E Devletten SGK Borçlanma Başvurusu Nasıl Yapılır ?

E devletten SGK borçlanma başvurusu bundan böyle e devlet sisteminde rahatça yapılabilmekte.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e devlet sistemi üstünden vermiş bulunduğu hizmetlere 1 yenisi daha eklendi. Teknolojinin geliştiği ve sık kullanımın arttığı bu çağda bundan sonra 1 çok fazla hizmete e devlet sistemi aracılığı ile kolayca erişebilmekteyiz. Bu hizmetlerin sonuncusu da SGK sebebiyle e devlet sistemine eklendi.

E devlet sistemine eklenmiş olan yeni hizmetle bundan sonra Sosyal Sigortalar Kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu doğum borçlanması ile askerlik borçlanması başvurularınızı online şekilde yapabileceksiniz. Paylaşımımızın devamında e devlet askerlik borçlanması nasıl yapılır, e-devlet üstünden doğum borçlanması nasıl düzenlenmektedir meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması e devletten nasıl yapılıyor ?

E devlet askerlik borçlanması başvurusu için herşeyden önce www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın. Dilerseniz e devlet uygulamasını İOS ya da Android tabanlı telefonlarınıza indirerek mobilden de pratik olarak giriş sağlayabilirsiniz.

Edevlet askerlik borçlanması başvurusu için SGK kısmına geldikten sonra;

  • SSK için menüsünden,
  • Bağkur için ise menüsünden,
  • Borçlanma başvurunuzu yapabilirsiniz.

E devlet üstünden başvurunuzu yapamadıysanız elden başvurunuzu form ile yapabilirsiniz. Hemen müracaat yapmak ve müracaat yaparken izlenmesi gereken yol meselesinde teferruatlı bilgi sahibi olmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl  organize edilmektedir ?

Askerlik borçlanması yapabilmeniz için askerlik yaptığınız sürelerde adınıza ssk, Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu v.s. kapsam gereğinde prim ödemesi olmaması gerekir. Onun haricinde 1 Şart aranmaz. Askerlik sürenizin sigorta başlangıcından evvelinde ya da sonrasında olması borçlanma hakkınızı ortadan kaldırmaz. Askerlik borçlanması konusu için bütün soru ve cevapları sayfamızda bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması başvurusu ne süreç sonuçlanır ?

Online doğum ya da askerlik borçlanması başvurunuzun ardından SGK borçlanma talebinizi işleme alır ve size borçlanma tutarına ilişkili olarak yazıyı tebligatla yollar. SGK anlamında gönderilen borçlanma yazısına ilişkili olarak tebligatı aldıktan sonrasında 1 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekir. En geç bir ay arasında ödeme yapmamanız biçiminde müracaat iptal edilir.

Askerlik borçlanması sorgulama e devletten yapılır  mı ?

E devlet üstünden borçlanma başvurusunu tamamladıktan sonrasında müracaat ilgili SGK ekranına düşer. Borçlanma işlemi yapılmasından sonrasında borcun ödenmesi için insana tebligat gönderilir. Borç tebliği alındıktan sonrasında borçlanmanın bir ay arasında ödenmesi gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonrasında e devlet sistemine borçlanma yapılarak ödenen gün sayısı hizmet şekilde eklenir.

E devletten doğum borçlanması nasıl yapılıyor ?

E-Devlet Doğum borçlanması başvurusu için herşeyden önce www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet parolanız ile sisteme giriş yapın. Mobilden de e devlet uygulamasına giriş sağlayabilirsiniz. Ardından

  • SGK bölümüne giriş yaptıktan sonra
  • SSK için 4a Doğum Borçlanması Başvurusu,
  • Bağkur için ise 4b Doğum Borçlanması Başvurusu,

menülerinden borçlanma başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Müracaat formu ile elden doğum borçlanması başvurusu yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması müracaat formu

Dilerseniz e-devletten online müracaat yerine başvurunuzu doğum borçlanması müracaat formunu doldurarak da yapabilirsiniz. Borçlanma başvurusu için müracaat formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Harici 1 evrak istenmemektedir. Formu buradan indirebilirsiniz ⇒ .Belgeyi eksiksiz şekilde doldurup imzalayın ve sonra son çalışmanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta/kargo yolu ile gönderin.

Doğum borçlanması koşulları nelerdir ?

Doğum borçlanmasını doğumdan evvelinde sigortalı, bağkurlu v.s. çalışması olan ve doğum zamanından sonraki 24 aylık zamanda adına prim ödemesi yapılmamış bayan çalışanlar yapabilir. Borçlanma üç çocuğa kadar ve toplamda da 2160 güne kadar yapılabilmekte.

Doğum borçlanması sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Borçlanma başvurusu yapılmasından sonrasında yekün borca ilişkili olarak sorgulamayı SGK’dan yapabilir, Alo170 hattını arama yaparak öğrenebilir ya da online bankacılık kanallarından SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yekün borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonrasında borçlandığınız süreler Sosyal Güvenlik Hizmet dökümünde görünür. Borçlanılarak hizmete işlenen süreleri ise e-devletten menüsünden görebilirsiniz.

SGK borçlanma ödemesi nasıl yapılıyor ?

Ödemeleri bütün bankalarda ya da online ödeme kanalları aracılığı ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden T.C. kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Ödeme yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında yazının tebliğe çıkartılması, şahıs sebebiyle tebliğ alındıktan sonrasında tebliğ tarihinin girilmesi gerekmekte. Ters durumda ödeme yapılamaz.

Doğum ve ya askerlik borçlanması hakkındaki merak ettiklerinizi yazının sonundaki yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar