Ek 9 10 Günden Fazla Başvuru, Ödeme, Çıkış İşlemleri

Ek dokuz 10 günden fazla Ev hizmetlerinde çalıştırmış olduğunuz hizmetçi, bakıcı, bekçi v.s. benzeri çalışanınız Şayet ay arasında 75 saatten diğeri ismi ile 10 günden fazla çalışıyorsa bu insanları ev hizmetleri diğeri adı ile SGK Ek9  10 günden fazla çalışanlar kapsam gereğinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmeniz gerekiyor. Ek9 10 günden fazla müracaat işlemleri, sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları, sosyal güvenlik kurumu 10 günden fazla ödeme ve ek9 10 günden fazla işten çıkarma ile ilgili merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz.

Eğer çalışanınız ay arasında 10 günden az (75 saatten az) çalışıyorsa bildirim ve prim ödeme işlemleri konusu için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. ek dokuz sosyal güvenlik kurumu 10 günden fazla meselesinde teferruatlı bilgi ise paylaşımımızın devamında..

Ek9 10 günden fazla başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Evinizde ay arasında 75 saatten fazla yani 10 günden fazla çalışanınız var ise bu insanın sigorta bildirimini Sosyal Güvenlik Kurumu’na rahatça yapabilirsiniz. Üstelik müracaat için öyle aşırı doküman de istenmez. ek dokuz formu ile müracaat yeterli olmaktadır. Müracaat için istenen belgeler şunlardır;

 • Ek9 10 günden fazla formu. Sosyal güvenlik kurumu ek9 10 günden fazla müracaat formunu buradan indirebilirsiniz >>
 • İşveren kimlik fotokopisi,
 • Çalışanın kimlik fotokopisi.

Ek9 SGK Ev hizmetleri müracaat formunda yer alan C- YARARLANILACAK PRİM TEŞVİKLERİ kısmındaki sigorta teşviklerinden yararlanma koşullarına dilerseniz özetleyecek şekilde bahsedelim. Unutmayın ki ek9 10 günden fazla prim tutarı teşvikten yararlanma niteliğine göre farklılık gösterir. Ek9 10 günden fazla teşvik kuralları meselesi için teferruatlı bilgi paylaşımımızın devamında.

Ek dokuz 10 günden fazla formu indir

Başvuruda kullanılacak olan ek-9 formu ve ek9 formu ile vermeniz gereken belgeler üst kısımda verilmiştir. ek dokuz formu pdf formatında indirerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapabilirsiniz.

Ek dokuz 10 günden fazla teşvik kuralları nelerdir?

Ev hizmetleri kapsam gereğinde 10 günden fazla çalıştırdığınız sigortalılar için yararlanabileceğiniz oldukça çok sigorta prim teşviki bulunmaktadır. Bu teşviklerin hem çalışan hem de işveren açısından lüzumlu kuralları bilmeniz ve teşvikte primin ne kadarının karşılandığına hakim olmanız sizin için avantajlı olacaktır. ek dokuz 10 günden fazla müracaat formunda yer piyasa ve yer almayan ev hizmetleri sigorta teşvikleri alt taraftaki gibidir.

Teşvikli ve teşviksiz şekilde ev hizmetleri kapsam gereğinde ödenen güncel sigorta prim tutarlarına sayfamızdan göz atabilirsiniz.

5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin (1) bendi

Bu teşvikten yararlanabilmeniz için ek dokuz prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş döneme prim borçlarınızın olmaması yeterli. Haricinde 1 Şart aranmaz. Prim oranında beş puanlık indirim sağlar. Normalde 1 çalışan için brüt kazancın %37,5’i oranında sosyal güvenlik kurumu ödemeler-ek dokuz 10 günden fazla çalışan prim ödemesi yapılırken bu teşvik yani 5510/5 puanlık indirim kapsam gereğinde brüt yatırım üstünden %32,5 oranında 10 günden fazla sosyal güvenlik kurumu ödemesi yaparsınız. Sosyal güvenlik kurumu ek dokuz formunda bu kutucuğu işaretlemeyi unutmayın sakın.

Ev hizmetleri 6111 teşviki

4447/10. madde teşvik uygulaması diğeri ismi ile 06111 sayılı kanun indiriminden yararlanabilmeniz için geçmiş çağa prim borcunuzun olmaması, prim ödemelerinizi de düzenli yapmanız gerekir. Bunun haricinde aranan koşulları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Evhizmetleri kapsam gereğinde işe alınan bireyin işe alındığı tarihten önceki son 6 aylık çağda sigortalı çalışmamış olmas,
 • Daha evvelinde başka 1 işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • Erkek ise 18-29 ıslak arası olması gerekir.( Hanımlarda ve İşkur’a kayıtlı işsizlier arasından işe alınan baylarda ıslak şartı aranmaz)

Yukarıdaki koşulları sağlamanız biçiminde 24 ay vakit ile bu teşvikten yararlanırsınız. İşkur kaydı var ise ek 6 ay daha teşvikle yanında toplamda 30 ay teşvikten yararlanabilirsiniz.Bu teşvik kapsam gereğinde işçinin brüt kazancu üstünden %17 oranında prim ödemesi yaparsınız. Normalde prim ödeme oranının %37,5 olduğunu düşündüğümüzde 1 hayli indirim aldığınızı belirtmek isterim.Eğer sigortalınız bu teşvik koşullarını sağlıyorsa teşvik kutucuğunu tam olarak işaretleyin.

4447 sayılı Kanunun 50 nci maddesi

Diğer adı ile 15921 teşviği şekilde tanımlanmaktadır. Teşvikten yararlanabilmeniz için ev hizmetleri kapsam gereğinde işe aldığınız çalışanın işe alınma tarihsel nedeniyle İŞKUR’dan işsizlik maaşı almaktadır olması gerekiyor.Tabi bunun haricinde prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş çağa ilişkili olarak borçlarınızın da olmaması gerekiyor. Onun haricinde Şart aranmaz. Bu şartların sağlanması biçiminde ek9 10 günden fazla prim hesaplaması yekün brüt kazancın %33,5’i oranında prim devlet anlamında karşılanır.

27103 sayılı teşvik

Ev hizmetleri 10 günden fazla formunda bu teşvik seçeneği yer almıyor. Fakat en avantajlı teşvik şekilde tanımlayabiliriz. Bu teşvikte lüzumlu kuralları veren insanların en az 15 ay boyunca sigorta priminin tamamını devlet karşılıyor. Hemen sayfamızı ziyaret ederek koşulları öğrenebilirsiniz.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi nasıl yapılır?

Başvuruyu yaptıktan sonrasında ilk ek9 10 günden fazla prim ödemesini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor.Zaten borç tahakkuku da takip eden ayın başı nedeni ile oluşuyor.  Örneğin 15 Eylül 2019 tarihsel itibarı ile işe aldığınız çalışan için prim borç tahakkuku 01 Ekim 2019 zamanından itibaren sistemde görünür. Siz de 2019/Ekim ayına ilişkili olarak 16 günlük olarak ek9 10 günden fazla prim borcunu 31 Ekim 2019 tarihine kadar ödemeniz gerekir.

Ödeme işlemleri işveren T.C. numarası üstünden bütün bankalardan, anlaşmalı bankaların ATM’lerinden, mobil ve ya internet bankacılığı şubelerinden, kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden yapılıyor. Ödeme menüsü bankalarda SGK Ödemeleri- ek dokuz 10 günden fazla ödeme ya da ek dokuz 10 günden az ödeme menüsünden yapılır.

Ek9 10 günden fazla prim ödemesi e devletten düzenlenmektedir mı ?

Sgk ek9 10 günden fazla ödemesini e devlet sisteminde yer saha SGK Kredi kartı ile prim ödeme uygulaması üstünden işveren T.C. Kimlik numarası ile giriş yaparak ödeyebilirsiniz. Kredi kartı ile prim ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >> .

Sisteme T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile giriş yaptıktan sonra;

 • Sorgu Türü: Öbür Tahsilatlar seçeneğini seçtikten sonra,
 • Sorgu Tipi kısmında 10 günden az çalışan primini ödemesi yapmak için 60 Ek-9 10 Günden Az Tahsilatı,
 • On günden fazla çalışan primini ödemesi yapmak için 61 Ek-9 10 Günden fazla tahsilatı seçeneğini,
 • Eğer ev hizmetlerinde 10 günden az çalışan iseniz ve hizmetlerinizi kendiniz tamamlayacaksanız 62 Ek-9 Hizmet Tamamlama Tahsilatı seçeneğinden giriş sağlamanız gerekiyor.

Ek dokuz 10 günden fazla borç sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Borç sorgulama işlemini de SGK kart ile prim ödeme sisteminde üst kısımda ek dokuz 10 günden fazla prim ödemesi yapacağınız menü üzerindenn yapabilirsiniz. Bununla birlikte internet bankacılık kanallarında da T.C. numaranız ile SGK-sgk ek dokuz 10 günden fazla ödeme menüsünden yekün prim borcunuzu sorgulayabilirsiniz.

10 günden fazla prim ödeme sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

E devlet parolanız var ise üst kısımda belirtilen menülerden sorgulama yaptığınızda bütün borcunuzu görüntülersiniz. Daha evvelinde sosyal güvenlik kurumu 10 günden fazla prim ödemelerinize ilişkili olarak döküm istiyorsanız bunları da bağlı olduğunuz SGK’dan alabilirsiniz. Geçmiş Ek9 10 günden fazla prim ödemesi sorgulama işlemi e-devletten ya da başka online 1 uygulama üstünden şu lahza için yapılamamakta.

Ek9 10 günden fazla işten çıkış formu

Ev hizmetlerinde çalışan sigortalıyı işten çıkarmak için de üst kısımda vermiş olduğum ek9 10 günden fazla dilekçesi ile müracaat yapmanız yeterli. Sosyal güvenlik kurumu ek 9- 10 günden fazla çalışanlar formunda çıkış kısmında yer sektör ayrıntıları doldurmanız, işveren ve çalışan kimlik fotokopilerini eklemeniz yeterli olacaktır. Ev hizmetlerinde çalışanların işten çıkış bildirgesi ile çıkış işlemi başvurusunu en geç sigortalının işten ayrıldığı tarihsel takip eden 10’uncu güne kadar yapmanız gerekiyor. Ters durumda geç bildirimden kaynaklı şekilde idari nakit cezası uygulanabilir.

Ek9 10 günden fazla kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kısa çalışma ödeneği uygulaması bilhassa Covid-19 ile beraberinde iyice gündeme gelen konulardan bir tanesi olmuştur. Kısa çalışma ödeneğinden ev hizmetlerinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar yararlanamamakta. Çünkü bu ödenekten yararlanacak işyerinin mücbir sebep kapsam gereğinde kapatılmış olması ya da faaliyetini azaltmış olması gerekmekte. Fakat bu kapsamda prim ödemesi yapanlar parasız izin maaş desteğinden yararlanabilmekte.

Ek dokuz 10 günden fazla çalışanların hakları nelerdir ?

Ek-9 kapsam gereğinde 10 günden fazla çalışanların hakları sigorta kapsam gereğinde çalışanların hakları ile birebir aynıdır. Yani;

 • Bu sigorta emeklilik sigorta kolunda sayılır ve uzun vade sigorta primleri yatar.
 • Hastalık sigortası haklarından yararlanabilirsiniz.
 • SGK anlamında ödenen doğum, emzirme yardımı ödemelerinden yararlanabilirsiniz.
 • Kıdem tazminatı ve ihbar tazminatı benzeri haklardan yararlanabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar