Ebildirgev2 Uygulamasından İptal Ek Bildirge Girişi

EbildirgeV2 uygulaması 2018 yılı nedeni ile işverenlerin kullanımına açılmıştı. Malumunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na elektronik ortamda her ayın hizmetini en geç takip eden ayın 23’üne kadar elektronik ortamda vermeniz gerekiyor. Zamanı arasında verilmeyen bildirgeleri bundan öncesinde SGK Ek9 belgesini düzenleyerek elden bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyordu.

Ancak son yapılan güncelleme ile beraberinde e bildiri iki uygulamasındaki hatalar giderildi. V2 sosyal güvenlik kurumu uygulaması ile zamanı dışındaki bildirgeleri de bundan böyle elektronik ortamdan gönderebileceksiniz. Paylaşımımızda v2 beyanname ekranı üstünden evre evre geçmiş beyanname girişini nasıl yapacağınız resimli şekilde anlatılacaktır.

E beyanname versiyon iki nedir ?

İlk defa 2018 yılında uygulamaya açılan bu Sosyal güvenlik kurumu v2 bildiri uygulaması ile;

 • İşverenler zamanı dışındaki aylık prim ve hizmet belgelerinin girişini yapabilmekte,
 • Onay bekleyen ve ya onaylanmış bütün aylık prim ve hizmet belgelerini görüntüleyebilmekte.
 • Ayrıca ebildirge v2 sisteminden işverenler geriye dönük teşvikli iptal ve ek beyanname girişini de yapabilmekte.
 • E sosyal güvenlik kurumu v2 uygulaması konusu için daha fazla ayrıntı için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

E beyanname v2 girişi nasıl düzenlenmektedir ?

V2 e bildiri uygulamasına bağlantısı aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu e-bildirge v2 uygulamasına giriş için e beyanname kullanıcı ismi ve şifrelerinizi denemeniz gerekiyor.

Sgkv2 geçmiş çağa e bildiri girişi nasıl yapılıyor ?

Süresi dışındaki bildirgenin girişini nasıl yapacağınız sosyal güvenlik kurumu v iki uygulaması üstünden adım adım anlatılmıştır.

 • Süresi geçen ve ebildirge uygulaması üstünden veremediğiniz geçmiş bildirgeyi elektronik ortamda göndermek için herşeyden önce işveren v2 uygulamasında e-sigorta kullanıcı şifresi ile giriş sağlayın. . Ebildirgev2 uygulamasına giriş sağladığınızda önünüze alt taraftaki bunun gibi 1 ana ekran gelecektir.

 • Buradan yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere ” Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi” menüsüne giriş sağlayın. Sonraki sayfada İşlem Yapılacak Bildiri Dönemi Giriş kısmında işlem yapacağınız dönemi seçin ve bilgileri getir deyin. Burada Tahakkuk Nedeni kısmında (B) Hukuki Zamanı Dışında Verilmiş APHB seçeneğini seçin. Evrak Mahiyeti ve Evrak şekli kısmında size uygun olanını seçin.

 • Belge işlemleri diyerek devam edin. Sonraki sayfa otomatik şekilde Kanun İşlemleri-Kanun Numarası Yok biçiminde gelecektir. Zamanı dışında verildiği için herhangi 1 teşvikten yararlanma hakkınız olmaması sebebiyle böyle gelir.
 • Sonraki ekranda ise karşınıza “Bu bilgilere sahip bildiri evvelden oluşturulmuştur.Eski bilgiler ile devam etmek için Onay Bekleyen Bildirgeler menüsünü deneyiniz.Yeniden oluşturmak için Devam Tuşuna basınız” halinde 1 İkaz gelecektir.  Yeni evrak gireceğimiz için İşleme devam menüsünü kullanın.
 • Son şekilde önünüze sigortalı ya da sigortalıların bilgilerini gireceğiniz standart beyanname giriş ekranı gelecektir. Buradan sigortalı/sigortalıların bilgilerini de girdikten sonrasında Onay Ekranına Geç diyerek kontrol edip onaylayacaksınız.

E bildiri v2 uygulaması üstünden girmiş olduğunuz bildirgeler bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin kontrolüne düşüyor. Sosyal güvenlik kurumu v2 girişi ile gönderdiğiniz bildiri için bununla beraber SGK’ya dilekçe vermenize gerek yok.  Sosyal güvenlik kurumu beyanname v2 uygulaması üstünden SGK onayı bekleyen belgeler “Şube Onayı Gerektiren Evrak Durumları” menüsünden takip edilebilir.

E bildirgev2 uygulamasından girdiğiniz geçmiş aphb SGK anlamında kontrol edilip onaylandıktan sonrasında tahakkuk oluşur ve SGK geç eda cezasını da tebliğ ile gönderir.

İşte hepsi bu kadar. Sosyal güvenlik kurumu versiyon iki ile giriş gerçekte yoğun şekilde kolay. Lakin sosyal güvenlik kurumu v2 uygulamasi bazı hatalardan ötürü beyanname girişine izin vermiyordu. Hatalar giderildi. Bundan sonra zamanı geçmiş bildirgeyi e beyanname v iki uygulamasından kolayca gönderebilirsiniz.

E-bildirge v2 ek iptal nasıl organize edilmektedir ?

Sgk v2 e bildiri uygulaması üstünden iptal ve ek işlemi yapabilmek için alt taraftaki adımları takip etmeniz gerekebilir. Öncelikle Sosyal güvenlik kurumu v2 ekranına üst kısımda belirtildiği biçimde giriş yapınız. V2 sosyal güvenlik kurumu e bildiri ekranına giriş sağladıktan sonrasında iptal ve ek işlemleri için alt taraftaki aşamaları takip etmeniz gerekmektedir.

 • V2 sosyal güvenlik kurumu beyanname uygulaması anasayfasında yer sektör Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi yönünü tıklayın.
 • Tahakkuk Yıl/Ay  bölümünde iptal edeceğiniz ve ek gireceğiniz çağa seçimi yapın.
 • Belge MAHİYETİ-iptal diyerek devam edin.
 • Şayet kanuni zamanı geçmemiş bildiri iptali yapacaksanız (A) Hukuki Zamanı İçinde Verilmiş APHB seçeneğini, Kanuni zamanı geçen beyanname iptali yapacaksanız ( B) Hukuki Zamanı Dışında Verilmiş APHB) seçeneğini, Geriye dönük teşvik/kanun/belge numarası değişikliği yapacaksanız (D) Evrak Türü/ve ve ya Kanun Numarası Değişikliği seçeneğini seçmeniz gerekmektedir.
 • Daha sonrasında açılan ekranda iptal etmek arzuladığınız Kanun evrak türünü seçiniz ve devam ediniz.
 • Açılan ekranda iptalini yapmak dilediğiniz sigortalının karşısındaki kutucuğu seçiniz. Bütün sigortalılar için iptal edecekseniz tamamını seçebilirsiniz.
 • Sonra ONAY EKRANINA GEÇ diyerek devam edin. Onayladıktan sonrasında yeni doküman ekranına geçiş yaparak ek bildiri girişine üst kısımda anlatıldığı bunun gibi devam edebilirsiniz.

Sgk ebildirge v2 hata kodları ve çözümleri

V2 bildiri giriş uygulamasında işverenler giriş yapmaya çalışırken türlü hatalar ile karşılaşabilmekte. Sosyal güvenlik kurumu aylık beyanname v2 ekranında karşılaşılan hatalar ve çözümleri şu şekildedir;

 • Belge zamanı dışında verilmiş, “(b)yasal zamanı dışında verilmiş aphb”  tahakkuk nedenini seçerek işlem yapabilirsiniz: Süresi dışında beyanname girişi yapıyorsanız (A) Hukuki Zamanı İçinde Verilmiş APHB kısmı yerine ( B) Hukuki Zamanı Dışında Verilmiş APHB) seçeneğinden giriş yapmanız mecburiyetinde sıkıntı çözülmüş olacaktır.

E beyanname versiyon iki meselesinde yaşadığınız bütün problemleri yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar