Emekli Maaşım Eksik Yattı Nedeni Nedir ?

Emekli maaşım noksan yattı nedeni nedir ?  Bu soru Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli aylığı alanlar aracılığıyla süreç süreç sorulabilmekte. Emekli maaşından Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında türlü kesintiler yapılabilmekte.

Okuyucularımızdan süreç süreç emekli maaşım neden noksan yattı, sebebi nedir bunun gibi sorular gelmektedir. Emekli maaşından yapılan kesintilerin 1 çok fazla nedeni olmaktadır. Bu paylaşımımızda emekli maaşlarının noksan ödenme sebepleri ile emekli maaşı kesintisi sorgulamasının nasıl yapıldığı konusu için detaylı bilgi verilecektir.

Not: Şayet sigortalı çalışansanız ve maaşım noksan yatmış ne yapmalıyım diyorsanız bunu işvereninize sormanız gerekebilir. Şayet işverenden netice alamazsanız Alo-170 hattını arama yaparak şikayet edebilirsiniz. Şikayet üzerine Çalışma Müdürlüğü nedeniyle lüzumlu denetim yapılacaktır. Bu paylaşımımızda emekli maaşı neden noksan yattı meselesi için bilgi verilecektir.

Emekli maaşı neden noksan yatar ?

Emekli maaşı noksan yattı ise bunun çok sayıda nedeni bulunur. Emekli maaşından yapılan kesintilerin başında ilaç ve muayene katılım bedelleri gelmektedir. Bildiğiniz üzere emekli olanların ilaç ve muayene katılım payları emekli maaşından kesilmektedir. Çalışanlar için ilaç ve muayene bedelleri eczaneler sebebiyle Öğrenim edilirken emeklilerde bu vaziyet farklılık göstermekte ve eczane ile hastane anlamında herhangi 1 ödeme alınmamaktadır. Güncel ilaç ve hastane muayene ücretleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İlaç katılım payı emeklilerde %10 iken muayene bedeli ise devlet hastanesi ya da özel hastane olmasına göre farklılık göstermektedir. İşte hastaneye gittiğinizde ya da ilaç aldığınızda ilaç ve muayene kesintileri 1 kaç ay sonrasında emekli maaşınıza yansıyabilmektedir. Emekli maaşlarındaki bir. kesinti sebebi budur.

İlaç ve muayene bedelleri dışında da emekli maaşlarından 1 aşırı kesinti yapılabilmektedir. Örneğin tıpkı sürede 1 işverenseniz ve Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemediğiniz işveren sosyal sigortalar kurumu geçmiş çağa borcunuz var ise bu borçların da emekli maaşınızdan kesilme ihtimali yüksek. Bununla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan ve vadesi geçmiş diğeri borçlar, vergi dairesine olan ve vadesi geçmiş borçlarınız (örneğin ödenmemiş MTV, trafik cezası v.s.) emekli maaşınıza kesinti şekilde yansıyabilir.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle yersiz ya da fazla şekilde ödenmiş olan aylıkların da sonradan maaşınıza kesinti şekilde yansıması mümkün.

Emekli maaşı kesinti sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Emekli maaşınızdaki kesintisinin ne kadar olduğunu E devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. Kesinti sebebine ilişkili olarak detaylı bilgi bulma şansınız bulunmamaktadır e devlet sisteminde. Genel hatlarıyla muayene payı, ilaç payı yazar ama diğeri icra borcu v.s. borçların ne ile ilgili olduğunu ve detaylarını bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na sormanız gerekiyor. Gelelim E devlet sisteminden emekli maaşı kesintileri sorgulamasının nasıl yapıldığı hususuna.

4a Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaşı kesintisi sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

SSK emekli maaşı az yattı ise sosyal sigortalar kurumu maaş kesintisi sorgulaması için;

 • Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden sisteme T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile giriş yapın.
 • Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Hizmetleri-4A Emekli Aylığı Kesintileri menüsünden sosyal sigortalar kurumu emekli maaşım neden az yattı sorusunun yanıtını bulabilirsiniz.
 • Ssk emekli maaşı kesinti sorgulama işlemi için doğrudan buradan giriş yapabilirsiniz ⇒.

4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaşı kesintisi sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Peki Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu maaşları neden noksan yattı diye merak ediyor musunuz ? Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaş neden noksan yatar sorusunun sebebini öğrenmek ve ne kadar olduğunu sorgulamak için;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C kimlik no ve e devlet parolanız ile giriş yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu-4B Hizmetleri-4b Emekli Aylığı Kesintileri menüsünden sosyal güvenlik kurumu maaş kesintisi sorgulaması yapabilirsiniz.
 • 4b emekli maaşı kesintilerini öğrenmek için doğrudan buradan giriş yaparak emekli maaşından kesinti sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ .

4c emekli aylık ödeme ve kesinti teferruatları nasıl sorgulanır ?

Memur emeklisi iseniz eemekli maaş kesinti sorgulaması yapmak ve maaşınızın ne kadar olduğunu ve kesinti nedenlerini e devlet sisteminden kolayca öğrenebilirsiniz.

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu-4C Hizmetleri-4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri menüsünden noksan yatan emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.
 • İsterseniz direkt buradan giriş yaparak emekli aylığı kesintileri sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ .

Emekli maaş kesintisi sorgulama parolasız yapılıyor mı ?

Şifresiz şekilde sorgulama seçeneği maalesef yoktur. Online şekilde yalnızca e devlet sistemi üstünden sorgulama yapılabilir.emekli maaşları neden noksan yattı meselesi için sorgulamayı üst kısımda verilen e-devlet menülerinden yapabilirsiniz. Tıpkı sürede emekli maaşım bağlandı mı parolasız sorgulayabilir miyim sorularının cevabı da hayır olacaktır. Emekli maaşınızın bağlanıp bağlanmadığını da üst kısımda verilen menülerden ve e-devlet üstünden sorgulayabilirsiniz.

Emekli ilaç kesintisi sorgulaması nasıl yapılır?

Maaşınızdan ilaç kesintisinin ne kadar olduğunu sorgulamak yoğun şekilde pratik. Emekli maaşı aldığınız sigorta koluna göre üst kısımda belirtilen menülerden sorgulama yapabilirsiniz.

Emekli maaşım noksan yatıyor ne yapmalıyım ?

Peki emekli maaşım noksan yatmış ne yapmalıyım ? E devlet üstünden sosyal güvenlik kurumu emekli maaş kesintisi sorgulaması yaptınız fakat kesintinin asıl sebebini tetkik edemediniz mi ? Bu halde yapmanız gereken emekli aylığınızın bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu ile iletişime geçmeniz gerekmekte. Dilerseniz Alo-170 hattını arama yaparak da bilgi alabilirsiniz.

Emekli maaşında icra kesintisi organize edilmektedir mı ?

Eğer icraya intikal etmiş Sosyal Güvenlik prim borcunuz, vergi borcunuz var ise ve nafaka ödemeniz gerekiyorsa ekseriyetle ters 1 vaziyet olmadan maaşınızdan en fazla 1/4 oranında kesinti yapılıyor. Tabi bu vaziyet adli birim kararına ya da bazı durumlara göre farklılık gösterebilir.

Emekli maaşımın yattığını nasıl öğrenebilirim ?

E devlet üstünden öğrenebilirsiniz. üst kısımda belirtilen menüler aracılığı ile hem güncel aylık tutarınıza bakabilir hem de kesintileri sorgulayabilirsiniz.Emekli maaşınızı diğeri bankaya taşımak ister misiniz ? Hemen sayfamızı ziyaret ederek nakil talebinde bulunabilirsiniz.

Emekli maaşından ilaç kesintisi ne kadar yapılıyor ?

Aslında emekli maaşlar neden noksan yattı sorusunun cevabı ilaç ve muayene bedellerinde gizlidir. Zira emekliler ya da bakmakla yükümlü oldukları bireyler en fena ayda 1 kere hastaneye gitmekte. Hastane muayenesi ve alınan ilaçlar da sonradan kesinti şekilde maaşlara yansımakta. Emeklilerin ilaç için ödedikleri katılım payı oranı %10’dur.

İlk maaş neden noksan yatar ?

ilk maaşım noksan yattı meselesi için bize her gün soru sorulmakta. İlk emekli maaşı ;

 • Emeklilik rica zamanını takip eden ay başından itibaren bağlanır.
 • 1 maaş peşin ödenir ve bununla birlikte maaş ödenen tarihe kadar geçen vakit için de birikmiş ödeme yapılır.
 • Geç ödenmesi zorunda biriken tutarlar her ay için toplu şekilde ödenir.
 • başlıklı paylaşımımızda konu konusu için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar