Ek 5 Tarım Sigortası Doğum Borçlanması Yapabilir mi ?

Ek beş tarım sigortası doğum borçlanması meselesinde bütün ayrıntılar paylaşımımızda. İsteğe bağlı sigorta ödemesi yapmak arzu edenler için tek sigorta kolu ek5 sigortadır. Bildiğiniz bu gibi hanımların SGK ilk tescil zamanından sonrasında doğan üç çocuğa kadar doğum borçlanması yapma hakkı vardır. Normalde 4a ssk, 4b bağkur, 4c emekli sandığı kapsamındaki hanımların çocuk borçlanması yapma hakları var.

Ek5 primi ödeyen bayanların da bize sordukları soruların başında çocuk borçlanması yapıp yapamayacakları sorusu geliyor. Bu nedenden ek beş sigorta primi kolunda prim ödemesi oluşturan bayanların sosyal güvenlik kurumu doğum borçlanması yapıp yapamayacağı ve lüzumlu koşullar meselesinde bu yazıyı yazma gereği duyduk. Yazımıza geçmeden Önce güncel sosyal sigortalar kurumu aylık ek beş primlerine geçmeden evvelinde sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması nedir ?

Doğum borçlanması hanım çalışanlara tanınan hizmet borçlanması hakkıdır. Borçlanma yapabilmeniz için doğum zamanından evvelinde sigorta, bağkur, emekli sandığı, staj ya da çıraklık v.s. kapsam gereğinde tescil kaydınızın olması gerekiyor. Şayet doğumdan evvelinde tescil olmadan borçlanma hakkından yararlanamazsınız.

Kadınların sosyal güvenlik kurumu tescil zamanından sonrasında doğan üç çocuk için borçlanma hakkı var. Her çocuk için 720 gün toplamda da 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Yapılan borçlanma sosyal güvenlik kurumu prim gün sayısına eklenir. Emeklilik şartlarında 1 değişiklik yaratmaz.  Borçlanma başvurusunda istenen evraklar, başvuruda izlenecek yol ve ödenecek güncel tutarlar ile daha fazlası için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım sosyal sigortalar kurumu doğum borçlanması nasıl yapılıyor ?

Ek beş tarım sigortası kapsam gereğinde prim ödemesi oluşturan ve doğumdan evvelinde herhangi 1 kapsamda tescili olan bayanların borçlanma hakkı var. Yukarıdaki kanunlar çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumu’na müracaat yaparak borçlanma yapabilirsiniz. Ancak ek5 sigorta kapsam gereğinde borçlanma yapmak aşırı da avantajlı değil. Neden mi ?

Ek beş tarım sigortası primi ödeyenler 2023 yılına kadar 30 günlük olarak prime esas yatırım üstünden prim ödemeyecekler. Tarım sigortası primi 2019 yılı sebebi ile asgari ücretin 26 gündelik brüt tutarı üstünden ödenmektedir. Durum böyle olunca normal 1 sigorta ile tarım sigortası arasında prime esas yatırım şekilde ortalama %15-20 arasında 1 ayrım oluşmaktadır. Bu da ek beş tarım sigortası ödemesi oluşturan kimsenin emekli maaşının normal sigortaya göre %15-20 arasında daha düşük olması manasına geliyor.

Bu sebepten dolayı ek beş ödemesi yapıyorsanız borçlanma başvurusu yapmadan evvelinde sigortalı şekilde 1 işe girin ve ek beşi terk ettikten sonrasında borçlanma başvurusu yapın. Böylece emekli olduğunuzda alabileceğiniz aylığı azda olsa de olsa arttırma imkanı yakalamış olacaksınız.

Tarım sigortası ek beş kapsam gereğinde borçlanma başvurusu yapmak yoğun şekilde basit. SGK borçlanma müracaat formu ve kimlik fotokopisi ile bağlı olduğunuz SGK’ya müracaat yapmanız yeterli olacaktır. Başvurularınızı elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz. Borçlanma müracaat formunu buradan indirebilirsiniz:

Ek beş tarım sigortası emeklilik koşulları nasıldır?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere sosyal güvenlik kurumu ek beş ödemesi yapanların hizmeti 4a sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde sayılır. Dolayısıyla sosyal güvenlik kurumu ek beş emeklilik kuralları da sosyal sigortalar kurumu emeklilik tablosuna göre hesaplanmalıdır. İlk SGK tescilinize göre emeklilik hesaplamak ve ne süreç emekli olacağınızı öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ek beş tarım sigortası askerlik borçlanması yapabilir mi ?

Ek beş sigortası kapsam gereğinde aktif prim ödeyenler ya da ek beş sigortayı terk ettikten sonrasında son çalışması ek beş tarım sigortası olanlar askerlik borçlanması yapabilirler.

EK beş tarım sosyal sigortalar kurumu konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar