kısımda verilen e-devlet bağlantısı üstünden gerçekleştirebilirsiniz.

Emzirme parası emanete alındı ne demek

Yukarıda da belirttiğim üzere emzirme yardımı PTT’ye gönderildikten sonrasında en geç iki ay arasında ödemeyi almanız gerekiyor. Ters durumda iki. ayın sonunda ödemeniz SGK emanet hesabına iade edilmiş olacaktır. emzirme ödeneği edevlet sorgulaması sonucunda ödeme emanet alındı halinde 1 İkaz alıyorsanız iade edilen emzirme parasını arka alabilirsiniz.

Emanete alınan emzirme parası nasıl alınır ?

Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde SGK-Şahıs Ödemeleri İçin Banka Hesabı Tanımlama menüsünden banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabınıza gönderilmesini sağlayabilirsiniz. Tanımlamanın ardından ödemeniz ortalama üç meslek günü içerisinde tanımlı banka hesabınıza aktarılır. Emanete alınan SGK emzirme parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Akbank,
 • Vakıf Bank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Fiba,
 • Burgan Bank,
 • Şeker Bank,
 • Garanti Bankası,
 • T. Iktisat Bankası.
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • PTT Bankası,
 • QNB Finans Bank,
 • Vakıf Katılım Bankası

Sgk emzirme parası nereden alınır ?

Eğer SGK kişi ödemeleri sisteminde tanımlı banka hesabınız var ise ödemeniz bu hesaba gönderilecektir. Fakat tanımlı hesabınız olmadan ödeme PTT’ye gönderilir ve PTT’ye gönderiliş zamanından itibaren en geç iki ay arasında ödemenizi çekmeniz gerekir. Ters durumda emzirme parası  SGK emanetine alınır.

Emzirme ödeneği kaç ay verilmekte ?

Bu yardım canlı doğan her 1 çocuk için 1 kerelik ödenir. Ansızın fazla ay ödenmesi söz konusu değildir. Bazı sigortalılar vasıtasıyla ödemenin her ay yapıldığı yönünden hatalı 1 algı mevcuttur. Fakat her ay ödenmemektedir.

Bağkur borcu olan emzirme parası alabilir mi ?

Emzirme yardımı ödeme tarihsel sebebi ile bağkurda geçmiş prim borcu olanlara emzirme parası ödenmez. Tıpkı biçimde GSS borcunuz var ise da emzirme yardımı alamazsınız.

Memura süt parası ödenir mi ?

Devlet memurları Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen süt parasından yararlanamazlar. Memurlara yalnızca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla 1 defalık ödenen doğum yardımı ödemesi yapılır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar