Emekli Tahsis No Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Emekli tahsis no sorgulamasının nasıl yapılacağı ile alakalı bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı ya da devamlı meslek göremezlik geliri saha herkese 1 numara verilmektedir. Verilen bu numara emekli maaşı tahsis numarası şekilde tanımlanır. Emekli okurlarımız anlamında sıklıklar emekli tahsis no nedir, sosyal sigortalar kurumu tahsis no sorgulaması nasıl ve nereden yapılıyor v.s. bu gibi sorular sorulmakta.

SGK emekli tahsis no nedir ?

Öncelikle tahsis numarası ne demek sorusunun cevabı ile konuya giriş yapalım. Tahsis numarası emekli olan kişilere Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla verilen emeklilik sicil numarasıdır. Özellikle emekli maaşlarının ödeme tarihlerinde tahsis numarasının son rakamı ciddiyet arz etmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakiler için bu numara ilk şekilde emeklilikte verilirken bağkurlular için tahsis numarası Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu sicil numarasıdır. Emekli sandığında ise insanın tahsis numarası emekli sandığı sicil numarasıdır.

Emeklilik tahsis no ne süreç verilmekte ?

Emeklilik için lüzumlu olan prim gün sayısı, sigortalılık zamanı ve ıslak şartı kurallarını sağladıysanız emeklilik başvurusundan sonrasında aylık bağlama zamanı başladığında emekli tahsis numarası verilmekte. Bağkurlular için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numarası ve emekli sandığı için sicil numarası bulunduğu için bu kişilere ayrı 1 tahsis numarası verilmez.

Yaşlılık tahsis no sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Ssk tahsis no 4a maaşınızın ödeneceği tarih ile ilgili da büyük ciddiyet arz etmekte. Emekli maaşları tahsis numarasının son rakamına göre ödenmekte. 4c, 4b ve 4a yaşlılık tahsis no sorgulamasını e-devlet sisteminden rahatça yapabilirsiniz. E-devletten emekli sicil no sorgulama yani Sosyal güvenlik kurumu tahsis no sorgulaması yapmak için alt taraftaki adımları takip ediniz.

  • E devlet sisteminden Sosyal Sigortalar Kurumu için emeklilik tahsis no sorgulamasını SGK-SGK Hizmet Dökümü-4a Aylık Bilgisi   menüsünden yapabilirsiniz. Tahsis ve emekli maaşı sorgulama 4a ekranına buradan giriş sağlayabilirsiniz:
  • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için tahsis numarası bununla birlikte verilmez. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu numaranız tıpkı sürede tahsis numaranızdır.. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emekli sicil no öğrenmek için e-devlette T.C. ve e-devlet şifrenizle
    tarafına giriş yapmanız yeterli olacaktır.
  • Emekli sandığı için emekli sicil sorgulamasını e-devlette T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan yapabilirsiniz ⇒ . Tıpkı menüden emekli sandığı sicil no sorgulaması da yapabilmeniz mümkündür.

Tc ile emekli tahsis no öğrenmek mümkün mü ?

Sorgulama işlemleri e-devlet kapısından ve şifreli şekilde yapılabilmekte. E-devlet haricinde parolasız şekilde online sorgulama gerçekleştiremezsiniz. Şayet e-devlet parolanız varolan değilse size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak sorgulama yapabilirsiniz.

Tahsis noya göre emekli maaş günleri

Hangi tarihte maaş alabileceğinizi yani tahsis noya göre emekli maaş günlerini sorgulamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu emekli tahsis no sorgulamanı online şekilde yalnızca e devlet sisteminden yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu tahsis numarası sorgulamasını T.C. numarası ile yapamazsınız. İkinci alternatif ise en yakın SGK’ya uğrayarak öğrenmek.

Emekli maaşı tc son rakamına göre mi ödeniyor ?

Maaşların ödeneceği tarih T.C. son rakamına göre değil tahsis son rakamına göre ödenmekte. üst kısımda sosyal sigortalar kurumu emekli maaşları ne süreç yatıyor ile alakalı linki zaten paylaştık. 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu maaşlarının tahsis numarası son rakamına göre hangi tarihlerde ödendiği ile alakalı bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Devlet memurlarının aylıkları da zaten her ayın başında ödenmekte.

Emekli tahsis no ile maaş sorgulaması düzenlenmektedir mı ?

Sgk emekli maaşı sorgulama 4a işlemi sadece e devlet sistemi üstünden yapılmakta. Sosyal sigortalar kurumu maaş sorgulama 4a işlemini yalnızca T.C. numarası ile yapabileceğiniz 1 uygulama maalesef bulunmuyor. Sırf emekli sicil no ile maaş sorgulaması yapamazsınız. Dilerseniz tahsis no ile maaş sorgulamasını herhangi 1 SGK’ya uğrayarak yaptırabilirsiniz.

İlk emekli maaşı ne süreç ne süreç alınır ?

Emeklilik başvurunuzun ardından maaşınız takip eden ay başından itibaren bağlanır. İlk emekli maaşının yattığı tarih de emekli tahsis numarasının son rakamına göre belirlenir. Normalde emeklilik rica formunda 1 banka belirttiyseniz maaşınız o bankaya yatar. Banka bilgisi yazmadıysanız maaşınız Ziraat Bankasına gönderilir. İlk emekli maaşınızın ne kadar olabileceği ve ne süreç alabileceğiniz meselesinde bütün ayrıntılar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tahsis numarası nedir, tahsis no ile emeklilik sorgulama konularındaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar