Emekli Olmak İstemiyorum Paramı Alabilirmiyim 2021

Emekli olmak istemiyorum paramı alabilirmiyim sorusu  okurlarımız anlamında bize yoğun olarak sorulmakta. Malumunuzdur ki emekli olabilmek için 1 kaç şartın birden bire yerine getirilmesi gerekiyor. Bu koşulları özetleyecek şekilde sıralamak gerekirse prim günü, sigortalılık zamanı ve ıslak şartıdır.

Mevzuatımıza göre ssk, bağkur  ya da diğeri sigorta kollarındaki başlangıç tarihine göre bu koşulları sağlamanız şeklinde emeklilik hakkı elde edebilmektesiniz. Fakat diyelim ki sigorta başlangıç tarihinize göre emeklilik için lüzumlu olan ıslak şartını sağlamış olmanıza karşın prim günü ve sigortalılık süresini tamamlayamadığınızdan Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile size emekli maaşı bağlanmadı. İşte bu halde sigortadan nakit alma hakkına sahip oluyorsunuz.

Sigortadan nakit çekme şekilde da tanımlanabilecek bu hakla adınıza yatırılmış olan sosyal sigortalar kurumu primleri, kendi yatırmış olduğunuz Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primlerinin iadesini alabilirsiniz. Peki sgk’dan nakit alma için müracaat nasıl yapılır, sgk dan nakit alma başvurusu nereye yapılır,sigorta parası alma için lüzumlu belgeler nelerdir? İşte ssk dan paramı nasıl alırım konusu için merak edilen bütün soruların cevapları.

Ssk birikmiş paramı alabilmek istiyorum

Yukarıda da belirttiğim üzere sgk’dan toplu nakit alabilmek için emeklilikte lüzumlu olan ıslak şartını sağlamış olmanız lakin prim günü ve sigortalılık zamanı eksiğinden ötürü emekliliği adalet etmiyor olmanız gerekir. Sosyal güvenlik kurumu nakit alma konusunu 1 örnekle somutlaştıralım.

Örnek: Ali BEY sigortaya ilk kere 01.06.1982 tarihinde başlamış ve yekün 800 gün hizmeti bulunmaktadır. Ali BEY 1955 doğumludur. Ali BEY’in ıslak haddinden emekli olabilmesi için en az 3600 prim gününü tamamlaması gerekebilir. Sağlaması gereken ıslak şartı da 60’tır. Bu halde Ali BEY ıslak şekilde koşulları sağlamış fakat prim günü şartını sağlamamaktadır. Ali BEY dilerse Sosyal Güvenlik Kurumu’na yazılı talepte bulunarak toplu sigorta nakit alma hakkından yararlanabilir.

Ssk emeklilik hakkından vazgeçme

Emeklilik için ıslak şartını sağladınız fakat primi doldurmaya daha çok fazla var ve ben ödeyemem ve emeklilik hakkından vazgeçmek istiyorum diyorsanız bu yazımızdaki hükümleri takip ederek iade alabilirsiniz. Bununla beraber emekli olmayan insanların vefatı biçiminde varolan prim gün sayısı emeklilik için yeterli olmayan ve ölüm aylığı bağlanamayan şahıslar de talepte bulunarak vefat eden şahıs için yatan sosyal sigortalar kurumu primlerin iadesini alabilmekteler.

Sigorta paramı nasıl alabilirim ?

Peki sigorta paramı nasıl alırım ? Şayet son çalışmanız Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dosyanızın olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, Sosyal Sigortalar Kurumu ise son çalıştığınız işyerinin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Kurumu’na, emekli sandığı ise Halk Görevlileri Tescil Daire Başkanlığı/Ankara adresine müracaat yapmanız gerekiyor. Müracaat için dilekçe ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

SGK toplu nakit başvurusu dilekçesi

Aşağıdaki dilekçe toplu nakit alabilmek için yeterli olacaktır. Bununla birlikte SGK anlamında hazırlanmakta olan hazır dilekçeyi buradan word şekilde indirebilirsiniz ⇒ .

 • ………….Sosyal Güvenlik Kurumu
 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda …………….. sicil numarası ve …………………………. T.C kimlik numarası ile tescilliyim. Emeklilik için lüzumlu olan ıslak şartını sağlayıp prim günü ve sigortalılık zamanı kurallarını sağlamadığımdan emeklilik hakkımdan vazgeçerek adıma yapılan bütün primlerin iadesini rica ediyorum. Gereğini arz ederim. 

Ssk birikmiş nakit sorgulama işlemi

Birikmiş parayı sorgulamak için geliştirilen 1 uygulama yoktur. Yani hesaplama yapılacak 1 uygulama da henüz geliştirilmedi. Lakin biz sizin birikmiş paranızın ne kadar olduğunu ve prim iadesi şeklinde tarafınıza ne kadar iade sağlanabileceğini öğrenme şeklini anlattık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek birikmiş nakit sorgulaması yapabilirsiniz.

Emekli olamayanlara toplu nakit hesaplama 2021

Emekli olamayan sgk’dan toplu nakit ödemesi hesaplanırken yatan primlerin tamamının iadesi yapılmıyor. Sosyal güvenlik kurumu emeklilikten vazgeçme biçiminde ölüm, malulluk ve yaşlılık primlerinin iadesini yapıyor.

 • 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde 01.10.2008 zamanından evvelinde geçen hizmetlerde hem işçi hem işveren primi hissesinin iadesi yapılırken 01.10.2008 sonrası geçen hizmetler için yalnızca işçi primi hissesi iade edilmekte.
 • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındakilere ödenen bütün primlerin iadesi organize edilmektedir. Bütün primlerden kasıt tabi ki malulluk, ölüm ve yaşlılık sigortası prim oranlarıdır.
 • Devlet memurları da adına ödenen keseneklerin 1 yönünü iade alabiliyor.
 • Tüm sigorta kolları için 01.10.2008 zamanından sonrasında borçlanma yapılarak ödenen askerlik borçlanması, doğum borçlanması, yurtdışı borçlanması ve diğeri bütün SGK borçlanmalarının iadesi alınabilmekte.
 • Eğer SGK borçlanması 01.10.2008 zamanından evvelinde ise Sosyal Güvenlik Kurumu bunu iade etmeyebiliyor. Bunun için dava açmanız gerekebilir.

Yukarıda da belirttiğim üzere sigortadaki parayı çekmeye karar verdiğinizde bütün primlerinizin iade edilemeyeceğini bilmeniz gerekiyor. Şöyle ki ölüm, yaşlılık, malulluk prim oranlarının toplamı %20’dir. Yani en iyi ihtimalle prim oranının %20’sini iade alırsınız. Tabi 4a sosyal sigortalar kurumu kapsamındakiler 01.10.2008 sonra yalnızca işçi hissesine azalan bölümü iade alabildiklerinden bu tarihten sonrasında iade oranı her aya ait brüt kazancının %9’u olacaktır.  Bağkurlular tamamını alabildiklerinden oran %20 olacaktır.

Tabi aklınızda şu soruda oluşuyor. O dönemki prime göre mi iade edilecek. Bu halde nakit kuşa dönecek. Tabi ki öyle değil. Her çağın iade edilecek bölümü düzenleme katsayısı ile güncellenerek iade edilebilecek.

SGK toplu nakit hesaplama örnek:

Hasan BEY’in 01.10.2012-31.12.2013 tarihleri bünyesinde yekün 15 aylık esnaf Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ödemesi olmaktadır. diğeri hizmeti yok ve 65 yaşındadır. Şayet bağkurda sgk’dan toplu nakit alma hakkından yararlanırsa hesaplama her yıl için türlü yapılacaktır. Bağkurda iade edilecek kısım brütün %20’si.

 • 2012 yılı iki. yarısı brüt asgari ücret: 940,50 TL.  Her ay için iade edilecek kısım 940,5*%20= 188,10 TL. Yekün iade bölümü 188,10×3= 564,30 TL
 • 2013 yılı bir. döneme asgari ücret 978,60 TL. Her ay için iade tutarı 978,60 TLx%20= 195,72. yekün iade 195,72×6=1174,32 TL. 2013 yılı iki. yarısı için brüt asgari ücret 1021,50 TL. Her ay için iade tutarı 1021,50x%20=204,30. Yekün iade tutarı 204,30×6= 1225,80 TL .
 • Bu halde düzenleme yapılmadan evvelinde Hasan BEY’e iade edilecek yekün miktar 564,30+1174,32+1225,80= 2.964,42 TL
 • Tabi her yılın düzenleme katsayısı ile düzenleme yapılacak. Her yıla ilişkili olarak düzenleme katsayısı tutarlarını googleda aratarak bulabilirsiniz.
 • Hesaplama yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ölen bireyin primleri SGK’dan iade alınabilir mi ?

Bağkurda ölüm maaşı bağlanması için en az 1800 gün, SSK’da ise en az 900 gün gerekebilir. Şayet ölüm maaşı için lüzumlu kurallar sağlanmıyorsa ya da ölüm maaşına başvuracak halde olan adalet sahibi yok ise bireyin kanuni veraseleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurarak sgk toplu nakit hakkından yararlanabilirler.

Toplu nakit iadesi alınan dönemleri tekrar borçlanma

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan prim iadesi alınan dönemleri dilerseniz ilerde ihya Öbür ismi ile canlandırma yolu ile ödeyerek tekrardan hizmete saydırabilir ve emeklilik hakkından yararlanabilirsiniz. Bu vaziyet vefat eden insanların adalet malikleri için de geçerlidir. Yani vefat eden şahıs Şayet primlerin iadesini aldıysa maaş alabilecek halde olan adalet malikleri bu süreleri borçlanarak emekli olabilir.

SSK’da ne kadar param var ?

Toplu nakit iadesinin ne kadar olabileceği ya da toptan iade ilgiyi olması biçiminde ne kadarlık 1 kısmın iade edileceğinin hesaplanması teknik şekilde çok fazla da kolay değil gerçekte. üst kısımda belirtmiş olduğumuz oranları esas alarak SGK tescil ve hizmet dökümünüzde yer piyasa yatırım tutarları üstünden hesaplama yapılabilir.

Emekli sandığındaki paramı alabilir miyim ?

Yukarıda belirtilen bütün hukuklar emekli sandığı kapsamındakiler için de geçerlidir. Yani yaşı sağladınız fakat prim gün sayısı yetersiz olduğundan emekli olamıyorsanız emekli sandığında adınıza yatan primlerin iadesini alabilirsiniz.

Bağkura ödenen primlerin iadesi nasıl olur ?

Bağkura ödenen primlerin iadesi meselesinde da sadece emeklilik için lüzumlu ıslak şartını sağlamış ve prim gün sayısı yetersiz bulunduğu için emekli olamayanlar yararlanabilir. Bununla birlikte prim öderken vefat eden ve ödenen primleri ölüm aylığı için yeterli olmayan bireyler adına ödenen primlerin iadeleri adalet malikleri sebebi ile iade alınır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar