Eft Saat Kaça Kadar Yapılır ? ( Eft, Havale Saatleri 2021 )

Eft saat kaça kadar yapılır ? Bugünlerde bundan böyle bireyler, Kurumlar, kurumlar v.s. arasındaki nakit transferlerinin tümü EFT yolu ile yapılır. Güncel milyonlarca liralık işlemin ve nakit transferinin yapıldığı EFT işlemleri için eft saati kaça kadar yapılıyor sorusu da yoğun olarak sorulmaktadır. Bu paylaşımımızda eft kaça kadar yapılır, geç eft son saati kaçtır bunun gibi konularda merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Mesai saatleri dışında eft organize edilmektedir mı ?

Ülkemizde genel şekilde mesai başlangıç saati 08.00 bitiş saati ise 18.00 civarı olabilir. Kamuda bitiş genel anlamda 17.00 oluyor. eft başlangıç saati ile son eft saati mesai saatleri arasında olmakta fakat tam şekilde mesai saatlerini kapsıyor da diyemeyiz. Genel mesai saatlerine baktığımızda eft işlem saati mesai sonrasını kapsamamaktadır. Mesai saatleri dışında maalesef elektronik fon transfer işlemi yapılamamaktadır.

Eft hangi saatlerde bedava ?

Aynı banka arasındaki elektronik nakit transferleri bazı istisnai durumlar haricinde genel şekilde bedava gerçekleşmektedir. Fakat türlü bankalara nakit transferi istisnai durumlar haricinde ücretli olabilmektedir. Örneğin Enpara Finansbank’ta ve Öbür bazı bankalarda bütün EFT işlemleri ücretsizdir.

Devlet memurlarının maaş aldığı bankalar ya da Öbür çalışanların maaş aldığı bankalarla işverenleri arasındaki sözleşme gereği çoğunlukla bu şahısların de yapmış oldukları EFT’ler parasız olabilmektedir. Aşağıda genel şekilde eft hangi saatlerde düzenlenmektedir sorusunun cevabı ile bütün bankalar için eft işlemleri saat kaça kadar yapılıyor sorularının yanıtını bulabilirsiniz.

Eft işlem saatleri

Türkiye’deki bankalarda genel EFT başlangıç saati 08.45’te başlamakta 16.45’te sona ermekte. EFT saatinden evvelinde ya da bitiş saatinden sonrasında fakat EFT talimatı verilebilir ve 1 sonraki işlem saatinde banka aracılığı ile gönderim sağlanır. EFT bitiş saatine yakın yapılan transferlerin hesaba geçmesi sonraki günü bulabilir. Bu sebepten dolayı saat 16.30’dan sonrasında yapmamanızı öneririz. Bankaların EFT işlem saatleri aşağıda verilmiştir.

 • Şekerbank eft havale saatleri  09:00 –17:20 ,
 • Yapı ve Kredi Bankası havale eft saatleri 09:00 – 16.45,
 • QNB Finansbank  bankalar arası eft saatleri 09:00 -17:15,
 • Denizbank 09.00-17:00,
 • Kuveyt Türk  08:30–17:20,
 • Albaraka Türk 09:00-17:15,
 • Odeabank 09:00–17:00,
 • Alternatifbank 8:00–17:15,
 • Garanti Bankası 09:00 –17:15,
 • İş Bankası 09:00–17:00,
 • ING 09:00 –17:15,
 • HSBC 09:00 –17:00,
 • Türkiye Finans 09:00-17:15,
 • Burgan Bank 09:00 –16:30,
 • Turkish Bank 08:00 –16:00,
 • Ziraat Banka eft saatleri 09:00–16:00,
 • Vakıf Bank: 08.45-16.45,

Geç eft saatleri

Yukarıda her 1 banka için EFT işleminin yapılacağı son saat yani geç EFT saatleri verilmiştir. Geç eft saatine kadar yapmadığınız işlemler 1 sonraki güne kalır ve hesaba geçmesi de gene çoğunlukla saat 09.00 sonrası olur.

Ziraat EFT Saatleri 2021

Yukarıda liste şeklinde bütün bankalar için eft saatleri kaça kadar sorusunun yanıtını verdik. üst kısımda kaça kadar eft yapılır alt başlığında liste şeklinde de belirttiğimiz bu gibi Ziraat Bankası’nda EFT işlemleri 09.00-16.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir.

İş bankası EFT Saatleri 2021

Yukarıda saat kaça kadar eft düzenlenmektedir alt başlığında da belirttiğimiz üzere Memleketimiz İş Bankası’ndan EFT işlemini saat 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirebilirsiniz.

Vakıfbank EFT saatleri 2021

Vakıf Bank için EFT işlemleri sabah 08.45’te başlamakta ve en geç 16.45’e kadar EFT yapılabilmektedir. 16.45’ten sonrasında EFT yapamazsınız. Bu saatten sonrasında isterseniz EFT talimatı verebilir ya da FAST sistemi ile belirlenen limit tutarında gönderim sağlayabilirsiniz.

Garanti EFT saatleri 2021

Garanti Bankası müşterisi iseniz sabah 09.00 ve 17.15 saatleri bünyesinde EFT yapabilirsiniz. Fakat çoğu bankanın EFT alımı 17.00’den sonrasında bulunmadığı için göndereceğiniz banka için son işlem saatlerine dikkat ederek gönderim sağlamanızı öneririz.

7/24 EFT oluşturan bankalar hangileridir ?

7/24 EFT işlemi yapılabilen 1 banka yok. EFT işlemleri yalnızca hafta içi ve üst kısımda belirtilen eft çalışma saatleri arasında gerçekleştirilebilir. Mesai saatleri dışında FAST uygulaması ile belirli limitlerde bankalar arası transfer işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Havale saat kaça kadar düzenlenmektedir ?

EFT muhtelif bankalar arasındaki nakit transferi imkanı sağlarken havale işlemi tıpkı banka arasındaki nakit transferinin yapılmasına İmkan sağlıyor. Tıpkı banka bünyesinde nakit transferi olduğundan havale işlemi haftanın yedi günü ve 24 saat yapılabilmektedir. Havale ile gerçekleştirilen işlemlerde karşı tarafın hesabına gönderilen ödeme anlık şekilde hesaba geçmektedir.

EFT iptal edilmektedir mi ?

EFT iptal edilmektedir fakat bunun belirgin kuralları bulunmakta. EFT’nin iptal edilebilmesi için;

 • Karşı taraf iban ve hesap bilgilerinin hatalı yazılmış olması gerekir. Bu halde siz talepte bulunmasanız dahi gün sonuna iptal işlemi banka anlamında otomatik şekilde gerçekleşecek ve nakit hesabınıza iade olacaktır.
 • Karşı taraf hesap ve isim soyad ayrıntıları doğru olmasına karşın bireyin hesabı kapandıysa ve aktif değilse bu halde EFT askıda kalır. Böyle 1 halde EFT gönderilen insanın bankasını arama yaparak işlemin iptalini rica etmesi gerekebilir. Bununla birlikte EFT’yi gönderen insanın de tıpkı biçimde iade alakayı oluşturması gerekmektedir.

Yukarıda sayılanlar dışında iptalin yapılması her 2 tarafın kendi bankalarına alakayı ile olası. Şayet nakit hesaba geçmediyse EFT gönderilen şahıs bankasını arama yaparak işlemin iptalini rica edebilir.

Son senelerde bilhassa otomobil alım satım işlemlerinde dolandırıcıların kullanmış bulunduğu 1 yöntemden bahsetmek isterim. Bununla birlikte bu konu ile ilgili dikkatli olmanız yararınıza olacaktır. Bu tür bireyler genel anlamda eft son işlem saatinde EFT yapmakta ve nebati şekilde nakit hesaba geçmemektedir. Karşı tarafa dekontu atarak paranın sabah hesaba geçeceğini ve kaydın verilmesini rica ediyorlar. Aracın kaydını aldıktan sonrasında ise bankasını arama yaparak EFT’yi hatalı gönderdiğini ve iptal yapılmasını rica etmektedir. Uygulanan 1 Öbür metod ise iban numarasının bir tanesini hatalı yazmak. Tabi siz farkına varamıyorsunuz ve gene dekontla işlem yapmanızı istiyorlar. Sonra ise EFT işlemini iptal ediyorlar.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar