Emeklilik Dilekçesi Verdikten Sonra Ne Zaman Maaş Bağlanır 2021 ?

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne süreç maaş bağlanır sorusu emekliliğe müracaat yapmış ve aylığın bağlanmasını bekleyen herkes anlamında merak edilmekte. Emeklilik için lüzumlu olan prim gün sayısı, sigortalılık zamanı şartı ve ıslak şartını tamamladıktan sonrasında emeklilik dilekçesi verilmesi gerekiyor. Dilekçe verildikten sonrasında SGK sebebiyle dosya inceleniyor ve lüzumlu kurallar sağlanıyorsa aylık bağlanıyor.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında cevabı merak edilen sorular emekli maaşı ne süreç bağlanır, ilk emekli maaşı ne süreç yatar sorularıdır. Emeklilik başvurusundan sonrasında maaş ne süreç bağlanır meselesi için merak etmiş olduğunuz sorularınızın yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi ne süreç verilmekte ?

Bu konu için bilhassa emeklilik dilekçesi kaç gün bundan önce verilmeli sorusu yoğun sorulmakta. SGK Tahsis Rica ve Beyan Formu’nu Öbür adıyla emeklilik müracaat formunu emeklilik için lüzumlu olan prim günü, sigortalılık zamanı ve ıslak şartını tamamladığınız tarihten hemen sonrasında vermeniz gerekir. Emekli olmak için lüzumlu olan kurallar arasında sayılan prim gün şartı, ıslak şartı ya da sigortalılık zamanı şartlarından bir tanesi tamamlanmadan dilekçe vermemek gerekiyor. Diyelim ki 01 Haziran 2021 zamanından sonrasında aylık adalet ediliyorsa dilekçenin 02 Haziran 2021 tarihinde verilmesi gerekiyor.

Henüz emeklilik talebinizi vermediyseniz adım adım SGK emeklilik dilekçesi nasıl doldurulur meselesinde bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesinden sonrasında maaş ne süreç bağlanır ?

Peki emeklilik dilekçesi verdikten ne kadar vakit sonrasında maaş alınır ? Emekli aylığı rica zamanını takip eden aybaşından itibaren bağlanır. Yani diyelim ki 15 Mayıs 2021 tarihsel nedeniyle emekli olabilmek için lüzumlu olan bütün kuralları sağladınız. Bu halde dilekçenizi 16 Mayıs 2021 itibarı ile verebilirsiniz. Aylığınız ise 16 Mayıs’tan itibaren değil 01 Haziran 2021 zamanından itibaren bağlanır. Dolayısıyla emekliliği hakettiğiniz tarihten itibaren dilekçenizi hemen verin.

Eğer vermiş olduğum örnekte Mayıs ayı yerine ilgiyi 01 Haziran ve sonra iletmiş olsanız emekli maaşında 1 aylık kaybınız olur ve aylık 01 Temmuz 2021 zamanından itibaren bağlanırdı.

Emekli maaşı kaç günde bağlanır 2021

Aslında emekli maaşı ne kadar zamanda bağlanır sorusunun tek 1 cevabı yok. Emekli dilekçesi verildikten sonrasında herkes için emekli maaşının bağlanma zamanı farklılık gösterebilmektedir. İlk emekli maaşının bağlanma zamanı alt taraftaki kriterlere göre farklılık gösterir.

 • Başvuru yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’nin meslek ve işlem yoğunluğuna göre değişir. Örneğin İstanbul’daki 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’nin diğeri illerdeki Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne göre meslek ve işlem yoğunlu kıyaslanamayacak kadar fazladır.
 • Eğer birden bire fazla sigorta kolunda hizmetiniz var ise hizmet birleştirmesi yapılacağından emekli maaşı bağlanma zamanı değişecektir. Yani tıpkı anda ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. hizmeti var ise 1 de bunların içerisine yurtdışı borçlanma, askerlik borçlanması v.s. eklenirse tabi ki aylık geç bağlanacaktır.
 • Eğer tek sigorta kolunda hizmet var ise emekli maaşı daha çabuk bağlanacaktır.

Yukarıdaki kriterler tabi ki emekli maaşının bağlanma zamanı üstünde etkilidir. Lakin ortalama emekli maaşı bağlanma zamanı 2-3 ay civarıdır. En iyi ihtimalle başvurunuzu takip eden ayın maaş ödeme döneminde aylık alırsınız. Bu da zaten bir aya tekabül eder. Yani en hızlı bağlanan emekli maaşını dahi bir ay sonrasında alırsınız.

Emeklilik kağıdı ne süreç gelir ?

Talebinize istinaden aylık bağlandıktan sonrasında aylığın bağlandığına dair ova tarafınıza posta ile gönderilir. Ati olan bu yazıda emekli maaşınızı alacağınız tarih, alacağınız net maaş ve ek ödeme tutarı ile birikmiş ödeme detayları yer alır. Gelen yazıdaki tarihte ve belirtilen bankadan maaşınızı kimliğiniz ile beraberinde giderek çekebilirsiniz.

Emeklilik dilekçesini verdikten sonrasında sağlıktan yararlanma

Eğer işten çıkış yaparak ya da bağkuru aktifken yani devam ederken müracaat yaptıysanız emeklilik müracaat zamanından itibaren 99 gün daha sigortadan yararlanırsınız bu halde bununla beraber GSS primi ödemenize gerek kalmaz. Fakat müracaat tarihsel itibarıyla hali hazırda herhangi 1 sosyal güvenceniz yok ise Genel Sağlık Sigortası kapsam gereğinde prim ödeyerek emekli maaşınız bağlanana kadar sağlıktan yararlanmanız gerekiyor.

Emeklilik dilekçesi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Emeklilik talebinde bulunduktan sonrasında talebinizin ne aşamada olduğunu, yapılan işlemler konusundaki süreci ve bütün ayrıntıları SGK doküman takip sisteminden takip edebilirsiniz. Emekli dilekçesi sorgulama yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuru yaptıktan sonrasında maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını E devlet sisteminden sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde aşağıda verilen bağlantılara T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş sağlayarak sorgulama yapabilirsiniz.

 • ,
 • ,
 • .

İlk emekli maaşı ne kadar alırım 2021

Alabileceğiniz ilk emekli maaşı değişik kriterlere göre farklılık gösterir.  Herkes için sabit 1 emekli maaşı bulunmamakta . Ya da en düşük emekli maaşı şu kadar olur da diyemeyiz. Ama yazımı okursanız alabileceğiniz maaş meselesinde bilgi sahibi olursunuz.

Ancak ilk emekli maaşı ödeme tarihinde aylığın biri peşin ödenir. Hemen takip eden ayın başından bağlanırsa 1,5 aylık alırsınız. üst kısımda vermiş olduğum örnekte 16 Mayıs 2021  tarihinde başvuran insanın maaşı 01 Haziran 2021 zamanından bağlanırsa ve ilk maaş dönemi olan 20 Nisan 2021 tarihinde maaşını alacağını varsaydığımızda bu şahıs 1,5 aylık maaşını alır.

İlk emekli maaşı ne kadar olur ve ne kadar yatar konusu için bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlk emekli maaşı kaç günlük olarak ödenir ?

Emekli maaşı rica zamanını takip eden ay başından bağlanır. Genel şekilde 1 sonraki ay da ödenir. Bu halde ortalama 2,5 aylık şekilde ödenir. Şayet daha uzun sürerse rica zamanını takip eden aybaşından hesaplanacak ve bir maaş da ilave olacak biçimde hesaplama yapılır.

İlk emekli maaşı hangi bankaya yatar ?

Emeklilik rica formunda maaş ödemesi alabilmek dilediğiniz banka ve şubeyi belirttiyseniz ilk emekli maaşından itibaren aylığınız bu bankaya gönderilir. Fakat herhangi 1 banka belirtmezseniz ve burayı boş bırakırsanız aylığınız Ziraat Bankasına gönderilir.

Emekli maaşları ayın kaçında ödenir?

Devlet memurları ile adalet sahiplerinin maaşları her ayın başında ödenir. Sosyal Sigortalar Kurumu ve Bağkur’da ise tahsis/sicil numarasının son rakamına göre aylık ödenecek tarih farklılık gösterir.

Bağkur emekli maaşları ne süreç ödenir ?

4b yani Bağ-Kur emekli maaşlarının ödeneceği tarih Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sicil numarasının son rakamına göre belirlenir. Şayet Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sicil numarasının son rakamı;

 • 5,9 ve ya yedi ise her ayın 25’inde,
 • 1 ve ya üç ise 26’sında,
 • 4, 6 ve ya sekiz ise 27’sinde,
 • 0 ve ya iki ise 28’inde emekli maaşınızı alırsınız.

SSK emekli maaşları ne süreç ödenir ?

SSK’da maaş ödenme tarihsel tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Bağkurda tahsis numarası gene Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numarası iken sskda bu vaziyet farklıdır. Aylık bağlanan emeklilere tahsis numarası verilmekte ve emekli maaşlarının ödeneceği tarih de bu tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir.

Eğer sosyal sigortalar kurumu tahsis numaranızın son rakamı;

 • 9 ise her ayın 17’sinde,
 • 7 ise 18’inde,
 • 5 ise 19’unda,
 • 3 ise 20 sinde,
 • 1 ise 21’inde,
 • 8 ise 22’sinde,
 • 6 ise 23’ünde,
 • 4 ise 24’ünde,
 • 2 ise 25’inde,
 • 0 ise 26′ sında alabilirsiniz.

Emeklilik dilekçesi verdikten sonrasında ne süreç çalışabilirim ?

SGK’nın emeklilik talebinizi işleme alabilmesi için işveren nedeniyle işten çıkışınızın yapılması gerekir. Şayet çalışmaya devam ederken müracaat yapacaksanız çıkışın verilerek girişin “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” şekilde tekrardan yapılması ve verilecek aylık prim hizmet belgelerinin de gene bu kod ile verilmesi gerekir. Şayet çıkış verilmez ya da sigorta kodu değiştirilmezse emekli maaşı talebiniz SGK sebebiyle reddedilir.

Emeklilik tahsis no ne süreç verilmekte ?

Emeklilik dilekçesi kaç günde sonuçlanır meselesinde teferruatlı bilgi verdikten sonrasında gelelim bu sorunun cevabına. Gerçekte emekli kağıdı kaç günde gelir kısmında bu sorunun cevabı da saklı. Emeklilik başvurusundan sonrasında Şayet emeklilik için lüzumlu prim günü, ıslak ve Öbür kuralları sağladıysanız ilk işlem tahsis no verilmesi olabilmektedir. Zaten emeklilik tahsis numarası verildikten sonrasında da ortalama en geç 1,5-2 ay içerisinde ödeme yapılmaktadır.

Kaç nakit emekli maaşı alırım hesaplama

Emekli maaşları herkes için tıpkı olmamakta. Dolayısıyla burada emekli olmanız şeklinde şu kadar maaş alırsınız demek hatalı olur. Bize ilk prim ödenme tarihi, hangi sigorta kapsam gereğinde olduğunuz, yekün prim hizmet sürenizi yorum bölümünden yazmanız zorunda ortalama şekilde ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz ile alakalı hesaplama yapabiliriz

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar