Emanete Alınan Rapor Parası Nasıl Alınır ?

Emanete alınan rapor parası nedir, nasıl alınır ? Konu meselesi için bütün teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle bankaya gönderilen rapor parası ödemelerinizi belirlenen vakit arasında almanız gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Kurumu ile ilgili banka bünyesinde imzalanan anlaşmalar gereği belirlenen zamanda geçici meslek göremezlik parası almadığınızda ödemeniz ilgili banka nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu emanet hesaplarına gönderilir. Bu paylaşımımızda emzirme parası, doğum parası, rapor parası emanete alındı ne demek, ptt emanete alındı ne anlama gelir,sgk emanete alınan nakit sorgulaması nasıl yapılıyor v.s. konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Rapor parası ne kadar vakit içerisinde alınmalı ?

Sosyal Güvenlik Kurumu rapor parası ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderilen geçici meslek göremezlik istirahat parası ödemenizi PTT’ye gönderiliş zamanından itibaren en geç iki ay içerisinde almanız gerekiyor.

Eğer siz daha evvelinde SGK kişi ödemeleri sisteminde banka hesabınızı tanımladıysanız ve ödemeleriniz PTT yerine tanımlı banka hesabınıza gönderiliyorsa sizin için 1 vakit bulunmamakta ve çekmeseniz dahi ödemeniz Sosyal Güvenlik Kurumu’na iade edilmez. Bu vaziyet sırf banka hesabı tanımlamamış ve ödemeleri PTT’ye gönderilenler için geçerlidir.

Sgk emanetteki nakit nedir ?

Peki meslek göremezlik ödeneği emanete alındı ne demek ? SGK anlamında meslek göremezlik ödemeniz yapıldıktan ve PTT’ye gönderildikten sonrasında en geç iki ay içerisinde ödemeyi almanız gerekiyor. PTT’ye gönderiliş zamanından itibaren en geç iki ay arasında alınmayan rapor parası ödemeleri SGK’ya iade edilir ve SGK emanet hesaplarında bekler. İşte bu sebepten bu ödemeler emanete alınan rapor parası şekilde tanımlanır. Emanete alınan rapor parasının ne bulunduğu konusu için daha fazla datay için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ptt emanete alındı ne demek ?

Yukarıda da bahsi geçtiği üzere meslek göremezlik ödemeleri tanımlı banka hesabı bulunmayanlar adına PTT’ye yollanır. PTT’ye yollanmış olan ödemelerin ise en geç iki ay arasında çekilmesi gereklidir. iki aylık süreç zarfında ödeme PTT’den alınmadığında PTT emanetine düşer. İşte Ptt emanete alınan nakit süresinde alınmadığı için emanete alınan paradır.

PTT emanete alınan nakit nasıl alınır ?

Yazımızın devamında Sosyal güvenlik kurumu emanete alınan nakit nasıl alınır konusu için teferruatlı bilgi sunulmuştur. Arka alabilmek için 2 alternatif bulunmaktadır. Birincisi dilekçe ile başvurmak öbür ise banka hesabı tanımlamak. Her 2 metod konusu için ayrıntılar paylaşımımızın devamında  verilmiştir.

Sgk emanete alınan nakit sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemini e-devletten T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile gerçekleştirebilirsiniz.  E devlet emanete alınan nakit sorgulamasını;

  • Sosyal Güvenlik Kurumu-4A/4B İşgöremezlik Ödemesi Görme menüsünden ya da ,
  • Buradan T.C. ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ .
  • Sorgulama akibeti meslek göremezlik ödemesi emanete alındı diyorsa bu halde aşağıda belirtilen biçimde hesap tanımlayarak ya da dilekçe ile başvurarak iade alabilirsiniz.

Unutulan rapor parası nasıl alınır ?

Ptt de emanete alınan parayı alabilmek için 2 metod var. Bunlardan biri e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamak öbür ise Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurarak ödemenin tekrardan PTT’ye gönderilmesini sağlamak ya da banka tanımlanmasını sağlamak. Aşağıda hesap tanımlamasını nasıl yapabileceğiniz anlatılmıştır. Şayet hesap tanımlama yapamazsanız dilekçe ile SGK’ya da müracaat yapabilirsiniz.

SGK emanete alınan paranın iadesi için hesap tanımlaması nasıl yapılıyor ?

Bunun için e devlet sisteminden banka hesabı tanımlamanız gerekiyor. E devlet sisteminde menüsünden hesabınızı kolayca tanımlayabilirsiniz. Rapor parası için hesap tanımlaması yapabileceğiniz bankalar: Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Kamu Bank, Akbank, Burgan Bank, Fiba Banka, Şeker Bank, TEB, Garanti, Bina ve Kredi Bankası, Memleketimiz İş Bankası, Vakıf Katılım Bankası, PTT Bank.

Yukarıda sayılanların haricinde 1 banka hesabı tanımlamasını şimdilik yapamazsınız. E devlet sisteminden tanımlama işlemini yaptıktan sonrasında emanete alınan ödemeniz ortalama bir hafta içerisinde ilgili banka hesabına aktarılmış olacaktır. Bu tanımlama işlemini iptal etmediğiniz sürece de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alacağınız bütün Şahıs ödemeleri, rapor paralarınız  v.s. bu hesaba gönderilecektir.

Emanete alınan rapor parası için dilekçe örneği

E devlet yerine Sosyal güvenlik kurumu emanete alınan nakit için dilekçe ile herhangi 1 Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yaparak emanete alınan rapor paranızın iadesini rica edebilirsiniz. Dilerseniz dilekçede tekrar PTT’ye gönderilmesini rica edebilir ya da banka hesabınızı ibraz ederek hesabınıza gönderilmesini rica edebilirsiniz. Emanete alınan rapor paranın iadesininin PTT’ye yapılmasını istiyorsanız;

  • …….Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Kurumunuzun ………………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan nedenden ötürü alamadığımdan emanete alınan paranın tekrardan PTT’ye gönderilmesi hususunu arz ederim. 

Eğer banka hesabı tanımlatmak istiyorsanız şu biçimde yazmalısınız dilekçeyi;

  • …..Sosyal Güvenlik Merkezine
  • Kurumunuzun ………………………….. T.C. numaralı sigortalısıyım. …../…/…. tarihinde PTT’ye gönderilen rapor paramı elimde olmayan yüzden ötürü alamadığımdan emanete alınan paranın ekte bilgilerini verdiğim banka hesabıma gönderilmesi hususunu arz ederim. Bu dilekçenin ekine banka hesap bilgilerinizi ekleyin.

Emanete alınan rapor parası nereden alınır ?

Eğer hesap tanımlaması yaparsanız ödemeniz tanımlamış olduğunuz banka hesabına aktarılır ve bir hafta arasında ATM’den ya da banka gişesinden ödemenizi alabilirsiniz. Hesapsız talepte bulunduysanız ödeme tekrardan PTT’ye aktarılır. Bu halde kimliğinizle beraberinde PTT’den alabilirsiniz.

SGK emanet paraları süreç aşımı zamanı kaç yıldır ?

Zaman aşımı zamanı beş yıldır. Ödemenin ilk PTT’ye aktarılış zamanından itibaren beş yıl içerisinde emanete alınan sosyal güvenlik kurumu geçici meslek göremezlik ödemenizi alabilirsiniz.

Rapor parası konusundaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar