E Nabızdan Grip Aşısı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

E nabızdan grip aşısı sorgulama meselesinde bütün teferruatları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Pandemi süreci ile beraberinde bilhassa kış aylarına girdiğimiz şu aylarda grip aşısına olan rica 1 hayli arttı. Ilginin fazla olması ve herkes için bu ilginin karşılanamayacak olması nedeni ile Sağlık Bakanlığı aşının sırf belirlenen kuralları veren kronik hastalara yapılmasını kararlaştırdı.

Grip aşısı için Sağlık Bakanlığı anlamında belirlenen kriterlere uyan ve risk grubunda olanlara aşı yapılabilecek. Risk grubunda olup olmadığınızı ise hem E-nabızdan sorgulama yaparak hem de Aile Hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz. Bu paylaşımımızda kimlerin grip aşısı olabileceği, E-nabız üstünden sorgulamanın nasıl yapılabileceği ve konu alanında bütün ayrıntıları bulabilirsiniz.

Kimler grip aşısı olabilmekte ?

Sağlık Bakanlığı tam şekilde hangi rahatsızlığı taşıyanların aşıyı olabildiği ya da hangi kronik hastaların olabildiği ile alakalı 1 İzah yapmadı. Fakat sistemde bununla ilgili algoritma geliştirdi. Sisteme tanımlanan bu koşulları sağlayanlar için sorgulama yapıldığında ““İnfluenza açısından birinci öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yine değerlendirilecektir”  mesajı ile karşılaşanlar ne yazık ki aşıyı yaptıramayacaklar.  Lakin sorgulama neticesi “İnfluenza açısından birinci öncelikli yüksek risk grubundasınız” uyarısı çıkanlar ise yaptırabilecek.

Grip aşısı olup olamayacağımı nasıl sorgulayabilirim ?

Risk grubunda olup olmadığınızı yani grip aşısı olup olamayacağınızı öğrenmek için 2 metod mevcut;

  • E-nabızdan online şekilde aşağıda belirtildiği bu gibi sorgulama yapabilir,
  • Aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

E-nabız grip aşısı risk grubu sorgulama

Risk grubunda olup olmadığınıza ilişkili olarak sorgulamayı E-nabız sistemine e-devlet parolanız ile giriş yaparak kolayca  öğrenebilirsiniz.

  • Sorgulama işlemi için herşeyden önce buradan T.C. numaranız ve E-devlet parolanız ile sisteme giriş sağlayın ⇒ .
  • Uygulamaya GİT diyerek e-nabız sistemine bağlanabilirsiniz. Şayet daha evvelinde sisteme kayıt olmadıysanız ilk kayıtta boy, kilo bilgisi ile telefon doğrulaması isteyebilir. Bunları hallettikten sonrasında sisteme giriş yapabilirsiniz. Zaten kayıt var ise direkt bağlanırsınız.
  • Uygulamaya giriş yaptığınızda zaten anasayfada aşağıda görüldüğü bu gibi “İnfluenza (Mevsimsel Grip) Bilgilendirme İnfluenza açısından yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride tekrardan değerlendirilecektir.”  ya da risk grubundasınız halinde uyarıyı göreceksiniz. 
e nabız grip aşısı risk durumu sorgulama

Risk grubunda olanlar grip aşısını nasıl yaptırabilir ?

Peki sorgulama neticesi risk grubunda iseniz grip aşısı alabilmek için ne yapmanız gerekecek. Yapmanız gereken yoğun şekilde pratik. Bundan sonrası standart ve bildiğimiz süre. Aile hekiminize grip aşınızı yazdırın ve herhangi 1 eczaneye bu reçete ile giderek aşınızı alın. Fakat tabi ki aşı parasız değil maalesef. 70 TL benzeri 1 ücret karşılığında aşıyı eczaneden temin ettikten sonrasında eczanede ya da aile hekimliğinde aşınızı yaptırabilirsiniz.

  • E-nabızdan tahlil sonuçlarınızı nasıl görüntüleyebileceğinizi öğrenmek için sayfamıza giriş yapabilirsiniz.
  • E nabızdan aile hekiminizi nasıl değiştirebileceğinizi öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Grip aşısı konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar