E-Devletten 4a SSK Doğum Borçlanması Başvurusu Nasıl Yapılır ?

E-devletten 4a sosyal sigortalar kurumu doğum borçlanması başvurusunu kolayca yapabilirsiniz. Bayan sigortalılara verilen sosyal güvenlik kurumu üç çoçuk borçlanması hakkı ile kadınlar erken emeklilik hakkı kazanmakta. Sosyal sigortalar kurumu çocuk borçlanması başvurusunu müracaat formu ile elden ya da posta/kargo yolu ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapabileceğiniz bunun gibi e-devlet üstünden de kolayca yapabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında E devletten doğum borçlanması nasıl yapılıyor meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

4a doğum borçlanması başvurusu nedir ?

Peki E-devlet doğum borçlanması nedir ? Sosyal Sigortalar Kurumu çalışmaları yeni ismi ile 4a çalışması şekilde tanımlanmaktadır. Doğum borçlanması ise hanım çalışanlara ilk kere prim ödenen tarihten sonrasında doğmuş olması kaydı ile üç çocuğa kadar ve her 1 çocuk için 720 gün borçlanma yapılarak SGK hizmetinden saydırılmasına ilişkili olarak işlemdir. Dolayısıyla E-devlette yer sektör 4a doğum borçlanması menüsü son çalışması sosyal sigortalar kurumu kapsam gereğinde olan bayanların online borçlanma başvurusu yapmalarına imkan veren uygulamadır.

E devletten sosyal sigortalar kurumu doğum borçlanması başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Başvuru işlemi için e-devlet şifrenizin olması gerekmekte. Şayet olmadan en yakın PTT şubesinden alabilir ve ya internet bankacılık kanalları üstünden e-devlete giriş yapabilirsiniz.

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile 4a doğum borçlanması başvurusu ekranına giriş yapın ⇒ .
 • Ardından açılan sayfada YENİ BAŞVURU diyerek devam edin.
 • Başvuru kısmında Şayet kendiniz için yapacaksanız KENDİM İÇİN adalet sahibi şekilde ölüm aylığı için borçlanma yapacaksanız Hak Sahibi Olduğum şahıs için (Anne / Peder / Eş / Çocuk) yönünü seçin.
 • Biz KENDİM İÇİN yönünü seçerek devam ediyoruz.
 • Daha sonrasında borçlanmak dilediğiniz gün sayısını girerek hesaplama yapabilir ve müracaat işlemini tamamlayabilirsiniz.

Doğum borçlanması formu nasıl doldurulur ?

Başvurunuzu e-devletten yapamadıysanız form ile de yapabilirsiniz. Doğum borçlanması müracaat formunu buradan indirebilirsiniz ⇒.  Formu doldururken alt taraftaki aşamaları izleyin;

 • 4. Borçlanma Miktarının Hesabında Seçilen Günlük olarak Prime Esas Kazanç: Bu kısımda borçlanma tutarını hangi tutardan ödeyeceğinizi işaretliyorsunuz. Şayet hiç işaretleme yapmazsanız borçlanma en düşük tutardan yapılıyor. Şayet Asgari kutucuğunu işaretlerseniz gene en düşükten yapılıyor. Maksimum kutucuğunu işaretlerseniz en yüksek tutardan yapılıyor. Diğer tarafını işaretleyerek enfazla ve asgari miktar bünyesinde 1 miktar kendiniz yazabilirsiniz.
 • 5.  BORÇLANMAK İSTENİLEN HİZMETİN / SÜRENİN NİTELİĞİ: Bu bölümde Doğumdan Sonrasında Geçen Süre kutucuğunu işaretleyin.
 • 6. BORÇLANMAK İSTENİLEN SÜRE: Bu bölümde Şayet hizmetlerin tamamını borçlanacaksanız Hizmetlerin / Sürelerin tamamı  kutucuğunu işaretleyin. Göze çarpan sayıda gün borçlanacaksanız ……  Gün  …….  Ay ……..  Yıllık süre kutucuğunu işaretleyerek kutucuğunu işaretleyin ve borçlanma arzuladığınız gün sayısını belirtin.

Doğum borçlanması kredisi sağlayan bankalar hangileridir ?

Bankalar süreç süreç borçlanma yaparak emeklilik şartını sağlamaları mecburiyetinde kişilere kredi imkanı oluşturmakta. Kredi sağlayan bankalar bünyesinde en önemlisi Deniz BANK’tır. Şayet mali durumunuz uygunsa ve borçlanma yapıp ödediğiniz takdirde emekliliği adalet ediyorsanız banka anlamında size kredi verilecektir. Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi de bu kapsamda ciddi desteklerden birisidir. Ziraat Bankası çoğunlukla yapılandırma zamanlarında kredi imkanı sağlıyor. Öbür bankalar ile ilgili kredi kampanyalarını bankaların kredi sayfalarından takip edebilirsiniz.

Doğum borçlanması nasıl hesaplanır ?

Sgk çoçuk borçlanması hesaplama türü ve ayrıntılar şu şekildedir;

 • Sigortadan sonrasında doğan üç çocuğa kadar yapılır.
 • Her 1 çocuk için sigorta başlangıcından sonrasında olması kaydı ile 24 aya kadar yani 720 güne kadar ve toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir.
 • Analık borçlanması hesaplaması için ödenecek en düşük miktar rica tarihinde geçerli brüt in günlük olarak tutarının %32’si, en yüksek sosyal güvenlik kurumu borçlanma hesaplaması ise bunun 7,5 sert şekilde ödenir.

Doğum borçlanması kaç nakit ?

Peki sosyal güvenlik kurumu çoçuk borçlanması ne kadar ? Güncel şekilde ödenecek doğum borçlanması kaç tl öğrenmek ve  sosyal güvenlik kurumu doğum borçlanması hesaplaması için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması ödemesi nasıl yapılıyor ?

Başvuru işleminin ardından Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla ödeme yazısı gönderilir. Bu ova alındıktan sonrasında ödemenin en geç bir ay içerisinde T.C. numarası ile SGK borçlanma menüsünden online ya da banka şubelerinden ödenmesi gerekir.

Doğum borçlanması kaç gün için yapılıyor ?

Konu ile ilgili sorulan sorulardan bir tanesi de sosyal güvenlik kurumu doğum borçlanması kaç gün için yapılıyor sorusudur. Her 1 çocuk için en fazla 720 gün, toplamda üç çocuk için 2160 güne kadar borçlanma yapılabilir. Burada Şart anne adına doğum zamanından sonraki 24 aylık süreç içerisinde prim ödenmemiş olmasıdır. Şayet kısmi şekilde prim ödemesi var ise 24 aylık süreden prim ödenen süreler düşülerek kalan günler üstünden borçlanma yapılır.

Sigortadan evvelinde doğan minikler için normalde hanımların borçlanma hakkı yoktur. Lakin bununla ilgili şu lahza mecliste 1 çalışma var. Ayrıntılar ve son dakika gelişmelerini  sayfamızda bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması ödemesi nasıl gerçekleştirilir ?

Borçlanma başvurusu yapılıp tahakkuk gerçekleştirildikten ve SGK sebebi ile borçlanma süresini ile ödenecek tutarı gösterir ova tebliğ alındıktan sonrasında tebliğ zamanından itibaren ödemenin en geç bir ay arasında yapılması gerekebilir. Ödeme işlemi;

 • T.C. numarası ile yapılır.
 • Tüm banka, PTT şubeleri, online bankacılık kanalları ve SGK kart ile prim ödeme sisteminden ödemeler yapılabilir.
 • Ödemeler SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden yapılabilmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar