Dul ve Yetim Aylığı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemlerini nereden ve nasıl yapıldığı konusu için bu paylaşımımızda adım adım bilgi bulabilirsiniz.  Mevzuatımıza göre eşi vefat eden dul kadınlara ödenen 2 ayrı dul maaşı bulunmaktadır. Bunlardan ilki eşin emekli ya da sigortalı olması biçiminde Sosyal Güvenlik Kurumu nedeni ile bağlanan dul aylığıdır. Şayet vefat eden eşin sigortası ya da emekli maaşı olmadan dul kadına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anlamında dul maaşı bağlanmaktadır. Bu da Öbür dul  maaşıdır.

Vefat eden anne ya da babadan SGK nedeniyle bağlanan aylık ise yetim maaşı şekilde adlandırılmaktadır. Bu paylaşımımızda Sosyal güvenlik kurumu dul ve yetim aylığı sorgulamasının nasıl ve nereden yapılacağı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sebebi ile ödenen Ptt dul maaşı sorgulamasının nasıl yapıldığı meselesinde bilgi bulabilirsiniz.  Yazımıza geçmeden evvelinde SGK dul ve yetim aylığı başvurusunun nasıl yapıldığı, SGK dul ve yetim aylığı müracaat takibi işlemleri dalında ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK ölüm aylığı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

SGK dul ve yetim maaşı sorgulama işlemeleri aylık bağlandıktan sonrasında e-devlet üstünden yapılıyor. Eşten dul maaşı ya da babadan yetim aylığı alabilmek sorgulamasını e-devletten yaparak ne kadar alacağınızı maaşınızın ne süreç ve nereye yattığı meselesi için bilgi alabilirsiniz.

Eğer dul ya da yetim maaşı başvurusunu yeni yaptıysanız ve henüz maaşınız bağlanmadıysa sisteminden yetim maaşı başvurunuzun takibini yapabilirsiniz. E-devletten SGK dul yetim aylığı sorgulamasını aşağıda verilen menülerden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle kolayca yapabilirsiniz.

  • Ssk yetim aylığı sorgulamasını T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan yapabilirsiniz ⇒ . Bu menüden 4a yani Sosyal Sigortalar Kurumu e devlet yetim aylığı sorgulama ve dul maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.
  • E-devletten emekli sandığı yetim maaşı sorgulama ve dul maaşı sorgulama ekranına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ . Bu menüden emekli sandığı e devlet ölüm aylığı sorgulaması yapabilirsiniz.
  • 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu dul yetim maaşı sorgulamasını buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ . Bu menünden Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu yetim aylığı sorgulama ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ölüm aylığı sorgulaması yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası dul ve yetim aylığı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Eğer SGK gelir, aylık ve ödenek rica belgesinde maaş alınacak banka kısmında hiç banka seçmediyseniz ya da Ziraat Bankası’nı seçtiyseniz maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Şayet Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılık şifreleriniz var ise buralardan maaş sorgulaması yapabilirsiniz. Şayet bankacılık şifreleriniz olmadan bu halde ölüm maaşı sorgulamasını yukarıdaki e devlet yetim maaşı sorgulama ve dul maaşı sorgulama ekranlarından yapabilirsiniz.

Ssk tahsis no ile maaş sorgulaması yapılabilir mi ?

Sadece tahsis numarası ile bağkur, emekli sandığı ya da Sosyal Sigortalar Kurumu dul ve yetim maaşı sorgulaması yapılamıyor. Online şekilde eşten ya da  babadan kalan emekli maaşı sorgulaması yapmak için e-devlet parolanız gerekebilir. Şayet e-devlet parolanız yok ise yetim ve dul maaşı sorgulama tc ile herhangi 1 SGK’dan ya da Alo-170 hattını arama yaparak parolasız şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dul maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan ve bakıma muhtaç derecede geliri düşük olan kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anlamında dul maaşı ödenmektedir. Bu yardım için sorgulama işlemleri online şekilde ya da E-devlet üstünden yapılamamaktadır. Başvurular Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yapılmakta ve işlem neticesi da gene buralardan öğrenilmektedir. Başvurduğunuz Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek ya da telefonla arama yaparak işlem akibeti meselesinde bilgi alabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar