Ek 5 Tarım Sigortası Nedir, Nasıl Yapılır ?

Ek beş tarım sigortası ssk kapsam gereğinde sigorta ödemesi yapılabilen  sigorta koludur. Bu sigorta kapsam gereğinde prim ödemesi yapabilmeniz için tabi ki bir takım koşulları sağlamakta olmanız gerekiyor. ek beş tarım sosyal sigortalar kurumu ile alakalı merak ettiğiniz bütün soruların yanıtını bu paylaşımımızda bulabilirsiniz. Şayet yazının içerisinde cevabınızı bulamadıysanız ova sonundaki kısımdan bize sorabilirsiniz.

Ek beş ne demek ?

Tarımda ya da orman işlerinde süreksiz şekilde yani geçici vakit ile çalışanların sigorta kapsamına alınması için ilk kere 01.03.2011 zamanından itibaren 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa eklenmiş olan sigorta koludur.

Ek beş tarım sigortası kuralları nasıldır ?

Ek beş tarım sigortası uygulaması mevzuatımıza ilk defa 2011 yılından itibaren girmiştir. 6111 Sayılı Kanunla 5510 Sayılı Kanuna eklenmiş olan ek beş ‘inci madde ile tarım ve ya orman işlerinde süreksiz çalışan işçilerin prim ödeyerek emekli olma hakkı verilmiştir. Dolayısıyla ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde prim ödemesi yapabilmeniz için;

 • Tarım ve ya orman işlerinde süreksiz yani gündelik, mevsimlik işlerde v.s. çalışıyor olmanız gerekiyor.
 • Ha bu tam olarak Şart mı yani ben illa tarım ve ya orman işlerinde mi çalışıyor olmam lazım ek beş ödemem lazım sorusunu sorduğunuzu duyar gibiyim.
 • Kanunen böyle 1 zorunluluk var evet. Lakin uygulamada buna pek de dikkat edilmiyor.
 • Yani tahminimce şu lahza ek beş sigorta ödeyenlerin belki yarısından fazlasının tarım ya da orman işleri ile 1 merakı yok.

Ek beş kapsam gereğinde emeklilik şartlarınızı ve zamanını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası kimler yaptırabilir ?

Bu sigorta kolunda prim ödemesi yapabilmek için üst kısımda aranan tarım ve orman işlerinde çalışıyor olma şartının beraberinde ayrıca;

 • Ziraat Odası/İl ya da ilçe tarım müdürlüklerinde aktif çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Aktif  vergi kaydınızın ya da firma ortaklığı kaydınızın olmaması gerekiyor.

Eğer üst kısımda belirtilen bütün koşulları sağlıyorsanız tabi (tarım ve ya orman işlerinde gündelikçi v.s. çalışıyor olmak şartı esnek) ek beş tarım sigortası başvurusu yapabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası primi ne kadar ödenir ?

Ödenecek prim tutarları brüt asgari ücret üstünden hesap ediliyor. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile yanında primler de yükselmekte. Asgari ücret üstünden güncel Ek-5 prim tutarlarını öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası nasıl düzenlenmektedir ?

Ek beş tarım başvurusunu ikamet adresinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Başvuruda istenen belgeler şunlardır;

 • Ek beş tarım sigortası form. Buradan indirebilirsiniz ⇒ 
 • SGK ek beş formunu muhtara, Ziraat odasına ve il/ilçe tarım müdürlüklerine imzalatın ve ardından lüzumlu belgeleri ekleyerek bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne başvurun.
 • Ziraat odasından ya da il/ilçe tarım müdürlüklerinde çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge.
 • Kimlik fotokopisi.

Ek beş tarım sigortası formu

Ek beş tarım sigortası forumu alt taraftaki gibidir;

ek5 tarım sigortası müracaat formu örneği

Ek beş formu nasıl doldurulur ?

Ek beş tarım başvuru formunun doldurmak için alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • Evrağın üst numarasındaki T.C. kimlik numarası tarafına 11 haneli T.C. numaranızı yazın. Sosyal Sigortalar Kurumu sicil numaranızı biliyorsanız sigorta sicil numarası tarafına yazın bilmiyorsanız boş bıraksanız da olur.
 • Evrağın A-SİGORTALININ KİMLİK / ADRES BİLGİLERİ kısmında kimlik ve adres bilgilerinizi teferruatlı şekilde yazın.
 • B- SİGORTALININ SOSYAL GÜVENLİK BİLGİLERİ yönünü boş bırakın. Çok önemli 1 bölüm değil.
 • C- KÖY/ MAHALLE MUHTARLIĞI VE TARIM İL/İLÇE MÜDÜRLÜĞÜ ONAYLARI kısmında 14’üncü bölüm muhtar anlamında doldurulup onaylayacak. Muhtar bu kısımda tarım işlerinde süreksiz şekilde çalıştığınızı onaylamış olacak.
 • 15’inci kısım ise bağlı olduğunuz İl/ilçe tarım müdürlüğü anlamında doldurulacak.
 • D- BEYAN VE TAAAHÜTLER kısmında hangi SGK’ya başvuracaksanız o SGM’nin ismini yazın. KADIKÖY SOSYAL GÜVENLİK MERKEZİNE/KADIKÖY-İSTANBUL gibi.

  5510 sayılı Kanunun 82 nci maddesi gereğince primlerimi …………………… TL (alt/üst/diğer) üstünden ödeyeceğimi beyan ediyorum 

 • Bu kısma ise hangi yatırım üstünden prim ödemesi yapacağınızı beyan ediyorsunuz. Şayet boş bırakırsanız asgari miktar üstünden tesciliniz organize edilmektedir. Buraya brüt miktar yazmanız gerekir. Asgari ücretin gündelik en düşük brüt tutarını yazarsanız en düşük primlerden aylık prim ödemesi yaparsınız. Bu tutarı bilmiyorsanız boş bıraksanız dahi gene en düşük kısımdan tesciliniz açılır.
 • Eğer brüt asgari ücretin günlük olarak tutarının 7,5 katını yazarsanız bu halde en yüksekten tesciliniz açılır. Ya da kendiniz belirlediğiniz 1 tutarı belirtebilir ve emeklilikte yüksek maaş alabilmek için avantajlı bir hale getirebilirsiniz.
 • Bildiğiniz üzere ek5 tarım emekli maaşları normal sskya göre biraz daha düşüktür. Şayet emekli olduğunuzda yüksek maaş alma hayali kuruyorsanız tabandan ek beş ödemesi yapmak yerine biraz daha yüksekten ödemenizi tavsiye ediyorum.
 • Ek beş tarım sigortası müracaat formu ile ilgili anlatacaklarım bu kadar. Kafanıza takılan kısımları yazının altından sorabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası ödenmediğinde ne olur ?

İki aydan fazla ek beş tarım sigortası ödenmezse sağlıktan hem kendiniz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz şahıslar yararlanamaz. Bununla beraber borca nema işler. Bunun haricinde ise ek beş ödenmediğinde isteğe bağlı bağkurdaki bu gibi otomatik silinmesi söz konusu olmamaktadır. Ödenmediğinde borç dondurma ve sildirme işlemleri meselesinde ayrıntılar paylaşımımızın devamında verilmiştir.

Ek beş tarım sigortası dondurma işlemi nasıl yapılıyor ?

Ek beş tarım sigortasını alt taraftaki durumlardan biri ile dondurabilir/durdurabilir/iptal edebilirsiniz;

 • Sigortalı 1 işte çalışmaya başladığınızda ek beş tarım sigortayı durdurmanız gerekir. Bunun için dilekçe vermelisiniz. Otomatik şekilde durmaz.
 • Esnaflık vergi kaydınız ya da kuruluş ortaklığınız başladığında mecbur şekilde 4b bağkurlu olmanız gerektiğinden ek beş tarım sigortasının durdurulması gerekir. Bunun için de dilekçe vermeniz gerekir otomatik şekilde durmaz.
 • Emekli olduğunuzda isteğe bağlı ek5 sigortayı durdurmak için dilekçe vermeniz gerekir. Otomatik şekilde durmaz.

Ek beş tarım sigortasını durdurmak için 2 seçeneğiniz var. Biri dilekçe tarihsel sebebi ile durdurulmasını sağlamak öbür ise prim ödemenizin yettiği tarihten itibaren durdurmak. Şayet ek beş sigorta kapsam gereğinde birikmiş borcunuz var ise ve bu prim borcunu da ödeme durumunuz yok ise dilekçe vererek borcu sildirebilirsiniz. Ancak bu halde hizmetinizin de silineceğiniz ve daha sonrasında bu süreleri hizmet satın alma yolu ile alamayacağınızı belirtmek isterim. Bu husus çok fazla ciddi çünkü. 

Dediğim bu gibi dilerseniz dilekçe tarihsel itibarı ile de durduruabilirsiniz. Bu halde prim borcunuz olursa gecikme zammı ve faizi işlemeye devam eder fakat en azından ileride bu süreleri yine borçlanma hakkınız olur. ek beş tarım sigortasından çıkış için dilekçe örnekleri alt taraftaki gibidir.

Ek beş tarım sigortası kapama dilekçesi

Dilekçe tarihsel nedeni ile durdurma dilekçesi örneği;

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 zamanından bu güne kadar ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde tescilim bulunmakta. ek beş tarım sigortamın ……/…../20 tarihsel nedeni ile kapatılması hususunu,
 • Arz ederim. 

Eğer prim borcunuz var ise ve bu borçla beraberinde hizmetin de silinmesini istiyorsanız ek beş tarım sigortası iptal dilekçesi örneği alt taraftaki bunun gibi olmalı;

 

 • …………..Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Müdürlüğünüzde …………………………… sicil ve …………………………… T.C. numarası ile …../…../20 zamanından buyana ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde tescilim bulunmakta. ek beş tarım sigortamın prim borcumun yettiği tarih nedeni ile kapatılması ve borçlarımın silinmesi hususunu,
 • Arz ederim. 

Ek beş tarım sigortası iptali nasıl gerçekleştirilir ?

Ek beş tarım sigortasını her süreç için isteğe bağlı şekilde kapatabilirsiniz, iptal edebilirsiniz. üst kısımda da belirttiğimiz üzere dilerseniz dilekçe tarihi, dilerseniz ödemenizin yettiği son tarih itibarıyla iptal işlemi yapılabilir. Bununla beraber sigortalı çalışmaya başladığınızda, bağkurlu olduğunuzda ya da emekli olduğunuzda da ek beş tarım sigortasının iptal edilmesi gerekiyor. Böyle 1 vaziyet olduğunda dilekçe ile bağlı olduğunuz SGK’ya başvurmanız gerekiyor.

Ek beş tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur

Ek beş isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu bunun gibi değildir. Belirgin 1 çağa ödenmediğinde iptal olması söz konusu değildir. İptal durumu üst kısımda detaylı şekilde anlatılmıştır.

Ek beş borç sorgulaması nasıl gerçekleştirilir ?

4/a ek/5 tarım sigortalılar borç sorgulamasını E devlet sisteminden pratik olarak yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yaptıktan sonrasında Sosyal Güvenlik Kurumu/Ek5-Ek6-5G-30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç dökümü menüsünden ek beş tarım borç sorgulaması yapabilirsiniz. ek beş sigorta sorgulama ekranına giriş için ⇒

Ek beş tarım sigortası borç sorgulama tc ile nasıl yapılıyor ?

Ek beş tarım sigortası borç sorgulama tc ile parolasız yapılacak 1 uygulama yoktur. Sırf e devlet sisteminden sorgulama yapabilirsiniz. Dilerseniz en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğrayarak borcunuzu yöneltebilirsiniz. Bununla beraber mobil ya da internet bankacılık uygulamalarını kullanıyorsanız SGK Ödeme- SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk  menüsünden borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası sağlıktan yararlanma koşulları nasıldır ?

Bu kapsamda son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuzun 2 aydan fazla olması şeklinde sağlık güvencesinden yararlanamazsınız. Bununla beraber borçlu iken ek beş tarım sigortasını terk edip bağkura, genel sağlık sigortasına ya da Öbür isteğe bağlı sigorta kollarına geçiş yaptığınızda sağlıktan yararlanabilmeniz için ek beş sigorta borcunu da kapatmak zorundasınız. Yani diyelim ki ek beş sigortasını kapatıp bağkura geçtiniz. Bağkuru düzenli ödüyorsunuz ama ek5 borcunuz var. İşte bu halde ek5 borcunuzu ödemeden bağkurdan da yararlanamazsınız.

Ek beş tarım sigortası doğum borçlanması yapabilir mi ?

Bildiğiniz üzere hanımların ilk sigorta, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. başlangıç zamanından sonrasında doğan üç çocuk için doğum borçlanması hakkı bulunur. Doğum borçlanması yapabilmeniz için çocuğun doğum zamanından sonraki 24 aylık zamanda adınıza prim ödenmemiş olması gerekir. ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde iken doğum borçlanması yapabilirsiniz. Fakat ben bunu tavsiye etmiyorum. Şayet doğum borçlanması yapacaksanız Sosyal Sigortalar Kurumu ek beş sigortadan ayrılıp sigortalı 1 işe girin ve sonrasında doğum borçlanmasına başvurun. Bu sizin için daha avantajlı olacaktır.

Ek beş tarım sigortası işsizlik maaşı alabilir mi ?

Peki ek beş ödeyen işsizlik maaşı alabilir mi ? İşsizlik maaşı alabilmenin temel şartlarından bir tanesi şahıs adına işten çıkış tarihindeki son üç sene arasında işsizlik primi ödenmiş olması. ek beş kapsamındakiler işsizlik priminden muaftırlar ve işsizlik primi ödemezler. Dolayısıyla bu kapsamdakiler sigortalılığı terk etmeleri şeklinde işsizlik ödeneğinden yararlanamazlar.

Ek beş tarım sigortası doğum parası alabilir mi ?

Diğer isteğe bağlı sigorta kollarında bulunduğu bunun gibi ek5 kapsamındakiler de Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle 1 defaya ödenen mzirme yardımı ya da annelik doğum parası alamazlar. Nedeni ise epey bir basittir. Ek5 sigorta primi ödeyenlerden yalnızca meslek kazası ve uğraş rahatsızlığı primi Öğrenim edilir. Kısa vade primi olan annelik sigortası primi alınmaz. Vaziyet böyle olunca bu kapsamdakilere emzirme ödeneği ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödemiş bulunduğu rapor parası ödenmez.

Ek beş tarım sigortası kredi çekebilir mi ?

Bordro düzenlemesi olmayan isteğe bağlı 1 sigorta kolu olduğundan kredi verip vermemek yüzde yüz banka inisiyatifindedir. Kredibilite yani kredi alabilme durumu da etkilidir. Kredi alıp alamayacağınız ya da ne kadar kredi alma hakkınız bulunduğu konusu için bankalardan Öneri isteyebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Prim borçlarınızı bütün banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığından SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ayrıca kredi kartınız ile SGK kredi kartı ile ödeme sisteminden ek beş sigorta ödemenizi yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile prim ödeme uygulamasına T.C. numaranız ve E devlet parolanız ile giriş yaptıktan sonrasında Sorgu Türü: Öbür Tahsilatlar ve Sorgu Tipi: SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünü kullanarak ödeme yapabilirsiniz. SGK kredi kartı ile ödeme sistemine buradan giriş yapabilirsiniz ⇒

Ek beş tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır ?

Öncelikle her banka ATM’sinden dört a ek beş tarım sigortası ödemesinin yapılamadığını belirtmek istiyorum.  ATM’den ek beş ödenebilen başlıca bankalar Ziraat Bankası, Kamu Bank ve Vakıf Bank. ATM’de SGK ödemeleri-Ek5/Ek6/5g /4a Kısmi İBS/Topluluk menüsünden T.C. numaranız ile ek beş tarım borcu ödemesi yapabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası avantajları nelerdir ?

Bu kapsamda prim ödemesi yaptığınızda daha erken emekli olabilirsiniz. Zira ek5 sigorta kapsam gereğinde ödenen primler eski adı ile sosyal sigortalar kurumu yeni ismi ile 4a hizmeti şekilde değerlendirilir. Dolayısıyla sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde emeklilik bağkura ve diğeri sigorta kollarına göre daha esnek olduğundan daha erken emekli olma hakkı elde edebilirsiniz.

Tabi bu avantajının birlikte dezavantajı da var. Bu da alınacak emekli maaşının normal sskya göre düşük olması. Bu da önemli 1 husus olsa gerek.

Ek beş tarım sigortası aile yardımına mani mi ?

Bildiğiniz üzere çalışmayan eş için aile yardımından yararlanabilmeniz için eşin ücret karşılığı çalışmıyor olması gerekir. ek beş tarım sigortasının tanımında tarım  ve ye orman işlerinde ücret karşılığında çalışma ibaresi bulunduğundan dört a ek beş tarım sigortalılar eş için eş yardımından yararlanılmaz. Şayet hem isteğe bağlı sigorta ödeyip hem eş yardımından yararlanmak istiyorsanız ödeyebileceğiniz tek sigorta kolu isteğe bağlı bağkurdur. Yalnızca bu kapsamda prim ödemesi yapanların eş yardımı kesilmez. Fakat bu sigorta kolunda emeklilik koşullarının bağkura göre değerlendirildiğini de bilhassa hatırlatmak isterim.

Ek beş tarım sigortası ayda kaç gün ödeniyor ?

Bu soru ek beş le ilgili en aşırı baş karıştıran hususların başında gelmektedir. Ek5 sigortalısının hizmeti sisteme 30 gün şekilde yansır bunda 1 sorun bulunmamakta. Lakin prime esas yatırım hesabı yani emekliliğe yansıyacak yatırım 2020 yılı için brüt asgari ücretin 27 gündelik tutarı üstünden hesaplanıyor. Takip eden dönemlerde ise her yıl 1 gün artacak ve 2023 yılında ek beş sigortalıları da brüt asgari ücretin tam tutarı üstünden prim ödemesi yapmış olacak. Yani  2021 yılında 28 gün, 2022 yılında 29 gün ve 2023 yılında 30 gün üstünden prim ödemesi yapılacak.

Ek beş tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu arasındaki ayrım nedir ?

Ek beş sigortası sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde isteğe bağlı prim ödemesi yapılan 1 sigorta kolu iken 4b tarım bağkuru ise Ziraat Odalarına ya da tarım müdürlüklerine çiftçi kaydı olanların mecbur şekilde tabi olması gereken sigorta koludur. Her ikisinde de prime esas yatırım sisteme tıpkı yansır. Gün hesabı da yukarıdaki gibidir. Alınacak emekli maaşı meselesinde aralarında ayrım bulunmamakta. İkisi de aynı.

Ek beş tarım sigortası hizmet dökümü sorgulama

E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Hizmet Dökümü menüsünden ek beş tarım hizmetlerinizi kontrol edebilirsiniz. ek beş sigortasında yalnızca prim ödemesi yaptığınız dönemler hizmet dökümünüzde görünür. Prim ödemesi yapmadığınız ve borçlu olduğunuz dönemler sistemde hizmet şekilde görünmez.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar