E-Reçete Nedir, Reçete Kodunu Kaybettim Nasıl Alabilirim ?

E-reçete nedir, reçete kodunu kaybettim nasıl alabilirim diyorsanız öğrenmek için doğru yerdesiniz. Bildiğiniz benzeri bundan böyle ilaç reçeteleri elektronik ortamda düzenlenmekte ve düzenlenen bu reçeteler e-reçete şekilde adlandırılmakta. Tabip anlamında verilen barkodlu e-reçete ile herhangi 1 eczaneden ilaçlarınızı temin edebilmektesiniz.

E-reçete numarasını kaybetmeniz şeklinde eczane nedeniyle bu reçete sistemde görüntülenemez ve dolayısıyla ilaçları alamazsınız. Elektronik reçete konusundaki bütün sorularınızın yanıtını ve E-reçete kodunu kaybettiğinizde reçetemi kaybettim nereden ve nasıl alabilirim ile alakalı ayrıntılar için paylaşımımızın devamını okuyabilirsiniz.

E reçete şifremi unuttum nasıl alabilirim ?

Son zamanlarımızda okurlarımız anlamında doktorun yazdığı reçeteyi kaybettim ya da unuttum nasıl alabilirim sorusu sık şekilde sorulmakta. Tabip sebebiyle verilen e-reçete numarasını unuttuysanız ya da e-reçeteyi kaybettiyseniz merak etmeyin görüntülemek ya da yenisini alabilmek epey bir pratik. Şayet mümkünse reçeteyi yazan doktordan yine e-reçete numaranızı alabilirsiniz. Şayet irak 1 yerde iseniz ya da yeniden doktora gitme durumu yok ise online şekilde da görüntüleme yapabilirsiniz.

E-reçete kodunun görüntüleme işlemini Sağlık Bakanlığı e-nabız uygulaması üstünden yapabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında e-nabız uygulamasından e reçete numaranızı nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Lafı fazla uzatmadan reçetemi kaybettim nasıl ilaç alırım ve e-reçete kodumu nasıl alırım sorusunun cevabına geçelim.

E nabızdan e reçete parola alma nasıl düzenlenmektedir ?

E-nabız sistemi üstünden e-devlet şifresi ile giriş yaparak bütün sağlık geçmişinize ait ilaçlarınızı, ilaç raporlarınızı, tahlil ve tetkikleri kısacası her şeyi görüntüleyebilirsiniz. E-nabız ile e-reçete numarası görüntülemek için lütfen alt taraftaki adımları takip ediniz;

  • bağlantısını kullanarak e-devlet parolanız ile sisteme giriş yapın.
  • E nabız anasayfasına bağlandıktan sonrasında soldaki menüde yer sektör Reçetelerim bölümünden e-reçete numaranızı görüntüleyebilir ve e-reçete kodu öğrenme işlemini tamamlayabilirsiniz.
  • Buraya giriş yaptığınızda Reçetenin yazıldığı tarih ve saati, reçete numarasını, reçetenin hangi tabip vasıtasıyla yazıldığını ve en önemlisi de reçete detaylarına göz atabilirsiniz.
  • Bu kısımda reçetenin içeriğinde yer piyasa ilaçları görüntülemek için Detay Görüntüle yapmanız gerekmekte.
  • Detay görüntüleme yaptığınızda reçetedeki ilaç içeriğini, kullanım alternatifini v.s. bütün detayları görüntüleyebilirsiniz.

Gözlük reçetemi kaybettim nasıl alabilirim ?

Hastane barkodumu kaybettim hakkındaki diğeri problemlerden biri de gözlük reçetesi ile ilgili oluyor. Gözlük reçetesi de barkodlu şekilde ve elektronik ortamda düzenlendiğinden tıpkı biçimde e nabız gözlük reçetesi görüntüleme yapabilirsiniz. Şayet gözlük barkodu kaybettim diyorsanız üst kısımda anlatılan yolu takip ederek e-nabız uygulamasından görüntüleme yapabilirsiniz.

Hastane barkodu kaybettim ne yapabilirim ?

Eğer kaybettiğiniz e-reçete numaranız ise üst kısımda e reçete kodu öğrenmek için ne yapmanız gerektiği anlatılmıştır. Lakin tahlil, mr ya da başka 1 tespit için verilen kodu kaybettiyseniz merak etmeyin bunun da çözümü basit. E-nabız üstünde bütün tahlil ve tetkiklerinizin sonuçlarını da görebilme imkanınız bulunmaktadır. Hemen sayfamızdan e-reçete numarası dışındaki diğeri sonuçlarınızı online şekilde nasıl görüntüleyebileceğiniz bölgesinde bilgi bulabilirsiniz.

E-devlet ilaç reçete sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

E-devlet sisteminde doğrudan şekilde E-reçete numarası alabileceğiniz 1 uygulama yok. E-reçete barkot numarasını sırf E-nabızdan görüntüleyebilir ve bununla birlikte reçete içeriğini de gene tıpkı ekran üstünden ve e-nabız uygulaması üstünden görüntüleyebilirsiniz. hususi ya da devlet hastanesi e-reçete sorgulama işlemleri için de tıpkı vaziyet geçerlidir.

E reçetedeki ilaçları nasıl görebilirim ?

E reçetenizde yer saha ilaçların neler olduğunu bilmek eczaneler sebebiyle yanlış ya da muadil ilaçların verilmesinin engellenmesi adına ciddiyet teşkil etmekte.

  • E reçetedeki ilaçlarınızı e-nabız uygulaması üstünden pratik olarak görüntüleyebilirsiniz.
  • Yukarıda belirtildiği bu gibi e nabız uygulamasına e devlet parolanız ile giriş sağladıktan sonrasında Reçetelerim-İlgili Reçete-Detay Görüntüle yapınca reçetede yer saha ilaçlarınız ve kullanım detaylarına ulaşabilirsiniz.

Tc kimlik no ile reçete sorgulama

Sadece TC numarası ile reçete sorgulaması yapılmaz. Eczaneler anlamında sorgulama yapılabilmesi için barkodlu reçete ve kimlik numarası gerekir. E reçete numarası yapılmaksızın ya da barkodlu reçete olmaksızın T.C. ile görüntüleme yapılamaz. E devlet şifresi ile e nabız üstünden görüntüleme yapabilirsiniz.

Reçete no ile ilaç sorgulama

Doktor sebebiyle size verilen elektronik reçetelerde ilaç ya da kullanım bilgisi yer almaz. Bunu online şekilde ise sırf e-nabız sistemi üstünden görüntüleyebilirsiniz. Görüntüleme ve reçetede yer piyasa ilaçların neler olduğunu nasıl öğrenebileceğiniz üst kısımda teferruatlı şekilde anlatılmıştır.

Eczaneden aldığım ilaçları nasıl görebilirim

Eczaneden ilaç alırken 1 listenin tarafınıza verilmesini isteyebilirsiniz. Bununla birlikte gene e-nabız uygulaması üstünden almış olduğunuz bütün ilaçlara tarihleri ile beraberinde İlaçlarım bölümünden ulaşabilirsiniz.

E-reçete ile ilaç nasıl alınır ?

Doktor anlamında verilen e-reçeteler bundan böyle çoğunlukta barkodlu şekilde verilir. Bu reçete ile yanında herhangi 1 eczaneye uğramanız biçiminde ilaçlarınızı kimliğinizi de ibraz ederek alabilirsiniz.

E reçete kaç hanelidir ?

Peki reçete numarası kaç hanelidir ? E reçete şifresi yedi haneden oluşur. Harf ve rakamlar yer alır. Örneğin şu biçimde olur: H12M46Q.

E-reçete numarası kaç gün geçerlidir ?

Doktor nedeniyle yazılan elektronik reçetelerin geçerlilik zamanı reçetenin alındığı tarihten itibaren dört işgünüdür. Yani diyelim ki Pazartesi alındı. Bu halde en geç Perşembe gün sonuna kadar ilaçların alınması gerekir. dört işgünü arasında alınmadığında reçete iptal olur.

Gözlük reçetesi kaç gün geçerlidir ?

Yukarıda da belirtildiği bunun gibi e reçete şifresi alabilmek için geçerlilik zamanı alındığı tarihten itibaren dört işgünüdür. Bu vaziyet gözlük reçeteleri için de geçerlidir.

E-reçete konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar