E bildirge v2 Nedir, İptal/Ek Bildirge Girişi Nasıl Yapılır ?

E bildiri V2 Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla hem işveren işlemlerini hem de Sosyal Güvenlik Kurumu işveren personelinin işlerini önemli ölçüde kolaylaştıran 1 uygulamadır. Bu sistem ile zamanı geçmiş aylık prim ve hizmet belgesi ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri ile ilgili işlemler bundan sonra online yapılabilmekte.

Mevcut beyanname ekranında görüntülenmekte olan onaylı bütün aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannameleri de ebildirge v2 ekranında görüntülenebilmekte Bu paylaşımımızda işverenler için yeni açılan sosyal güvenlik kurumu v2 uygulamasının tam şekilde ne işe yaradağı, beyanname v2 ekranına nasıl giriş yapabileceğiniz, e bildiri kullanıcı girişi nasıl yapılır,  v2 e beyanname sisteminden aylık prim ve hizmet belgesini nasıl girebileceğiz ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sgk v2 nedir ?

E bildirgev2 uygulaması ile 1 aşırı işlem yapılabilecektir. Sosyal güvenlik kurumu versiyon iki sisteminden yapılabilecek işlemler şunlardır;

 • Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi sistemine dahil olmayan Halk Kurumları ve işverenler aylık prim ve hizmet doküman girişini bu ekrandan yapabilecek.
 • Yukarıda da belirttiğim  üzere sosyal güvenlik kurumu bildiri v2 sistemi ile geçmiş dönemlere ilişkili olarak onaylı bütün APHB ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinizi görüntüleyebilirsiniz.
 • Tabi e sosyal güvenlik kurumu v2 sisteminin asıl geliştirilme amacı ise zamanı geçmiş aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerini de bundan böyle online şekilde verebilecek olmanız. Özellikle SGK geriye dönük teşvikten yararlanma adına düzenlenecek iptal/asıl ya da ek aylık prim ve hizmet belgelerini bundan böyle e beyanname v iki girebiliyorsunuz. E bildirge versiyon iki sistemi ile ek9 geriye dönük evrak girişi ile alakalı paylaşımımızın devamında resimli şekilde bilgi bulabilirsiniz.

Özetle işveren v2 sistemi ile;,

 • Aylık prim ve hizmet belgesi girişi,
 • Geçmiş döneme aylık prim ve hizmet görüntüleme,
 • xml formatındaki dosyanız ile toplu aylık prim ve hizmet belgesi girişi yapma,
 • Geriye dönük müracaat yaptığınız aylık prim ve hizmet belgelerinden SGK onayında bekleyenleri görüntüleme,
 • Onaylanmış APHB ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi görüntüleme yapabilirsiniz.

Esgk v2 sisteminin ne bulunduğu ve sgk işveren v2 sisteminden yapılabilecek işlemlere değindikten sonrasında gelelim sgk v iki ekranından nasıl işlem yapacağınız hususuna. Aşağıda ssk v2 ekranından nasıl bildiri girişi yapılacağı konusu için resimli şekilde detaylı bilgi anlatılmıştır.

Sgk e bildiri v2 girişi nasıl organize edilmektedir ?

E bildiri v2 uygulaması E SGK-işveren modülünde kullanıma açılmıştır. E-bildirge v2 uygulamasına E SGK-İşveren Sistemi- E Beyanname V2 menülerini takip ederek giriş yapabilirsiniz.

 • V2 bildiri ekranına buradan giriş yapabilirsiniz >> 
 • E bildiri iki giriş için size Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında tanımlanmış olan e bildiri kullanıcı adı, sistem şifresi ve işletme şifresi ile giriş yapabilirsiniz.

E beyanname ekranında aylık prim ve hizmet belgesi girişi ya da görüntüleme yapmak istediğinizde sistem size e beyanname v2 uygulamasına girmek için tıklayınız uyarısı verecektir. İşte bu uyarıyı vermesinin sebebi bütün onaylı aylık prim ve hizmet belgeleri ile muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin e-bildirgev2 uygulamasına taşınmış ve bundan böyle sosyal güvenlik kurumu v2 giriş ekranından işlem yapılacak olmasıdır.

E-bildirge v2 xml formatı indir

Daha evvelinde xml (excel ) formatında kaydettiğiniz prim ve hizmet belgelerini ebildirgev2 ekranından toplu şekilde gönderebilirsiniz. Tabi bunun için xml dosyanızın ebildirgeV2 versiyonu ile uygumlu olması gerekir. E bildiri V2 uygulaması ile uyumlu xml dosyasını buradan indirebilirsiniz > >

E bildiri v2 nasıl kullanılır ?

Giriş işlemleri yoğun şekilde basittir. Alt taraftaki aşamaları takip ederek prim ve hizmet belgesi girişini pratik olarak yapabilirsiniz. Bildiri girişi için lütfen alt taraftaki aşamaları takip ediniz;

 • Aylık Prim Hizmet Belgesi Girişi,
 • Tahakkuk/Yıl Ay bölümünden beyanname vereceğiniz dönemi seçin.
 • Belge Mahiyeti-Asıl,
 • Belge çeşidi kısmında sigortalının özelliğine uygun doküman türünü seçin.
 • Tahakkuk Nedeni: Hukuki Zamanı İçerisinde Verilmiş APHB,
 • Kanun No bölümünden yararlanacağınız teşvike ilişkili olarak Kanun numarasını seçin. Şayet borç var ise Kanun No Bulunmaz seçin.
 • Açılan ekranda sigortalının T.C. numarasını yazarak sorgulama yapın. Sonra prim günü, noksan gün sayısı ve diğeri bütün teferruatları girdikten sonrasında Onay ekranına geçin. Son kontrolü yaptıktan sonrasında onaylayın. Hepsi bu kadar.
 • Aşağıda ise resimli şekilde iptal ve ek beyanname girişini nasıl yapabileceğiniz konusu için teferruatlı ve adım adım bilgi bulabilirsiniz.

V2 bildiri ile iptal/ek/asıl beyanname girişi nasıl yapılıyor ?

Gelelim e-bildirge v2 uygulaması ile aylık prim ve hizmet iptal/asıl ve ek belgelerini nasıl gireceğiniz hususuna.

Ebildirge V2 uygulamasından aylık prim ve hizmet belgesi girişi (e-sgk/işveren/e-bildirgev2/aylık prim hizmet belgesi girişi).

 • Ebildirge 2  uygulamasından APHB girişi için takip etmeniz gereken menüler şu şekildedir:  e-sgk/işveren/e-bildirgev2/aylık prim hizmet belgesi girişi. İşveren sisteminden e bildiri kullanıcı girişi  yaptıktan sonrasında v2 sosyal güvenlik kurumu e beyanname sisteminden aylık prim ve hizmet belgesini giriş için lütfen aşağıda resimli şekilde anlatılan yolu takip ediniz.
 • Öncelikle sosyal güvenlik kurumu ebildirge v2 sistemine e beyanname parola bilgileriniz ile giriş yapın. Dilerseniz sayfamızı ziyaret ederek örnekler ile iptal/asıl/ek beyanname işlemlerinin nasıl yapıldığına örnekler ile göz atabilirsiniz.
e bildiri versiyon iki girişi
e beyanname v2 iptal/ek/asıl beyanname girişi

E beyanname v2 kullanIm klavuzu

Yukarıdaki resimler birebir Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile yayımlanan klavuzdan alınmıştır. Gene de e bildiri v2 uygulaması ile ilgili güncel kullanım klavuzuna, güncel xml formatına ve bu uygulama ile ilgili bütün ayrıntılara sayfasından ulaşabilirsiniz.

Geçmiş döneme e beyanname görüntülemesi nasıl yapılıyor ?

Geçmiş devirde vermiş olduğunuz bütün aylık prim ve hizmet belgelerini e beyanname v2 ekranından kolayda görüntüleyebilirsiniz. Uygulamaya giriş yaptıktan sonrasında “Onaylanmış Belgeler” bölümünden onaylı bütün bildirgeleri görüntüleyebilirsiniz.

Sgk v2 ek iptal nasıl yapılıyor ?

Artık zamanı geçen aylık prim ve hizmet belgelerini SGK elden kabul etmiyor. Bu belgeleri de E bildiri V2 ekranından girmeniz gerekmekte. Hemen sayfamızı ziyaret ederek ek bildirgeyi nasıl girebileceğiniz meselesi için detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

Konu konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar