E Sgk Şifre Almak İçin Gerekenler Nelerdir ?

E sosyal güvenlik kurumu parola alma işlemleri konusu için bütün bilgileri paylaşımımızda bulabilirsiniz. SGK şifresi Öbür ismi ile e-sigorta şifresi işçinin sigorta giriş ve çıkış ve ya aylık prim ve hizmet bildirgesini elektronik ortamda gönderebilmek için işverenlere verilen şifredir.  Tabi sigorta girişi yapmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’nda adınıza tescil edilmiş işletme olması gerekiyor.

İşyerinizin tescil edilmesi sigorta girişi için tek başına yeterli değil.  SGK e beyanname sisteminden sigorta girişi yapabilmeniz için e sosyal güvenlik kurumu şifresi de almanız gerekiyor. SGK parola kullanıcısı da bundan sonra E sosyal güvenlik kurumu işletme tescil aşamasında tanımlanabilmekte Bu yazımızda sgk e beyanname başvurusu nasıl yapılır, sgk parola e devlet sisteminde nasıl görüntülenir, e bildiri parola başvurusu için lüzumlu belgeler nelerdir benzeri sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Sgk şifresi alma işlemi nasıl yapılıyor ?

SGK şifresi için de müracaat işlemi bundan böyle online düzenlenmektedir. İşyeri tescil başvurusu sırasında e beyanname kullanıcını da tanımlıyorsunuz. Tescil aşamasında e bildiri kullanıcısını nasıl tanımlayacağınız ve adım adım sosyal güvenlik kurumu işletme tescil işlemleri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Artık Sosyal Güvenlik Kurumu’na e bildiri şifresi müracaat formu, sözleşmesi v.s. vermenize de gerek kalmadı. İşyeri tescil uygulamasında e beyanname kullanıcısı şekilde tanımlamış olduğunuz insana sistem anlamında parola oluşturulacak ve kullanıcı şifresini e devlet şifresi ile giriş yaparak kolayca görüntüleyebilecek.

SGK parola kullanıcısı adına e beyanname şifresinin oluşabilmesi için işyerinin bütün yöneticileri anlamında e sigorta sözleşme onayının verilmesi gerekiyor. Yöneticiler sebebiyle onay verildikten sonrasında bundan böyle e parola e devlet sisteminde görüntülenebilecektir. E sigorta sözleşme onayı vermek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk parola alabilmek için lüzumlu evraklar nelerdir ?

İlk kere tescil edilen dosyalarda e sosyal güvenlik kurumu şifresinin üst kısımda belirtildiği biçimde alınması gerekiyor. Fakat sonradan parola kullanıcısı değiştiyse ya da alt taşeron için e bildiri kullanıcı şifresi alınacaksa eskiden bulunduğu benzeri e beyanname parola rica formu ile beraber bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapılması gerekiyor.

Sgk e beyanname parola formunu elden verebileceğiniz bunun gibi posta ya da kargo yolu ile de işyerinizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gönderebilirsiniz. Zaten sgk şifresi alma işlemi e devlet sistemine aktarıldığından posta ile göndermeniz 1 mesele teşkil etmeyecektir.

Sgk parola formu ve sözleşme örnekleri

Sgk işletme parola formunu ve sözleşmelerini buradan indirebilirsiniz: . üst kısımda da değindiğimiz bunun gibi Şayet E-SGK işletme tescil uygulamasında tescil başvurusu esnasında e-bildirge kullanıcısını tanımladıysanız bununla birlikte sosyal güvenlik kurumu parola müracaat formu vermeniz gerekmiyor. E şifre alabilmek için e-devletten alt taraftaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

E beyanname şifresi e devletten nasıl alınır ?

İşyeri şifresi sisteme tanımlandıktan sonrasında e devlet şifresi ile sgk eşifreyi rahatça görüntüleyebilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu e parola e devlet sisteminden sorgulamak için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu bölümüne gelin.
 • E-SGK işlemleri alt menüsüne gelin.
 • Burada E-SGK parola seçeneğini seçin ve UYGULAMAYA GİT deyin. Uygulamaya buradan giriş yapabilirsiniz >>>
 • Sgk e devlet parola sorgulaması sonucunda önünüze alt taraftaki benzeri 1 ekran gelecektir.
e devletten sosyal güvenlik kurumu şifresi alma

Gördüğünüz üzere sgk parola alma e devlet sorgulamasının ardından adınıza tescil edilmiş bütün işyerlerinin;

 • İşyeri kodu,
 • İşyeri sicil numarası,
 • Unvanı,
 • İşyeri şifresi,
 • Sistem şifresini görüntülemiş oluyorsunuz.

Tabi benim adıma herhangi 1 tescil olmadığından edevlet sosyal güvenlik kurumu parola sorgulaması sonucunda kayıt yok uyarısı veriyor. Eğer sgk e-şifre sorgulaması sonucunda “kayıt yok” uyarısını görüyorsanız parola tanımlamasının adınıza yapılmadığı ya da henüz tamamlanmadığı manasına gelir. Sorunun çözümü için bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yardım almanız gerekir.

Sgk parola değiştirme işlemi nasıl yapılıyor ?

E-SGK kullanıcı şifrenizi e bildiri sisteminden her süreç değiştirebilirsiniz. İlk defa parola alacaksanız e devlet sistemi üstünden alacağınız varolan şifreyi SGK e bildiri sisteminden değiştirebilirsiniz.

İşyeri e sosyal güvenlik kurumu e bildiri yetkili değişikliği nasıl yapılıyor ?

Eğer işyerinin yetkilisi değiştiyse sgk sifresinin de yeni yetkili insana devredilmesi gerekir. İşyerinin e-bildirge şifresinin başka 1 şahıs adına değiştirilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumuna 1 dilekçe vermeniz bununla beraber parola verilecek yeni yetkili şahıs adına sgk parola müracaat formlarını doldurmanız gerekiyor. Bu işlemlerin ardından ssk e parola değişikliği gerçekleştirilebilecek ve yeni şahıs adına kayıt açılacaktır. Yeni yetkili adına tanımlanmış olan sgk şifresi e devletten alabilirsiniz.

SGK e beyanname şifremi unuttum nasıl yenileyebilirim ?

Unutulan e bildiri şifresini eskiden alabilmek zulümdü. SGK’ya tekrardan formlar ile müracaat yapmanız eski şifrenin iptali için dilekçe vermeniz gerekirdi. Fakat bundan böyle öyle değil. üst kısımda vermiş olduğumuz menülerden e devlet sisteminden giriş yaparak hangi işyerinizin şifresini görüntülemek istiyorsanız bu ekrandan rahatça görüntüleyebilirsiniz.

İsg katip giriş yetkiniz bulunmamaktadır ne demek ?

Bildiğiniz üzere 6331 Sayılı Kanunla işyerlerinde meslek güvenliği uzmanı çalıştırma zorunluluğu getirilmiştir. İş güvenliği uzmanları da işyerinin meslek güvenliği ile ilgili işlemlerini SGK e bildiri sistemi ile entegre şekilde çalışan İSG katip sistemi üstünden takip etmektedirler. Şayet Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile işletme için tanımlanan e bildiri parola yetkilisi ile İSG katipten giriş yapılmak istenen e beyanname yetkilisi ayrı kişilerse giriş yapılmamaktadır. Örneğin beyanname şifresi kanuni vekilin adına tanımlı ise ve İSG sisteminden de işletme yetkilisi T.C numarası ile giriş yapılıyorsa sisteme giriş yapılamayacaktır.

Ayrıca eski dosyalarda işletme yetkililerinin T.C numarası ve yetkili kişilere ait kimlik ayrıntıları de detaylı şekilde tanımlanmadığından sisteme giriş yapılamamaktadır. İSG katip sistemine giremiyorsanız alt taraftaki detayları kontrol etmenizi öneririm.

 • SGK’nın tanımladığı e bidirge parola yetkilisi ile İSG katip sistemine giriş yapmaya çalıştığınız yetkili şahıs ile tıpkı mı? Değilse parola değişikliği için SGK’ya müracaat yapmanız gerekir.
 • İşyeri yetkili detayları SGK tescil kısmında noksan olabilmektedir. Şayet böyle ise bilgilerin düzenlenmesi için gene bağlı olduğunuz SGK’ya müracaat yapmanız gerekiyor.
 • Tüm bunları hallettiniz gene de sisteme giriş yapamıyorsanız bağlı olduğunuz SGK’dan konu meselesinde yardım alın.

SGK parola alma konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar