Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar 2021

Ek beş tarım sigortası emekli maaşı ne kadar ? Bu soru ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde prim ödemesi yapanların yanıtını merak ettiği soruların başında gelmekte. İsteğe bağlı şekilde dışarıdan 4a yani sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde prim ödemesi yapılabilen tek sigorta kolu ek beş tarım sigortasıdır.

Bu kapsamda prim ödemesi oluşturan ve 2021 yılı sebebiyle emekli olacakların ya da sonraki senelerde emekli olacakların alacakları ortalama tarımdan emeklilik maaşı ne kadar konusuna bu paylaşımımızda değineceğiz. Paylaşımımızın devamında ek beş emekli maaşı ne kadar oldu ve hesaplama nasıl yapılıyor meselesinde bilgileri bulabilirsiniz.

SGK ek beş nedir ?

Tarım ya da orman işlerinde süreksiz diğeri 1 anlatım ile geçici vakit ile çalışanların tabi bulunduğu sigorta koludur. ek beş denilmesinin sebebi ise 5510 Sayılı Kanun’un ek 5’inci maddesinde bu güncellemenin yer alması ile ilgilidir.

Ek beş tarım sigortası emekli maaşı hesaplama 2021

Ek beş tarım sigortasına geçiş 01 03 2011 tarihinde olmuştu. Öncesinde ise 2925 tarım sigortası vardı ve prim ödemesi 15 gün üstünden yapılmaktaydı. Bu bilgiyi şundan ötürü verdim. Hizmetlerinin tümü Ek5 tarım sigortası olup bu kapsamda emekli olacak kimse bulunmamakta. 2925 tarım ssk’dan ek5 tarım sskya geçenler ayrı tabi ki.

Hal böyle olunca tarım ek beş emekli maaşı hesabında Ek5 tarım sigortadan evvelinde geçen hizmetlerin hangi kapsamda ve hangi çağa aralıklarında bulunduğu da ciddiyet arz ediyor. Örneğin ek beş tarım sigortası evveli hizmetin tümü sosyal sigortalar kurumu ise alacağınız maaş türlü olabilecekken örnek veriyorum tarım bağkuru ise daha düşük olabilecektir. Dolayısıyla ek beş tarım sigortası 2021 emekli maaşı hesabı yaparken şu kadar maaş alırsınız demek hatalı olacaktır.

Bu nedenden dolayı alacağınız ortalama ek beş tarım emekli maaşı hesabını hizmet bilgilerinize göre biz sizin için yapsak daha sıhhatli olur diye düşünüyorum. Yazının sonundaki yorum kısmından sigorta başlangıç ve bitiş tarihiniz ile hizmet bilgilerinizi detaylı şekilde yazmanız biçiminde emekli maaşı hesabını sizin için yapabiliriz.

Ek beş tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar ?

Gelelim asıl konumuz olan en düşük tarım sigortası maaşı ne kadar oldu sorusunun cevabına. Yapılan son düzenlemelerle tarım sigortası emeklilik hesaplama tablosuna göre;

 • 2021 yılı için en düşük ek5 emekli maaşı 1500 TL olmuştur.
 • Eğer prim ödemeleri yüksekten yapıldıysa alınacak emekli maaşı ven düşük tutarın üstünde de olabilmekte ve tabi ki ek beş tarım sigortası emeklileri ne kadar maaş almaktadır sorusunun cevabı da türlü olur.
 • Güncel ek5 tarım sigortası primi tutarlarına göz atmak, ek5 tarım sigortası ödenmezse ne olur öğrenmek için hemen  sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Eğer geçmiş devirde ssk, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ya da diğeri kapsalarda sigorta hizmetiniz var ise bu halde alınacak ek beş sigorta emekli maaşı muhtelif olabilmektedir. Bu nedenden sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz.

2925 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar 2021

2925 sayılı hukuk kapsam gereğinde prim ödemesi yapanlar da tarım sigortası emeklisi ne kadar maaş almaktadır sorusunun yanıtını araştırıyor.

 • 2925 tarım sigortası kapsam gereğinde başlayıp bu kapsamda 15 gündelik prim ödemesi yapmaya devam edenlerin aylık tutarı da aşağı yukarı ek beş tarım sosyal sigortalar kurumu maaşı kadar olacaktır.
 • Yani 2925 tarım sigortası emeklilik hesaplamasına göre 2021 yılı için en düşük tarım sigorta emekli maaşı 1500 TL olacaktır.

Ek beş tarım sigortasından kaç yılda emekli olunur ?

Ek beş tarım sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde ödenen 1 sigorta koludur. Dolayısıyla emeklilik koşulları Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde hesap edilir. İlk kere 01 Mayıs 2008 tarihsel ve sonra herhangi 1 kapsamda SGK tescili olanların normal emeklilik için 7200 günü yani 20 yılı, yaştan kısmi emeklilik için ise 5400 gün yani 15 yılı tamamlamaları gerekiyor.

Tarım sigortasından emekli olan ne kadar maaş almaktadır konusu için teferruatlı bilgi edindik. Peki, ek beş tarım sigortasından ne süreç emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Detaylı emeklilik kurallarına göz atmak, emeklilik hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edin.

Ek beş emeklilik sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Ek beş den emekli olan ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını verdikten sonrasında gelelim ek beş emekli maaşı sorgulamasının nasıl yapıldığı konusuna. Son prim ödenen kapsam ek beş ise aylık Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde bağlanır ve dolayısıyla sorgulama Sosyal Sigortalar Kurumu emekli maaşı sorgulama menüsünden yapılıyor. ek beş emekli maaşı sorgulaması yapmak için e-devlette;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4A Aylık Bilgisi menüsüne girebilirsiniz.
 • Buradan T.C. ve e-devlet numaranız ile giriş yaparak da sorgulayabilirsiniz ⇒ .

Ek beş tarım sigortası toplu ödeme yapılabilir mi ?

Tescili açtırdıktan sonrasında prim ödemesi yapmadığınızda borca nema ve zam işler. Biriken borcu toplu şekilde ödeyebilirsiniz. Zaten ödenen kısımlar için SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’ne hizmet yansır. Ödenmeyen borçlu kısımlar için hizmet yansımaz.

Tarım sigortası ile sosyal güvenlik kurumu arasındaki ayrım nedir ?

Ek beş tarım sigortası da 4/1-a yani sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sayılan 1 hizmettir. Emeklilik koşulları aynıdır fakat 2023 yılına kadar ve 2023 yılı dahil olmak üzere ödenen primler asgari ücretin altında kazancın maaş ortalamasına yansımasına neden olacaktır.

 • 2021 yılında ek beş 28 günlük olarak brüt asgari ücret üzerinden,
 • 2022’de 29 günlük,
 • 2023’de ise 30 gün üstünden ödenecektir.
 • Dolayısıyla 2023 yılı bundan öncesinde ek beş kapsam gereğinde ödenen sigorta primleri ortalama kazancı düşüreceğinden emekli maaşının da daha düşük olmasına neden olacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar