E Devlet Öğrenci Belgesi Alma İşlemleri

E devlet talebe belgesi nasıl alınır konusu için bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. E-devlet kapısı her geçen gün işlerimizi kolaylaştırmaya devam etmekte. Sunmuş bulunduğu çok sayıda hizmet ile hem vatandaşın işini kolaylaştırmakta hem de Kurum ve şirketlerin meslek yükünü azaltmakta.

Öğrenci belgesi ya da öğrenim durumunu gösterir evrak çoğu Firma sebebi ile istenebilmektedir. öğrenci belgesini online şekilde hem de barkodlu 1 biçimde e-devletten alabilirsiniz. Bu paylaşımımızda öğrenim vaziyet belgesi nedir,  öğrenim belgesini nereden ve nasıl alabileceğiniz, aöf öğrencileri için talebe belgesi ile e devlet ilkokul diplomasının nasıl alınabileceği ve kısacası konu konusundaki bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Öğrenim belgesi nedir ?

Öğrenim belgesi son mezuniyet ya da son öğrenim durumunu gösterir belgedir. tahsil durumu gösterir evrak henüz mezun olunmamış, terk edilmiş okul için de alınabilir. Mezuniyet belgesinde en son mezuniyet durumunu gösterirken öğrenim belgesi en son öğrenim durumunu gösterir. Yani mezun yapılmaksızın terk ettiyseniz öğrenim vaziyet belgesi almanız gerekiyor.

Öğrenim belgesi diploma mı ?

Eğer son mezuniyetten sonrasında öğrenim görmediyseniz evet son mezuniyete ilişkili olarak diploma yeterli olacaktır. Fakat diyelim ki ortaokuldan mezun oldunuz liseyi de ikinci sınıfa kadar okudunuz ve sonrasında terk ettiniz. Bu halde öğrenim belgesi İdadi 2’ye kadar olan kısım için verilmelidir. Tabi böyle 1 belgeye ihtiyacınız var ise ilgili okuldan almalısınız.

Öğrenci belgesi nereden alınır ?

Öğrenci belgesi almanın 2 seçeneği vardır. Birincisi öğrenim görülen okuldan yaş imzalı şekilde alabilmek 1 Öbür alternatif ise e devletten alabilmek. Tabi en pratik yöntemi e devlet üstünden almaktır. E devlet üstünden alacağınız barkodlu talebe belgesini bütün resmi meslek ve ya işlemlerinizde kullanabilirsiniz.

E-devletten talebe belgesi nasıl alınır ?

Öğrenci belgesi e devlet üstünden pratik olarak alınabilir. Şayet e devlet parolanız olmadan en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz. Bununla birlikte mobil ve ya internet bankacılık kanallarından PTT’ye gerek kalmadan direkt e devlete bağlanabilirsiniz. Buradan bağlandıktan sonrasında e devlet şifresi oluşturabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı yani ilk, rüştiye ve lisede okuyanlar ile YÖK’e bağlı üniversitelerde öğrenim görenler için talebe belgesi ayrı menülerden alınmaktadır. Buna göre;

  • Üniversitede öğrenim görenler e-devlet sisteminde Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama menüsünden ya da doğrudan bağlantısını kullanarak alabilirler.
  • Buraya giriş yaptıktan sonrasında en en öğrenim gördüğünüz Üniversite ve bölüme ilişkili olarak bilgiler ekrana gelecektir. Alt taraftaki resimde görüldüğü benzeri İşlem-Belge Oluştur bölümünden barkodlu ve yeni tarihli doküman oluşturabilir ve çıktısını alabilirsiniz.

E devlet çocuğumun talebe belgesini nasıl alabilirim ?

Gelelim e devletten çocuğumun talebe belgesini nasıl alabilirim sorusunun cevabına. Ulusal Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda öğrenim gören öğrenciler için talebe belgeleri ise E-devlet sistemi üstünden alınabilir.

  • Veliler kendi e-devlet şifresi ile E-devlet sisteminde Milli Eğitim Bakanlığı-Öğrencilik Belgesi Sorgulama menüsünden ve ya,
  • E devlet veli talebe belgesini doğrudan menüsünden sorgulama yaparak çocukları için barkodlu talebe belgesi oluşturabilirler.

Aöf talebe belgesi nasıl alınır ?

Anadolu Üniversitesi ya da diğeri üniversitelerin açık öğretim fakültesinde öğrenim gören öğrenciler de barkodlu talebe belgelerini e devlet üstünden alabilirler. öğrenci belgesini üst kısımda da bağlantısı verilen ve resimdeki örnekte de görüldüğü üzere Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı-Öğrenci Belgesi Sorgulama menüsünden alabilirsiniz.

E devlet rüştiye diploma sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Ortaokul mezuniyetine ilişkili olarak mezuniyet belgeleri maalesef şu lahza için e devlet üstünden alınamamaktadır ve e-devlet rüştiye diploma sorgulaması yapılamamaktadır. Mezun olduğunuz okuldan dilerseniz yaş imzalı şekilde doküman alabilirsiniz.

İlkokul mezuniyet belgesi nasıl alınır ?

İlkokul diploma e devlet üstünden alınamamakta. Bunların da ilgili Okul Müdürlüklerinden yaş imzalı şekilde temin edilmesi gerekmekte.

E devlet ilkokul diploma sorgulaması yapılabilir mi ?

E-devlet ilkokul diploma sorgulaması yapılamamaktadır. İlkokul mezuniyet belgesi sorgulaması e-devletten yapılamadığı için mezun olduğunuz okula giderek bunu rica edebilirsiniz. Okul arşivlerinden diplomanız bulunarak size mezuniyet belgesi düzenlenebilecektir.

E devlet talebe belgesi gözükmüyor

E-devlet talebe belgesi gözükmüyor nedeni nedir ? E-devletten sorgulama yaptığınızda talebe belgesi görünmüyorsa veri tabanına aktarılmamış ya da sistem hatasından kaynaklı olmak üzere 2 nedeni olabilmekte. Böyle 1 halde talebe belgesini okulunuzdan yaş imzalı şekilde almaktan diğeri 1 çözümünüz bulunmamakta.

Öğrenim vaziyet belgesi nedir, nasıl alınır ?

Öğrenim durumu belgesi henüz mezun olmayan fakat aktif öğrenciliği devam edenlerden son öğrenim durumunun tespiti amacıyla istenen belgedir. üst kısımda e devletten talebe belgesi alınır mı başlığı altında e-devletten talebe belgesi diğeri ismi ile öğrenim belgesini nasıl alabileceğiniz ile alakalı bilgi verilmiştir.

Üniversite terk belgesi nasıl alınır ?

Ekonomik ya da ailevi nedenlerden ötürü her yıl binlerce şahıs üniversiteyi terk etmek zorunda kalabilmekte. Bu tür durumlarda ise okul terk belgesi gerekebilmekte. Şayet üniversite talebe belgesi alacaksanız bunu e-devlette üst kısımda verilen menüden sorgulama yaparak alabilirsiniz. Fakat terk ettiyseniz buna ilişkili olarak yazıyı üniversite talebe işlerine talepte bulunarak almanız gerekmektedir.

E devlet İdadi terk belgesi nasıl alınır ?

Üniversitede bulunduğu bu gibi liseyi de çok sayıda nedenden dolayı kaynaklı şekilde yarıda bırakanlar olabilmekte.Bu tür pozisyonlarda İdadi terk belgesi e devletten alınamamakta. Terk yazısını ya da yaş imzalı belgeyi öğrenim gördüğünüz İdadi müdürlüğünden alabilirsiniz.

E devletten talebe belgesi alma konusu için bütün merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar