Ek 5 Tarım Sigortası İptali Nasıl Yapılır ?

Ek beş tarım sigortası iptali bu kapsamda prim ödemesi yapanlar için baş karıştırıcı ve zor olmakta. Malumunuz tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde isteğe bağlı prim ödemesi yapmak isteyenlerin en çok aşırı prim ödedikleri sigorta kolu ek beş tarım sosyal sigortalar kurumu. Bu paylaşımımızda ise ek beş tarım sigortası dondurma nasıl yapılır, tarım sigortası iptali nasıl olur konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Ek5 sigorta isteğe bağlı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu bunun gibi değildir. Yani dikkat çekici 1 vakit ödemediniz diye iptal edilmez. Sırf talebiniz şeklinde iptal edilir ya da durdurulur. Örneğin isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler iptal edilebilmektedir ve sonradan talepte bulunsanız dahi geçerli sayılmıyor. Fakat bu halde ek beş için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl boyunca prim ödemeseniz dahi nema işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan ötürü kapatılmaz ya da Öbür 1 anlatım ile dondurulmaz.

Ek beş tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Ek beş prim borçlarınızı ödemediğinizde ödenmeyen aylar için gecikme zammı ve faizi uygulanır. Bununla beraber ödenmeyen prim borcu 2 aydan fazla olduğunda sağlık güvenceniz kapatılır. İsteğe bağlı sigorta bu gibi 12 ay ödenmediğinde tamamıyla iptali söz konusu değildir. Durdurma ve iptal hükümleri aynen üst kısımda belirtildiği gibidir. Güncel prim tutarlarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 tarım sigortanızı dilediğiniz herhangi 1 süreç diliminde herhangi 1 Şart aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Bununla beraber 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. benzeri durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor. Ek5 sigortayı durdurma tarihsel şekilde 2 seçeneğiniz var.

  • Dilerseniz dilekçe tarihsel sebebi ile kapattırabilirsiniz.
  • Diğer 1 alternatif ise prim ödemenizin yettiği ay sonu sebebi ile durdurmak. Şayet talebiniz bu biçimde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibarıyla ek5 tarım sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler de iptal edilir.
  • Dilekçe tarihsel yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu nedeniyle sigortalılığı kapatırsanız daha sonrasında bu süreleri borçlanamayacağınızı bilhassa hatırlatmak isteriz.
  • Ek beş tarım sigortasından ne süreç emekli olabileceğinizi merak ediyor musunuz ? O süreç hemen sayfamızı ziyaret edin emeklilik tarihinizi öğrenin.

Ek beş tarım sigortası sonlandırma dilekçesi

Sizin için ek beş tarım sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği alt taraftaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek SGK’ya verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği alt taraftaki gibidir. Dilerseniz ek beş tarım sigortası dondurma dilekçesini buradan world ortamında indirebilirsiniz: 

Ek beş tarım sigortası iptal dilekçesi örneği

Dilekçenin örnek 1 sureti alt taraftaki gibidir;

ek beş kapatma

Gördüğünüz üzere ben dilekçede ” dilekçe tarihsel anlamında kapatılmasını rica ediyorum” tarafını işaretledim. Siz de size uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi SGK’ya iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır.

Ek beş tarım sigortası dondurma dilekçesi nereye verilmekte ?

 

Ek5 tarım sigortası dilekçesini doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin 1 nüshasını da ekledikten sonrasında bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek-5 tarım sigortası borç sorgulama T.C. ile nasıl yapılıyor ?

Ek beş tarım sigortası tescil ve güncel prim borç bilgilerinizi e-devletten sorgulayabilirsiniz.

  • E-devlette Sosyal Güvenlik Kurumu-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden ya da,
  • Buradan T.c. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sorgulayabilirsiniz ⇒ .

Ek beş tarım sigortası toplu ödeme yapılabilir mi ?

Ek beş tescili açtırdıktan sonrasında hiç ödeme yapmadığınızda prim borcu birikir, nema ve gecikme zammı işlemeye devam eder. Şayet kapama dilekçesi vermezseniz borç işlemeye devam eder.Daha sonrasında nema ve zamla toplu şekilde ödeme yapabilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası sağlıktan yararlanma koşulları nelerdir ?

Ek beş başlamada ve terk işlemlerinde sağlıktan yararlanma zamanı şu biçimde olmakta;

  • Ek beş tarım sigortası tescili açtırdığınız tarihten itibaren son 1 yıl içerisinde adınıza ödenmiş en az 30 gün sosyal sigortalar kurumu primi var ise tescil zamanından itibaren sağlıktan yararlanmaya başlarsınız. Şayet olmadan tescil zamanından itibaren 30 günlük olarak vakit dolduktan ve en az 30 güne ait primi ödedikten sonrasında sağlıktan yararlanmaya başlarsınız.
  • Ek beş kapsam gereğinde sağlıktan yararlanabilmek için 2 aydan fazla prim borcunuzun olmaması, bununla birlikte gss, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve diğeri isteğe bağlı sigorta kollarında prim borcunuzun olmaması gerekmekte.
  • Ek beş sigorta terk edildiğinde ise yalnızca dokuz gün sigortadan yararlanma hakkınız olur. Sosyal Sigortalar Kurumu benzeri 90 gün olsa dahi 99 gün sağlıktan yararlanma devam etmez.

Ek beş tarım sigortasından emekli olduğunuzda alabileceğiniz emekli maaşı güncel tutarlarını öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar