Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjdeli Haber 2021

Emeklilikte yaşa takılanlar yani EYT’ler hükümetten güncelleme bekliyor. Normalde emekli olabilmeniz için kanunen sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsam gereğinde işe giriş tarihinize göre lüzumlu olan prim gün sayısı, sigortalılık zamanı ve ıslak şartını sağlamanız gerekiyor. Emeklilik için lüzumlu olan bu 3 şarttan sigortalılık zamanı ve prim gün sayısı şartını sağlayıp ıslak şartını sağlayamadığınızdan ötürü emekli olamıyorsanız emeklilikte yaşa takılan kısa adı ile EYT şekilde adlandırılırsınız. İşte emeklilikte yaşa takılanlar kimler sorusunun cevabı özetle bu.

Yeni EYT yasası nasıl olacak, eyt aihm ne süreç sonuçlanır ve kimler yararlanacak sorularının yanıtını paylaşımımızın devamında bulabilir bununla birlikte eyt müjdeli haber son dakika gelişmelerini sayfamızda takip edebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar kimler ?

Emeklilik için lüzumlu olan sigorta prim günü ve sigortalılık zamanı koşullarını veren lakin ıslak şartını sağlayamadığı için emeklilik hakkı elde edemeyen bireyler emeklilikte yaşa takılanlar şekilde bilinir. 08.09.1999 zamanından evvelinde sigortalı olanlar için hukuk geriye dönük işletildiğinden 1 güncelleme olması şeklinde büyük 1 ihtimalle bu tarih önce sigortalı olanları kapsayacak.

Emeklilik şartlarınıza göz atmak, emeklilik tarihinizi hesaplamak ve yaşa takılıp takılmadığınız öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

EYT yasasından kimler yararlanacak ?

Malumunuz 08.09.1999 zamanından evvelinde sigorta başlangıcı olanlar eskiden prim günü ve sigortalılık zamanı koşullarını sağladıklarında emekli olabilmekteydiler. Fakat 1999 yılında çıkartılan hukuk ile 1999/09 döneminden evvelinde sigorta başlangıcı olanlar için de ıslak şartı getirildi.

Böylece 08.09.1999 zamanından evvelinde girişi olup hizmet süresini tamamlayan fakat ıslak şartını sağlamadığı için emekli olamayanlar EYT şekilde adlandırıldı. Cumhurbaşkanı nedeniyle talimat verildi. Hukuk tam şekilde nasıl olacak, kimleri kapsayacak lüzumlu araştırmadan sonrasında göze çarpan olacak. Fakat aldığımız duyumlara göre yasadan 08.09.1999 zamanından evvelinde girişi olup emekli olmak için prim gün sayısı şartını sağlamış olanlar yararlanabilecek. Normal emeklilik süresine göre daha düşük maaş bağlanarak şahısların emekli edilmesi de alınan duyumlar arasında.

EYT’den yararlanarak emekli olduğunuzda ne kadar maaş alacaksınız ? Emekli olduğunuzda alabileceğiniz maaşı öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eyt sağlıktan yararlanabilir mi ?

Mevcut uygulamada Şayet çalışmayı bırakıp emekliliği bekliyorsanız ve aktif 1 sosyal güvenceniz olmadan sağlıktan yararlanabilmeniz için genel sağlık sigortası kapsamına geçmeniz gerekiyor. Şayet gelir durumunuz net asgari ücretin 1/3’ünden az ise prim ödemeden yeşil kartlı şekilde sağlıktan yararlanırsınız. Fakat net hane halkı gelir ortalamanız net asgari ücretin 1/3’ü üstünde ise GSS kapsam gereğinde aylık prim ödeyerek emekli olacağınız yaşa kadar sağlıktan yararlanırsınız.

2021 yılı için güncel GSS prim tutarları ve genel sağlık sigortalısı olmak için yapılması gerekenler konusu için bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlara müjdeli haber son dakika

EYT ile ilgili şu anda hukuki 1 güncelleme ya da atılmış resmi 1 adım yok. 1 büyüme olması şeklinde sayfamızda duyurusu olacaktır.

Emeklilikte yaşa takılanlar aihm son vaziyet 2021

Emeklilikte yaşa takılanlar ile ilgili kanuni güncelleme için Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de müracaat olmuştu. Fakat şu lahza için EYT’ler meselesi için AİHM vasıtasıyla verilmiş 1 karar bulunmuyor.Emeklilikte yaşa takılanlar avrupa insan hakları mahkemesi son vaziyet gelişmelerini ve Eyt Aihm davası düzenlemesi hakkındaki anlık ayrıntıları de bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar