Doğum Parası Alma Şartları 2021

Doğum parası alma şartları doğum oluşturan anne ve çocuk sahibi olan babaların araştırdığı konuların başında gelir. Çalışan ya da çalışmayan kadınlara doğum şeklinde devlet vasıtasıyla doğum parası, çocuk yardımı ismi altında 1 çok aşırı ödeme yapılıyor. Bunlardan bir tanesi Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında ödenen emzirme yardımı, 1 de çalışan anaya ödenen annelik parasıdır.

Bu paylaşımımızda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anlamında ödenen  doğum parası alabilmek için lüzumlu şartlar, doğum parası alabilmek için ne yapmalı ve doğum yardımı konusuna teferruatlı şekilde değineceğiz. Yazımıza geçmeden evvelinde hamilelik ve doğumdan kaynaklı şekilde doğum evveli ve sonrası yapılan bütün yardımları ve sosyal güvenlik kurumu doğum parası koşullarını sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Doğum parası kuralları nelerdir ?

Doğum parası almanın koşulları gerçekte aşırı da ağır değil. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu yardım 1 defaya mahsus şekilde anaya ödenmekte. Bu yardımdan yararlanabilmek için sigortalı çalışma, emekli olma, bağkurlu olma v.s. bunun gibi koşullar aranmamakta ve herkese ödenmektedir. doğum parası alma şartlarından en önemlisi annenin Türk vatandaşı olmasıdır. Bunların haricinde 1 Şart aranmaz.

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşı anaya de yardım ödenmekte. Onlar için de çalışma ya da çalışmama şartı aranmadan koşulsuz şekilde ödeme sağlanmakta.

Çoğul doğumlarda doğum yardımı ne kadar ödenir ?

Çoğul doğum yani ikiz, üçüz, dördüz benzeri doğumlarda doğum parası çocuk sayısı esas alınarak ödenir. Örneğin ikiz ise ve ilk çocuklarsa çocuk başına 300 TL ve toplamda 600 TL ödeme yapılıyor. Bununla birlikte son yapılan güncelleme ile ikiz ya da üzeri doğumlarda annelere çocuk başına 24 ay vakit ile aylık 150 TL ödeme yapılır. Örneğin ikiz çocuk sahibi olduysanız en az 24 ay vakit ile 300 TL ödeme alabileceksiniz. Bunun için de başvurularınızı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine yapmanız gerekiyor.

Doğum yardımı müracaat süresi

Doğum olduktan sonrasında herşeyden önce çocuğu nüfus kayıt işleminin yapılmış olması gerekebilir. Nüfus kaydı yapılmaksızın doğum yardımı başvurusu yapılmamaktadır. Nüfus kaydı yapıldıktan sonrasında herhangi 1 süreç müracaat yapılabilir. Doğum parası müracaat zamanı doğumdan sonrasında beş yıldır. Ödeme beş yıllık süreç aşımına tabidir. Yani doğumdan sonraki beş yıl içerisinde herhangi 1 süreç müracaat yapabilirsiniz.

Doğum yardımı başvurusu nasıl organize edilmektedir ?

Doğum parası alabilmek için başvurularınızı;

 • İlçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine,
 • İlde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine ya da bağlı bulunduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.
 • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da doğum yardımından yararlanabilmektedir. Bu durumdaki şahısların ise ödeme için Konsolosluklara müracaat yapması gerekmektedir.
 • Kamu kurumlarında çalışan devlet memurları da başvurularını kendi Kurumlarına yapabilir.

PTT doğum parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Sorgulama işlemini anne T.C. numarası ve e devlet şifresi ile e devlet üstünden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için hemen  sayfasından e devlet ile giriş sağlayabilirsiniz.

Doğum parası hangi bankadan alınır ?

Doğum yardımı ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan iki ay sonrasında kimliğiniz ile yanında herhangi 1 PTT şubesinden ödemenizin gelip gelmediğini sorgulayabilir geldiyse alabilirsiniz.

Doğum parası için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Doğum parası başvuru evraklarını şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Doğum parası formu. Doğum parası almak için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz >> 
 • Anne kimlik fotokopisi,
 • Çocuk kimlik fotokopisi,

Doğum parası ne süreç alınır ?

Doğum parası alma zamanı müracaat yaptığınız yerin meslek yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Ortalama şekilde ödenme zamanı 1,5-2 ay arası sürmektedir.

2021 doğum parası hesaplama

Hesaplama çocuk sayısı esas alınarak yapılıyor.

 • Birinci çocuğa 300,00 TL,
 • İkinci çocuğa 400 TL,
 • Üçüncü ve sonrası çocuklara ise 600 TL ödeme yapılıyor.

Çalışan anaya doğum parası kuralları nelerdir ?

Çalışan anne doğum parası alma koşulları şu şekildedir;

 • SSK ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde aktif prim ödeyen olup doğum bundan öncesi son bir yıl arasında en az 90 gün prim olması,
 • Bağkur kapsam gereğinde ödeme vadesi geçmiş prim borcunun olmaması,
 • Doğum bundan öncesi ve doğum sonrası raporunun olması gerekmektedir.

Yukarıda belirtilen kuralları veren anaya doğum bundan öncesi ve doğum sonrası toplamda en az 16 haftalık yani 112 gündelik ödeme yapılıyor. Bununla beraber 1 defaya mahsus da emzirme parası ödenir.

 • Doğum için ödenen SGK emzirme yardımı diğeri ismi ile sosyal güvenlik kurumu doğum yardımı konusu için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • SGK doğum rapor parası için ise sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışmayan hanım doğum parası ne kadar 2021

Herhangi 1 işte çalışmayan anaya Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığı ile herhangi 1 ödeme yapılmamaktadır. Şayet eşi sigortalı ya da bağkurlu ise alabilir. Haricinde ise Türk vatandaşı olan anaya üst kısımda belirtilen ve Aile, Çalışma, Sosyal Hizmetler Bakanlığı nedeniyle 1 defaya mahsus olmak üzere ödenen doğum yardımı ödemesi yapılır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar