Dul Maaşı Şartları, Sorgulama 2021

Dul maaşı eşi vefat edenler ya da eşlerinden ayrılanlar için önemli yardımlar arasında yer alıyor. Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birtanesi de dul maaşıdır. Tabi bu paylaşımımızda bahsedeceğimiz ve koşullarına değineceğimiz dul aylığını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vefat eden eşten alınan ölüm aylığı ile karıştırmayın.

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul maaşı almak için vefat eden eşinizin sigortalı ise en az 900 gün, bağkurlu ise en az 1800 gün priminin olması gerekiyor. Şayet bu koşullar sağlanıyorsa ya da zaten vefat eden eş SGK’dan emekli ise eşinizden dul maaşı alabilirsiniz. SGK dul maaşı vefat eden eşin maaşının %75’idir. Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında eşi vefat edenlere ödenen dul maaşı meselesinde koşulları öğrenmek istiyorsanız hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada anlatacağımız maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sebebiyle ödenen maaştır. Bu paylaşımımızda 2021 dul maaşı alma şartları, dulluk maaşının ne kadar olduğu, dul maaşı kaç ayda 1 alınır, müracaat işlemlerinin nasıl ve nereye yapıldığı meselesinde teferruatlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2021 dul maaşı şartları

dulluk maaşı koşullarını kısa bir şekilde şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Eşinizin vefat etmiş olması. Tabi resmi nikah şartı aranıyor. Resmi nikahsız olanlara bu maaş ödenmiyor.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almamak, sigortalı 1 işte çalışmamak ya da bağkurlu olmamak ( isteğe bağlı hariç),
  • Yeniden evlenmemek yani maaş süreci boyunca dul halinin devam etmesi,
  • Dul maaşına başvuran bireyin ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun tetkik edilmesi yani muhtaç sayılması gerekiyor. Asgari ücretin 1/3’ünün güncel tutarına sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Dul maaşı kaç yaşında alınır ?

Bu maaş 65 ıslak üstü dul maaşı şekilde bilinir fakat gerçekte öyle değildir. ıslak şartı aranmaz. Şayet eş vefat ettiyse ve muhtaçlık kriteri sağlanıyorsa yaşa bakılmaz ve dul aylığı bağlanır. ıslak şartı yalnızca 65 ıslak üzeri maaşlar için geçerlidir.

Dul maaşı başvurusu 2021

Maaş başvurusunu ikametinizin bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvuruya giderken kimliğinizi birlikte bulundurun. Lüzumlu olan dul maaşı müracaat formu  ve diğeri evraklar size vakıf sebebi ile verilecektir.

Dul maaşı müracaat e-devletten organize edilmektedir mı ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı nedeniyle ödenen bu yardım için başvurular online şekilde ya da e-devlet üstünden yapılamamakta. Başvuruların bizzat bireyin kendisi sebebiyle ikamet şekilde bağlı bulunduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gerekmektedir.

Dul maaşı ne kadar oldu 2021

Bu kapsamda olanlara ve lüzumlu kuralları sağlayanlara iki ayda 1 dul maaşı 500 TL şekilde ödenmektedir. Yani hesaplama aylık şekilde yapılırsa aylık maaşınız 250 TL olmaktadır.

Dul maaşı her ay mı alınacak 2021

Maaşlar her ay ödenmiyor. İki ayda 1 ödeniyor. üst kısımda da bahsettiğimiz üzere 2 ayda 1 500 lira olacak biçimde ödeme sağlanıyor. Müracaat yapılmak sureti ile aylığa çevrilebilmesi de ne yazık ki mümkündür olmamaktadır.

Dul maaşı sorgulama 2021

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yöneltebilirsiniz. E devlet sisteminde;

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Ayrıntıları Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.
  • Dilerseniz doğrudan buradan T.C. ve e-devlet ile giriş yaparak dulluk maaşı sorgulaması yapabilirsiniz ⇒ .

T.C. ile dul maaşı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama internet üstünden e-devletten ve üst kısımda belirtildiği biçimde yapılabilmektedir. Sırf T.C. numarası ile online sorgulama yapamazsınız. Şayet e-devlet parolanız yok ise müracaat yaptığınız Vakfa uğrayarak ya da telefonla arama yaparak maaş meselesi için lüzumlu detayları alabilirsiniz.

Dul maaşı piyasa hanım evlenirse maaşı kesilir mi ?

Dul maaşı alabilmenin başlıca ve olmazsa olmamakta şartları arasında insanın yine evlenmemiş olması gelmektedir. Evlenmeniz şeklinde Sosyal Güvenlik Kurumu ya da Kaymakamlık dul maaşı hangisini aldığınız farketmeksizin maaş kesilecektir.

Dul maaşı saha ıslak maaşı alabilir mi ?

Malumunuz 65 ıslak üzerindekilere muhtaç olmaları biçiminde yaşlılık maaşı ödenmektedir. Kaymakamlıktan dul maaşı yerlerin tıpkı sürede yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor. İki maaştan birini alabilirsiniz.Dul bayan maaşını  65 ıslak maaşına çevirmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına müracaat yapabilirsiniz.

Dul maaşı ne süreç kesilir ?

Aile ve Sosyal Politikalar yani Kaymakamlık sebebiyle ödenen dulluk maaşı alma kuralları kaybolduğunda yani alt taraftaki durumlarda aylık kesilir.

  • Sigortalı çalışmanız,
  • Muhtaçlık durumunuzun ortadan kalkması,
  • Evlenmeniz,
  • SGK’dan aylık ya da gelir almanız v.s. benzeri sebeplerle kesilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar