Emekli Olduktan Sonra Tekrar Sigortalı Çalışma 2021

Emekli olduktan sonrasında yine sigortalı çalışma hakkı emeklilerimize Kanuna göre tanınmış olan 1 haktır. Güncel Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre insanların emekli olduktan sonrasında çalışmasında 1 sakınca bulunmaz. Lakin bilhassa hem emeklilerin hem de emekli çalıştıracak işverenlerin çalışan emeklilerden kesinti düzenlenmektedir mı, emekli olup tıpkı işyerinde çalışmaya devam etmek mümkündür mü bunun gibi emekli olup çalışanlar konusu için bize ilettikleri oldukça çok soru bulunmakta.

Bu paylaşımımızda emekli olduktan sonrasında işçi şekilde çalışanların durumu, emekli şahıs sigortalı çalışırsa maaşı kesilir mi,  emekli şahıs işletme açarsa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu öder mi bu gibi emekli olduktan sonrasında çalışma meselesi için merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Emekli çalışırsa maaşı kesilir mi ?

Emekli çalışanların en çok fazla sordukları soru emekli sigortalı çalışırsa maaşı kesilir mi vardır. Çalışan emekli maaşından kesinti uygulaması 2016 yılından itibaren kaldırılmış ve tekrar yapılandırma düzenlemesi ile emeklilerin geçmiş emekli çalışan kesinti borçları yani Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları silinmiştir. Son güncel mevzuatta emeklilerin emeklilik sonrası sigortalı çalışma mecburiyetinde buna bağlı şekilde emekli maaşlarından herhangi 1 çalışan emekli maaş kesintisi yapılmamaktadır.

Emekli işletme açarsa maaşında kesinti olur mu ?

Nasıl ki çalışan emeklilerin maaş kesintisi olmuyorsa tıpkı halde kendi adına işletme açan emeklilerin emekli maaşlarından da Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla çalışan emekli kesintisi yapılamaz. Emekli olduktan sonrasında bağkurlu çalışan emekliden kesinti uygulaması da 2016 yılında kaldırılmıştır. Son düzenlemede emeklinin işletme açması ya da emeklinin çalışması mecburiyetinde hiç 1 halde kesinti yapılmamaktadır.

Emeklilikten sonrasında yeniden çalışma mecburiyetinde yapılacak işlemler 2021

Burada bütün işlemlerin çalıştıracak işveren sebebiyle ve doğru 1 biçimde yapılması gerekebilir. Emeklinin hatalı kodla işe girişinin yapılması ve prim beyannamesinin verilmesi emekli maaşının kesilmesine neden olur. İşe başlayan emekli 1 çalışan için;

  • Öncelikle “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” SGK evrak kodu ile verilir. Burada en aşırı yapılan hata emekli çalışan girişinin bu doküman kodu yerine “01-Tüm Sigorta Kollarına Tabi Çalışanlar” doküman kodu ile verilmesi. Emekli çalışan bu kodla SGK’ya bildirilemez Şayet bildirilirse bildirim anından itibaren emekli maaşı kesilir. Bu sebepten maaş kesilirse yapılması gerekenler meselesinde paylaşımımızın devamında bilgi verilmiştir.
  • İşe girişi yapılan emeklinin sonraki aşamada aylık prim ve hizmet belgesi ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesi gene evrak şekli “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” şekilde verilir.
  • İşe girişi yapılan emekli kimsenin kendisi ya da işvereni nedeniyle bununla birlikte dilekçe ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmesi gerekmez.

Emekli çalışan sigorta primi sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

SGDP’ye tabi şekilde sigorta bildirimleri yapılan emeklilerin uzun vade sigorta primleri, hastalık primleri ve işsizlik sigortası primleri ödenmez. İşverenler SGDP’ye tabi çalışanlar için brüt maaşları üstünden toplamda %32 oranında SGK’ya prim ödemesi yapar. Hem ödenecek güncel prim tutarları hem de brütten nete güncel emekli asgari ücret hesaplaması için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekliler bu kapsamda yatan sigorta primlerini e-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümünde görüntüleyebilirler. Burada brüt maaşlarını, işveren nedeniyle ödenen prim gün sayısı ve diğeri bilgiler görüntülenebilir. Emekli sosyal sigortalar kurumu prim sorgulaması yapmak için;

  • Öncelikle buradan T.C ve e-devlet ile SGK Tescil ve Hizmet dökümüne giriş yapın ⇒ .
  • Giriş yaptıktan sonrasında sayfanın altında Hizmet Dökümü Türü kısmında Tüm SGK Dökümü seçeneğini seçmeniz gerekebilir. Böylece SGDP kapsam gereğinde işveren sebebiyle bildirilen SGK prim günü ve yatırım bilgilerinizi görüntüleyebilirsiniz.
  • Eğer SGK Uzun Vade Hizmet dökümü seçili kalırsa burada emekli şekilde bildirilen hizmetler görünmez. Nedeni ise üst kısımda da bahsettiğimiz benzeri uzun vade primlerin yatmaması.

Emekli olduktan sonrasında tıpkı işyerinde çalışma

Emekli maaşı bağlandıktan ya da emeklilik başvurusu yaparken tıpkı işyerinde devam etmede Kanuni 1 mani bulunmamakta. Şayet çalışırken emeklilik başvurusu yapacaksanız müracaat yapmadan evvelinde işveren aracılığı ile çıkış bildirgesinin verilmesi ve ““02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” evrak çeşidi ile tekrar giriş yapılması gerekebilir. SGDP şekilde giriş yapılan tarihten itibaren emeklilik alakayı verilebilir.  Bu halde şahıs işten ayrılmak zorunda olmaksızın emeklilik başvurusunu yapabilecektir. 

Emekli maaşım kesildi ne yapmalıyım ?

Emekli maaşım durduruldu nedeni ne olabilmekte ?  Bunun çok sayıda sebebi olabilmektedir. Lakin Şayet emekli çalışan şekilde işe başladıysanız %90 sebebi işe giriş bildirgesinin hatalı kodla verilmesi. Bu halde işveren nedeni ile işe giriş kodu ile aylık prim ve hizmet belgesinde bildirilen kodlar düzeltildikten sonrasında emekli şahıs Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yaparak maaşını tekrar kesildiği tarih itibarıyla bağlatabilir.

Bunun haricinde başka sebepler de emekli maaşının kesilmesine neden olabilmekte. Kesilme sebebini e-devletten ya da internet üstünden öğrenemezsiniz. Örneğin emekli şartlarının sağlanmamış olmasına karşın aylık bağlanması, fiili olmayan 1 sigortalı çalışmanın sonradan tetkik edilerek iptal edilmesi, çalışılan işyerinin hayali işletme olması benzeri oldukça çok durdurulma nedeni olabilmektedir. Böyle 1 vaziyet var ise zaman kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK emeklilik servisine müracaat yapmanız gerekmektedir.

Emekli olduktan sonrasında iki. emeklilik mümkündür mü ?

Emekli olduktan sonrasında sigortalı çalışmaya devam edenlere iki. 1 emeklilik bağlanmaz. Bu maalesef kanuna göre olasıdır değil. Emekli iken şahıs adına bildirilen sigortada emeklilik primleri yer almaz ve dolayısıyla bu primlerle şahıs emekli olamaz ve ya varolan emekli maaşı üstünde 1 etki yaratmaz.

Emekliyim ne meslek yapabilirim ?

Emekli maaşlarının giderek düşmesi emekli olanları emeklilikten sonrasında da maalesef çalışmaya mecbur kılmakta ve emekli ne meslek yapar diye sorgulamaya başlamakta. Tabi emekli olunca yapılacak işleri önermek ya da şu işi yapabilirsiniz demek hatalı olacaktır. Lakin ekseriyetle emeklilere bekçilik, güvenlik bu gibi işler verilmektedir. Lakin siz mesleğinizde iyi iseniz tıpkı mesleği devam ettirebilir, muhtelif alanlara yönelebilir ve ya mesleğiniz ile ilgili deneyimlerinizi eğitim şekilde aktarabilirsiniz.

Vergi indiriminden emekli olan tekrardan çalışabilir mi ?

Engelli emekli çalışabilir mi evet çalışabilir. Sigortalı çalışırken en az %40 ve ya üzeri raporla diğeri ismi ile sakatlık indiriminden yararlanarak erken emekli olanlar ile gene tıpkı biçimde Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde 5510 Sayılı Kanunun 28. maddesi kapsam gereğinde engelli emekli maaşı bağlananlar üst kısımda belirtilen kanunlar doğrultusunda sigortalı çalışmaya devam edebilir, ticari ve ya zirai faaliyette bulunabilir. Emekli maaşlarında kesinti olmamakta ya da yüzde yüz kesilmez.

Malulen emekli çalışabilir mi ?

Malulen emekli olanlar sigortalı çalışamaz ve ya zirai ile ticari herhangi 1 faalliyette bulunamaz. Yani işletme açamazlar. Bu olursa emekli maaşları kesilir.

Emekli sandığından emekli olan ssk’lı çalışabilir mi ?

Emekli sandığı emeklileri de emekli olduktan sonrasında çalışabilmekte. Memur emeklisinin sigortalı çalışması biçiminde emekli maaşından 1 kesinti yapılmamaktadır ve bununla birlikte maaşının yüzde yüz kesilmesi ya da durdurulması söz konusu olmaz.

Çalışan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaş kesintisi olur mu ?

Bağkur emeklisi sigorta kapsam gereğinde çalışabilir ve ya işletme açabilir, kuruluş ortağı olabilmektedir ve Zirai ve tarımsal faaliyetlerine devam debilir. Maaşında herhangi 1 kesinti olmaz.

Emekli işletme açarsa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu öder mi 2021 ?

Gelelim 1 diğeri ciddi soruya. Emekliler geçim şartlarının zorlaşması ve maaşın yetmemesi nedeni ile kendi adlarına işletme açacak iki. 1 gelir sağlamak için çabalamakta. Bu kapsamda emekli çalışanlardan Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu primi alınmaz. Emekli oldukları için Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açılmaz. Fakat dul ya da yetim maaşı alanlar işletme açarsa Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açılır. Bununla beraber şahıs malulen emekli ise Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu açılır ve emekli maaşı da kesilir.

Emekli olanların yeniden çalışması şeklinde kıdem tazminatı ödenir mi ?

Emekli olup ssklı şekilde meslek hayatına devam eden çalışanların da diğeri çalışanlar benzeri kıdem tazminatı alma hakları bulunmakta. Tazminat için lüzumlu olan en az bir yıl vakit çalışmış olma ve kendi istediği dışında işten çıkmış olma şartı ile işveren tazminat ödemesi yapmak zorundadır.

Emekli olduktan sonrasında sigortasız çalışma cezası ne kadar ?

Bazı işverenler emekliye sigorta yapılıyor mı diye bize sorular sormakta . Evet muhakkak yapılması lüzumlu. İşverenler çalışan şahıs emekli de olsa sigortasını kanunlara göre yapmak durumundadır. Kayıt dışı emekli çalıştırmak işveren hem de çalışan için Kanunen yasaktır. Bu biçimde emekliyi kayıt dışı çalıştırdığı tetkik eden işverenlere emekli iken çalışmanın cezası uygulanır.  Emekli olduktan sonrasında sigortalı çalışmak ve işveren sebebiyle sigortanın yapılmaması halinde;

  • Verilmeyen işe giriş bildirgesi için emekli başına brüt asgari ücretin iki katı,
  • Sigortasını bildirmediği her 1 döneme için ise gene emekli başına brüt asgari ücretin iki sert tutarında idari nakit cezası uygulanır.

Emekli çalışan Sosyal Sigortalar Kurumu primi ne kadar ?

Emekli olduktan sonrasında Sosyal Güvenlik Destekleme primine tabi 30 gün üstünden tam sigortalı çalıştırılanlar için işverenler brüt ücretin %32’si oranında prim ödemesi yaparlar. 2021 yılı için asgari ücret üstünden bu kapsamda aylık şekilde ödenecek prim tutarı 941,76 TL olacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar