Emekli Maaşı Banka Değişikliği Ne Kadar Sürer ?

Emekli maaşı banka değişikliği ne kadar sürer ? Maaşını taşıyacak ya da nakil için müracaat yapmış olanların yoğun olarak sordukları 1 soru. Emekli maaşı aldığınız bankayı ya da banka şubesini her süreç için değiştirme hakkınız var.

Emekli maaş atama talebinin ardından emekli maaşını nakil işleminin kaç gün içerisinde gerçekleştiği merak konusu. Bu paylaşımımızda emekli maaş banka değişikliğinin kaç gün içerisinde sonuçlandığı, emekli maaşı banka değişikliği nasıl yapılıyor ve aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılmamaktadır ne demek konularında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Emekli aylığı banka değişikliği nasıl düzenlenmektedir ?

Maaş nakil ilgiyi için 2 seçeneğiniz bulunmaktadır. Birincisi e devlet maaş nakil öbür ise emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği ile SGK’ya başvurarak atama. E-devletten nasıl atama yapabileceğiniz aşağıda adım adım anlatılmıştır. E-devletten müracaat yapamadıysanız devamında verilen dilekçe örneği ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurabilirsiniz.

E devletten emekli maaşını diğeri bankaya taşıma

E devletten maaş atama nasıl düzenlenmektedir meselesinde süreç süreç emekli okurlarımız zorluk yaşamakta. Gerçekte işlem çok fazla basit ama alakayı e devletten girmek için doğru menüyü bulabilmek problem. E-devletten sosyal güvenlik kurumu banka değişikliği menüsü maaş aldığınız sigorta statüsüne göre farklılık gösterir. Buna göre e-devlet üstünden emekli maaşını diğeri bankaya nakil işlemini bulunduğunuz sigorta kapsamına göre alt taraftaki menülerden bir tanesi aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz;

  • E devletten 4a sosyal sigortalar kurumu emekli maaş banka değiştirme işlemini SGK-4a Banka ve Adres Değişikliği menüsünden ya da buradan T.C. ve e-devlet şifresi ile giriş yaparak ⇒ .
  • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu banka değişikliği talebini SGK-4b Banka ve Adres Değişikliği menüsünden ya da buradan T.C. numarası ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak ⇒ .
  • Memur maaş banka değişikliği talebini ise SGK-4C Banka Değişikliği menüsünden yapabilirsiniz.
  • E devlet üstünden yapamadıysanız çözümü ya da örnek dilekçe indirerek SGK’ya elden müracaat için hemen   sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği dilekçe örneği

E-devletten müracaat daha kolaydır. Lakin bunu yapamadıysanız aşağıda örneği verilen dilekçe ile kolayca başvurunuzu yapabilirsiniz.

  • .…………… Sosyal Güvenlik Merkezine.
  • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı emeklisiyim. Maaşımın …… bankasından ……… Bankasının …… şubesine aktarılması ile ilgili gereğini arz ederim. 

Banka şube değişikliği nasıl yapılıyor ?

Aynı bankanın başka şubesine emekli banka değişikliği talebinizi de üst kısımda belirtilen menülerden yapabilirsiniz. Başka şubeye taşımada kredi blokesi, promosyon alınmış olması v.s. mani teşkil etmez.

Kredi borcu olan emekli banka değişikliği yapabilir mi ?

Kredi borcunuz varken bankanız hesabınıza bloke koyduğundan borcun tamamını kapatmadan ve hesaptaki blokeyi de kaldırmadan maaşı taşıyamazsınız.

Promosyon aldığım bankayı değiştirebilir miyim ?

Malumunuz bankalar emekli maaşı taşımada üç yıl vakit ile emekli banka promosyonu peşin şekilde hesabınıza yatırmakta. Varolan halde promosyon aldıktan sonrasında üç yıl içerisinde maaşı taşıyamazsınız. Fakat bankanız ile görüşerek size ödenen promosyonu iade etmeniz ve hesabınızda kredi blokesinin de kaldırılması şeklinde atama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Emekli maaşını Ptt’ye nakil nasıl düzenlenmektedir ?

Dilerseniz ptt maaş nakil hakkından yararlanarak maaşınızı PTT’ye taşıyabilir ve maaşınızı PTT’ye giderek çekecek halde değilseniz evde ödenmesi halinde talebinizi iletebilirsiniz. Bunu da e devletten girebilirsiniz. Her PTT şubesi evde maaş ödenmesi hizmeti vermemekte. Bulunduğunuz ilçedeki PTT’nin evde maaş ödeme uygulaması olup olmadığını teyit etmeniz yararınıza olacaktır.

Emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma nasıl organize edilmektedir ?

Emekli maaşı atama işlemi göze çarpan döneme aralıklarında yapılabilmekte. Örneğin SGK maaş hesaplama dönemlerinde atama yapamazsınız. Sırf bu vaziyet SGK’dan kaynaklıdır. Bu genel anlamda “aylık hesaplama dönemlerinde sistem banka adres değişikliğine açık değildir”  ya da “aylık hesaplama dönemlerinde değişiklik yapılamaz” halinde 1 İkaz ile gelir önünüze. Atama döneminde yine test ederek işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Ancak Öbür bütün sebepler maaş aldığınız varolan banka ile ilgilidir. Şayet promosyon aldıysanız, hesabınızda kredi blokesi var ise ve maaş hesabınıza bağlı kredi kullandıysanız bu blokeler bankanız sebebiyle kaldırılmadan nakil işlemini sonuçlandıramazsınız. Emekli maaşınızı blokeden ötürü kaldıramıyorsanız;

  • Öncelikle maaş aldığınız banka ile görüşerek bloke sebebini öğrenin.
  • Herhangi 1 borçtan kaynaklı bloke var ise bunu kaldırtın.
  • Eğer banka şubesi sebebi ile çözüm üretilemezse banka çağrı merkezini arayın.
  • Bloke banka sebebiyle kaldırıldıktan sonrasında e-devletten maaş atama başvurusu yapabilirsiniz.

Emekli maaşı nakil kaç günde olur ?

Gelelim asıl konumuz olan maaş atama işlemi kaç gün sürer sorusunun cevabına. Emekli maaşı ve banka adres değişikliği talebinizi sisteme girdikten sonrasında Şayet maaş aldığınız banka maaş hesabınızda bloke olmadan ve nakil işlemi talebinizi e devlet sisteminden rahat şekilde ilettiyseniz çoğunlukla takip eden ödeme döneminden itibaren maaşınız talepte bulunduğunuz yeni bankaya taşınmakta.

Genelde rica zamanından sonraki ay değil de 1 sonraki ay maaş yeni bankaya gönderilmekte. Örneğin 15 Mart 2019 tarihinde sosyal sigortalar kurumu emekli maaşını ptt ye nakil talebinizi girdiniz ve E devlet sisteminden onaylandı diyelim. Maaş alma tarihiniz de her ayın 17’si olsun. Şayet 1 sıkıntı olmazsa 17 Nisan 2019 zamanından itibaren maaşınız PTT’ye geçecektir. Lakin bazen süreç gecikme vardır. En geç 1 sonraki ay yani 17 Mayıs 2019 tarihinde yeni bankaya nakil işleminin yapılmış olması gerekiyor. Şayet onaylanmaz ise SGK ile iletişime geçmenizi öneririm.

Emekli maaşım hangi bankada sorgulama nasıl yapılıyor ?

E devlet sisteminden sorgulama yaparak maaşınızın güncel şekilde hangi bankada bulunduğu konusu için bilgi edinebilirsiniz. E devlet sisteminde sosyal sigortalar kurumu için 4A Aylık Bilgisi, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu için 4B aylık Bilgisi, emekli sandığı için ise 4C Aylık bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Emeklilik banka değişikliği nasıl yapılıyor hakkındaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar