Domain Alımlarında Dikkat Edilmesi Gereken 8 Madde

İnternet sektöründe bazı gizli gibi duran terimler vardır, bunlardan biriside; Domain kelimesidir. Domain satın alırken bazı dikkat edilmesi gerekenler vardır. Dikkat etmediğiniz durumlarda işinizin zorluğu neticeli olarak bir nebze artacaktır. Her sektörün girişimciliği ve internet dünyasına katkıları farklıdır. Nasıl ki insanların başından ayrılamadığı sosyal medyaları kullanırken dikkat etmediğimiz ama gerçek hayatımızda bile isimlerini her an telaffuz ettiğimiz domainler mevcuttur. Akıllarda kalıcı, entelektüel ve özgürlüğü temsil eden seçimlerde sizin kadar kullanıcılarınız da bu ayrıntılara dikkat etmektedir.

Alan adı alırken dikkat etmeniz gerekenler

Anahtar Kelime Seçimi: standart kelimelerin seçiminin size faydadan çok uğraştırıcı zorlukları olacaktır. Sektörle alakalı kullanılacak olan kelimeniz’in domain(alan adı) içerisinde geçmesi size ekstra puan kazandıracaktır. Seçimlerinizde sizlere kolaylık sağlayacak olan; Overture Keyword Selector, Google Suggest, WordTracker ve Keyword Discovery türü araçlardan yardım alabilirsiniz.

 

Link Yapısındaki Akrostiş: link yapınız göz zevki dışında popülerleştirme aşamasında sizin için çok önemlidir. Seo aşamasında sizin için kolaylık sağlayacak olan basit ve akılda kalıcı link seçiminiz kazanç sağlayacaktır. Sadece okunuşunu değil de, yazılışını da hesaba katarak link seçimi yapın. Türkçe karakter yerine ingilizce alfabesinin kabul ettiği kriterlere dikkate alarak ilerleyin. (Sadece domain seçimi yüzünden aylarca takibe aldığım, hiç içerik girmese de hayran kaldığım onlarca domainler var. Bu şekilde sizinde platonik fanlarınız olabilir.)

 

Alan Adı Uzantısı: kelime seçimleriniz kadar domain sonlarına geçen uzantılara dikkat etmelisiniz. Arama motorlarının tercih ettiği ve önerdiği ilk uzantı .com’dur. Seçimlerinizde .com, .net ve .org şeklinde iyiden kötüye doğru ilerlemek üzeri seçebilirsiniz. Sektör üzerine alınan domain seçimlerinde .org, .biz… gibi farklı uzantılar ile karşılaşabilirsiniz.

 

Tire Kullanmaktan Uzan Durun: domain alımlarında dikkat edilmesi gereken bir farklı durum ise tire koyma ya da koymama durumudur. %90’lık pay ile tireli domainler spam ve sahtekarlık içeren domainler sınıfa girmektedir. Seçtiğiniz domain başkası tarafından alındıysa, aynı kelimeyi ortasına tire koyarak almak gibi fikiriniz var ise bu fikirden vazgeçin! Bütün fikirleriniz başlamadan bitebilir.

 

Yıllanmış Domain: geçmişten alınmış, ismini duyurmuş ama kullanımını sürdürememiş olan domain seçimi yapmak daha kazançlı başlamanızı sağlayacaktır. Yıllanmış Domain Almak sizin yapacağınız SEO işleminin yükünü hafifletecek cinstendir.

 

Kelime Uzunluğu: seçtiğiniz domain belkide sadece eğlence amaçlıda olabilir, ancak ortada akılda kalıcı durumun aksine uzun ve zorluk seviyesi anormal olan domain seçmek işinizi zorlaştıracaktır. “afyonkarahisarlilastiramadiklarimizdanmisiniz.com” böyle bir uzunlukta olan domain yapısı kullanıcıların neredeyse asla umursamayacağı türdendir. Siz siz olun uzun domain seçmeyin!

 

Tek Anlamlı Domain: seçtiğiniz kelimenin farklı anlamlara hitap etmesi sizi zor durumlara düşürebilir. Yayım haklarının verdiği yasal otoritelere uymamak dışında kullanıcılarınızın gözünde prestij kaybı yaşayabilirsiniz.

 

Legal Seçim Yapın: Google ve diğer arama motorlarının sizi en üst sıralara taşımasını istiyorsanız legal olmanız zorunludur. İllegal girişimlerde bulunduğunuzda arama motorlarının sizi yasaklama girişimleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Seçim yaparken dikkate almanız gereken durumları listeledik. Bu durumlar ne kadar önemli olsa da kendi içinizde kullanıcıları teşvik etmeniz gerekmektedir. Kendi kısa bir hikayemi eklemek isterim; Aylar önce sosyal medyada gezinirken ilgi alanım olmayan (hatta ilgilenmediğim) makalenin paylaşıldığını gördüm. Makalenin paylaşıldığı sitenin ismini gördüğümde aslında gerçekten hayran kaldım. Ben makaleyi ya da siteyi değil domain ismini beğenmiştim. Olasılıklar geldi ya, devamı da gelecektir, sosyal platformlarda ki sayfalarındaki logosu da ayrı hoşuma gitti. Aklımın ücra bir köşesinde her daim incelemek istediğim domain yapısı haline gelmişti.
 

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar