Elden Verilen Maaşın İspatı Nasıl Yapılır ?

Elden verilen maaşın ispatı konusu maaşı, sigorta primi ve kazançları gerçek yatırım üstünden ödenmeyen sigortalıların uğraştığı konuların arasında yer alıyor. Bildiğiniz üzere beş ve üzeri çalışanı olan işyerlerinin maaşları elden ödemeleri yasaktır ve banka kanalı ile ödenmesi zorunludur.

Maaşın asgari ücret olan kısımdan bankaya yatırılması, kalan ödemelerin ise elden verilmesi yoğun rastlanan 1 uygulamadır. Maaşın asgari ücretten gösterilmesinin temel nedeni daha düşük sigorta primi ve stopaj ödemektir. Fakat burada işveren sebebiyle haksız 1 menfaat sağlanmaktadır.

Zira maaşların bankadan ödenmesi yerine yalnızca asgari ücretin ödenmesi, kalanın elden ödenmesi çalışanın bütün özlük haklarını olumsuz yönde etkilemektedir. Alınacak rapor parası, kıdem tazminatı, ihbar tazminatı, yıllık izin ücreti hesaplaması ve en önemlisi de emekli maaşı hesaplaması bunun gibi daha sayamayacağımız oldukça çok parametrede bu kazançlar esas alınmaktadır.  Yani böyle 1 bildirimde sigortalı için ziyan büyüktür. Peki maaşın 1 kısmının elden verilmesi zorunda bunun ispatı için ne yapmak gerekir ?

Elden alınan maaş ispatı nasıl yapılıyor ?

İşveren ile işçi bünyesinde düşülen 1 uzlaşmazlıkta herşeyden önce öne sürülen husus elden verilen maaşlar vardır. Bunun ispatı biraz kolay değildir fakat olanaksız değildir. Şayet elden maaş alıyorsanız ileride yaşanabilecek 1 sıkıntıyı da göz önünde bulundurarak kanıtlayıcı 1 evrak almanız mecburiyetinde sizin için fayda sağlayabilecektir. Bunun dışında elden alınan maaşın ispatı için;

  • İşyerinde yanında çalışılan insanların ifadeleri mühimdir. Yargı karşısında en az iki bordro tanığı elden maaş verildi biçiminde anlatım verirse adli birim de bu yönde karar verebilmektedir.
  • İşçinin işyerinde yapmış bulunduğu meslek ciddiyet arz etmektedir. Yargıya intikal eden vakalarda adli birim tıpkı pozisyonda bilhassa nitelik aranan işler için maaş araştırması yaparak rayiç 1 bedel de belirleyebilir. Uğraş odalarından ücretin sorulması da gerçekleştirilen evrelerden birisidir.
  • İşçiye işveren sebebi ile kredi verilmesi ya da diğeri 1 işlem için verilen 1 maaş yazısı var ise ve bu yazıda gerçek yatırım yazıldıysa delil şekilde kabul edilebilir.
  • İşveren anlamında tutulan gerçek yatırım listeleri var ise bunlar da kanıtlayıcı evrak şekilde kabul edilebilir.

Sigortam asgari ücretten yatıyor ne yapmalıyım ?

Maaşı gerçek yatırım üstünden bildirilmeyen ve esas alınarak bildirilen sigortalılar bunu 1 şikayet ile Alo-170 hattını arama yaparak ya da Cimer üstünden 1 şikayet oluşturarak bildirebilir. Şikayet üzerine denetmen/müfettiş inceleme yapar. Sigortası yapılmış kişinin bu ilgiyi üzerine sigortalıda var ise kanıtlayıcı belgeleri ister ve ifadesini alır. Bununla birlikte işletme kayıt ve belgelerini de ister ve inceler. Şayet işçi sebebiyle verilen belgeler ile işveren kayıt ve belgelerinde işverenin noksan maaş ödediği tetkik edilirse;

  • Eksik ödenen maaşların geriye dönük şekilde ödenmesi biçiminde karar verilir.
  • Buna bağlı şekilde işverene noksan ödenen her 1 ay için maaş noksan ödeme cezası ve EK SGK beyanname cezası uygulanır.

Elden maaş ödeme şikayeti nereye, nasıl düzenlenmektedir ?

Şikayetler Alo-170 hattından ya da Cimer üstünden yapılabilir. Alo-170 hattını 7/24 arama yaparak buradan rahatça şikayet oluşturabilirsiniz. Cimer’den müracaat yapacaksanız işverenin unvanı ve açık adresini eksiksiz şekilde yazmanız gerekiyor.

Maaşı asgari ücretten göstermenin cezası ne kadar ?

Maaşın asgari ücretin üstünde olmasına karşın gerçek kazançtan bildirilmediği tespiti durumunda;

  • Maaşın noksan ödenmesi nedeni ile işverene her ay için ceza uygulanır.
  • Ayrıca noksan kazançtan ötürü Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilecek her 1 ek beyanname için brüt asgari ücretin 1/8’i oranında ceza uygulanır. Güncel ceza tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar