Emeklilik Dilekçesi Yılbaşından Önce mi Sonra mı Verilmeli ?

Emeklilik dilekçesi yılbaşından evvelinde mi sonrasında mı verilmeli ? Emeklilik hayali ile yıllarca bekleyen ve az da olsa maaşlarında ayrım olsun dileyen çalışanların en aşırı takıldıkları konularında başında emeklilik dilekçesi için yılbaşından sonrayı mı beklemek yok ise yılbaşından evvelinde dilekçeyi vermek.

Emekli maaş hesabında oldukça çok kriter göz önünde bulundurulmaktadır. Bunlar içerisinde en önemlilerden biri de Aralıktan evvelinde ya da sonrasında dilekçeyi vermek. Peki emeklilik dilekçesini yılbaşından evvelinde mi sonrasında mı vermek avantajlı ? Emekli dilekçesi ayın kaçında verilmeli, emekli dilekçesi ne süreç verilmeli ? Gelin daima beraber bu konuyu inceleyelim.

Emekli maaşı hesaplaması nasıl organize edilmektedir ?

Malumunuz 2000 yılından evvelinde aylık bağlama oranları 1 hayli yüksekti. Tabi aylık bağlama oranı nedir dediğinizi duyuyoruz. Kısa bir şekilde değinmek gerekirse aylık bağlama oranı bütün çalışma süreniz boyunca adınıza ödenen sigorta primlerinin düzenleme kat sayısı ile güncellendikten sonrasında bu ortalama kazancın yüzde kaçı oranında maaş bağlanacağı hesabında uygulanan orandır. Yani ortalama emekliliğe esas prime esas kazancınız 100 lira ise ve aylık bağlama oranı da örnek veriyorum %50 ise 50 lira maaş bağlanır gibi.

Aylık bağlama oranına değinmemin sebebi şu. 2000 yılından evvelinde aylık bağlama oranları %80’e kadar çıkıyordu. Yapılan düzenlemelerle 2008 yılından sonrasında yani şu anda yürürlükte olan 5510 Sayılı SGK Kanunu ile bu oran %40’a düştü. Tabi bu da alacağınız emekli maaşı üstünde büyük 1 etkiye sahip.Dolayısıyla 2000 yılından evvelinde hizmetiniz fazla ise yüksek emekli maaşı almanız mümkündür lakin ağırlıklı çalışmalarınız ya da prim ödemeleriniz 2000 yılından sonrasında ise emekli maaşınız düşük olacaktır.

Maaşların yüksek olmasını veren 1 Öbür etkin de tabi ki primlerin asgari yerine yüksekten ödenmesi. Bu nedenden gerçek kazancınız üstünden sigorta primlerinizin ödenmesini sağlayın. Kısa vadede kar sağlayacağım diye geleceğinizden yani emeklilikte alabileceğiniz yüksek emekli maaşından olmayın.

2020 Yılbaşından sonrasında emekli olmanın avantajları

Yılbaşından evvelinde ya da sonrasında ne süreç dilekçe vereceğinizin cevabı için yürürlükteki 5510 Sayılı SGK Kanunu’na görmek gerekiyor. Yürürlükteki kanuna göre herşeyden önce adınıza ödenen bütün sigorta primleri düzenleme kat sayısı ile güncellenmekte. Düzenleme kat sayısı her yılın kazançları için enflasyona göre belirlenen ve o döneme kazançlarının emeklilik dilekçenizi verdiğiniz tarihteki kazançlara düzenlenmesi biçiminde tanımlanabilir.

Her yılın düzenleme kat sayısı o yılki TÜFE’nin %100’ü ve büyüme hızının %30’unun toplamına (1) tam sayısının ilave edilmesi akibeti bulunmaktadır.Eğer dilekçenizi Aralık ayında verirseniz emekli maaşınıza o yıl Ocak ve Temmuz aylarında verilen enflasyon farkları da yansıtılmakta. Ocak ayında dilekçe vermeniz biçiminde ise önceki yılın gelişim hızının %30’u ve Ocaktaki enflasyon farkı yansıtılmaktadır.

 

Özetlemek gerekirse gelişim hızının enflasyondan yüksek bulunduğu dönemlerde Ocak ayında, enflasyondan düşük bulunduğu dönemlerde ise Aralık ayında dilekçe vermek daha mantıklı olacaktır.

Peki emeklilik dilekçesi ne süreç verilmeli ?

Malumunuz Memleketimiz 2020 yılı başında itibaren Covid-19 nedeni ile ekonomik anlamda zor 1 çağa geçirdi ve bu da enflasyon oranlarının azda olsa de olsa yükselmesine neden oldu. Bitkisel şekilde enflasyon yani TÜFE Türkiye’nin gelişim hızının 1 hayli üzerinde. Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarsa bu halde emeklilik dilekçesi için Ocak ayını beklemek mantıksız olacaktır.

  • Eğer emekli olacaksanız Ocak ayını beklemeden dilekçenizi vermenizi tavsiye ederiz. Tabi bizimkinin tavsiye olduğunu  ve üst kısımda belirtilen veriler ışığında Ocak ayını beklemenin 1 anlamının olmadığını unutmayın.
  • Ocak ayını beklemeden dilekçe vermeniz biçiminde 2020 Ocak ve Temmuz ayında maaşlara yansıtılan enflasyon zamları maaşınıza yansıtılacak, maaşınız azda olsa daha yüksek olacak ve 2021 Ocak ayı emekli zammından da yararlanacaksınız.

Aralık ve ya ocak ayında dilekçe vermeniz mecburiyetinde alabileceğiniz emekli maaşı meselesi için bilgiyi ve güncel emekli maaşı tutarlarını paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verecekseniz SGK Gelir, Aylık, TAlep belgesi nasıl doldurulur adım adım ve teferruatlı bilgi ve örnek doldurulmuş rica belgesine ulaşmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesini ne süreç vermeliyim ?

Eğer emekli maaşınız yılbaşından evvelinde bağlansın istiyorsanız en geç 30 Kasım 2019 tarihine kadar emeklilik dilekçesi vermeniz gerekiyor. Bu halde emekli maaşınız 01 Aralık 2019 zamanından itibaren bağlanacak ve 2020/Ocak ayı emekli maaş zamlarından da yararlanmış olacaksınız.

 

Dilekçenizi verdikten sonrasında emekli maaşınız ne süreç bağlanır öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hangi ayda emekli olmak avantajlı 2020

Emekli sandığı kapsam gereğinde çalışan devlet memurları için 15 Temmuz ya da 15 Ocak tarihlerinden sonrasında emeklilik dilekçesi vermek daha mantıklı olacaktır. Zira zamlı maaşlarla yanında alınacak olan yekün emeklilik ikramiyesi de yükselmiş olacaktır.

SSK ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için ise yıl içerisinde emeklilik başvurusunun hangi ayda yapıldığının 1 önemi yok. Emekliliği adalet ettiğiniz tarihten itibaren dilekçe vermenizi öneririm.

Emeklilik dilekçesi kaç gün bundan önce verilmeli 2020

Peki emeklilik dilekçesi ne süreç verilmektedir ? Emeklilik dilekçesini emeklilik için lüzumlu olan sigortalılık süresi, prim gün sayısı ve ıslak şartını sağladığınız tarihten itibaren verebilirsiniz. Ay bitmeden vermelisiniz ki emekli maaşında 1 kaybınız olmasın. Zira emekli maaşı dilekçe verildikten sonrasında ay başı nedeniyle bağlanmakta.

2021’de emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

2020 yılı nedeniyle en düşük emekli maaşı 1500 TL olmuştur. Bu bilgilere göre;

  • 2021 senesi arasında normal, yaştan ya da malulen ve ya engelli kapsam gereğinde emekli olacak ve prim ödemeleri asgariden ödenmiş olanlara bağlanacak en düşük emekli maaşı 1500 TL olacaktır.
  • Prim ödemesi ya da yurtdışı borçlanma ile yapılan hizmet sürelerinin tümü 2000 yılından evvelinde olanlara ortalama 2000-2200 TL arasında maaş bağlanacaktır.
  • Prim ödeme sürelerinizi, ortalama yatırım bilgilerinizi bize yorum bölümünden yazmanız zorunda ne kadar maaş alabileceğinizi hesaplayabiliriz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar