Doğum Borçlanması Hesaplama , Ne Kadar, Şartları 2021

Doğum borçlanması hesaplama. Diğer ismi ile çocuk borçlanması kadınlara verilen 1 haktır. Kadınlar sigorta/bağkur v.s. kapsamındaki başlangıç zamanından sonrasında doğan üç çocuğa kadar sosyal güvenlik kurumu çocuk borçlanması yapabiliyor ve borçlandığı bu hizmetleri emekliliğe saydırabiliyor. Böylece annelik borçlanması oluşturan kadınlar daha erken emeklilik hakkına sahip olabilir.

analık borçlanması hesaplaması brüt asgari ücret üstünden yapılmakta. 2021 asgari ücretin göze çarpan olması ile beraberinde 2021 doğum borçlanması için ödenecek en düşük ve en yüksek tutarlar da dikkat çekici bulunmaktadır. Bu paylaşımımızda doğum borçlanması kaç tl, doğum borçlanması nasıl hesaplanır, doğum borçlanması nereye ödenir bunun gibi konularda kafanıza takılan bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

SGK doğum borçlanması nedir ?

Kadınlara ilk defa sigorta primi yatış zamanından sonrasında doğan çocukları için her 1 çocuğa en fazla 720 gün olmak şartı ile üç çocuğa kadar borçlanma hakkı sağlayan uygulamadır. Borçlanılan vakit kadının prim gün sayısına ilave edilir ve emeklilik hesaplamasında dikkate alınır.

2021 Doğum borçlanması koşulları nasıldır ?

Kadınlarda çocuk borçlanması kurallarını özetleyecek şekilde şu biçimde belirtebiliriz;

 • Doğum zamanından evvelinde sigorta, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsam gereğinde sigorta başlangıcınızın olması gerekiyor. Şayet doğumdan evvelinde giriş yok ise borçlanma hakkınız yok.
 • Doğum zamanından sonraki 24 aylık zamanda adınıza herhangi 1 kapsamda SGK primi ödenmemiş olması gerekir. Şayet bu 24 aylık zamanda adınıza kısmi şekilde prim ödemesi yapıldıysa prim ödenmeyen kısımları borçlanabilirsiniz.

Doğum borçlanması kaç çocuğa organize edilmektedir ?

Yukarıdaki 2 şartı sağlıyorsanız her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda üç çocuk için en fazla 2160 güne kadar borçlanma yapma hakkınız var.

2021doğum borçlanması hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Yazımızın girişinde de belirttiğimiz benzeri sosyal güvenlik kurumu çocuk borçlanması hesaplaması asgari ücret üstünden gerçekleştirilir. Doğum borçlanması için ödenecek en düşük günlük olarak miktar brüt asgari ücretin gündelik tutarının %32’si en yüksek ise hesaplanan bu tutarın 7,5 katıdır. Dolayısıyla asgari ücret yükseldikçe borçlanma için ödenecek tutarlar da değişmektedir. Bu nedenden dolayı zamlardan etkilenmemek adına 31 Aralık tarihine kadar müracaat yapmakta yarar bulunmaktadır.

Sigorta evveli doğum borçlanması çıkabilir. Böylece kadınlar sigortadan evvelinde doğan çocukları için de doğum borçlanması yapabilir. Peki sigorta evveli doğum borçlanması ne süreç çıkacak ? Bilgi için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

2021 Çocuk borçlanması ne kadar oldu ?

01 Ocak 2021 zamanından itibaren asgari ücret artacak. Asgari ücretin artışı ile beraberinde doğum borçlanması için ödenecek 1 gündelik miktar da yükselecek. Buna göre;

 • 01 Ocak 2021-31 Aralık 2021 tarihleri arasında ödenecek en düşük borçlanma tutarı 38,16 lira,
 • en yüksek de 286,20 lira olacak.

720 gün doğum borçlanması ne kadar ?

Bir çocuk için 720 güne kadar yapılacak borçlanma için ödenecek en düşük miktar 2021 yılında 720*38,16= 27475,20 lira olacaktır.

2 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2021

İki çocuk için azami 1440 güne kadar borçlanma yapılabilmekte. Doğum sonrası 24 aylık zamanda adına hiç prim ödemesi yapılmayan annenin 1440 için borçlanma yapması zorunda 2021 yılında iki çoçuk için doğum borçlanması borçlanma tutarı en düşük 1440*38,16= 54950,40 lira olacaktır.

3 çocuk doğum borçlanması ne kadar 2021

Anne,  sigorta giriş zamanından sonrasında doğan üç çocuğu için doğum zamanından sonraki 24 aylık zamanda adına hiç prim ödememiş olması kaydı ile toplamda 2160 güne kadar borçlanma yapabilmekte. 2160 güne kadar yapılacak üç çocuk borçlanması için 2021’de ödenecek en düşük borçlanma yekün tutarı 2160*38,16= 82425,60 TL olacaktır.

Doğum borçlanması yaşı arka çeker mi ?

Doğum borçlanması istisnai 1 vaziyet haricinde emeklilik yaşını arka çekmez. Tek istisnai vaziyet staj sigorta başlangıcı ile normal sigorta girişi arasında doğan çocuk var ise ve bu aralıkta doğan çocuk için borçlanma yapılırsa borçlanılan vakit kadar sigorta başlangıcı arka çekiliyor. Onun haricinde girişi etkilemez.

Doğumdan sonrasında sigortalı olanlar doğum borçlanması yapabilir mi ?

Mevcut uygulamada sigorta tescil zamanından evvelinde doğan küçükler için borçlanma yapılamıyor. Sigorta bundan öncesi doğan minikler için borçlanma yapılabilmesi kanuni düzenlemeye bağlı. Şu lahza için bu yönde 1 güncelleme gündemde görünmüyor.

Doğum borçlanması başvurusu nasıl yapılır?

Eğer son çalışmanız sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ise son çalışmanızın bağlı bulunduğu SGK’ya, memur iseniz kendi Kurumu’nuza müracaat yapabilirsiniz. Şayet son çalışma memuriyet ise ve görevden ayrıldıysanız bu halde başvurunuzu Mithatpaşa Cad. Sıhhıye Mah. No:7 Halk Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara adresine göndermeniz gerekir. Borçlanma başvurusunu e-devletten de rahatça yapabilirsiniz. Hemen sayfamızı ziyaret ederek online nasıl müracaat yapabileceğiniz meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

Doğum borçlanması için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Doğum borçlanması başvurusu için borçlanma müracaat formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Haricinde 1 doküman istenmez.Doğum borçlanması müracaat formunu buradan indirebilirsiniz :

Doğum borçlanması için kredi sağlayan bankalar 2021

Sosyal Güvenlik Kurumunun kredi verilmesi yönünden mutabakat sağladığı 1 banka yok. Krediyi kendi imkanlarınız ile çekmeniz gerekiyor. Doğum borçlanması kredisi sağlayan bankalar alt taraftaki gibidir;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Garanti BBA,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Akbank
 • Deniz Bank.

Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi 2021

Hem yapılandırma zamanlarında hem de normal yıllarda Sosyal Güvenlik Kurumu prim ve borçlanma tutarları için kredi veren en önemli bankalardan biri de Ziraat Bankası’dır.

 • Eğer sicil notunuz ve krebiliteniz yüksekse Ziraat Bankası’na başvurarak doğum borçlanması kredisi alabilirsiniz.
 • Doğum borçlanması banka kredisi Başvurularınızı size en yakın şubeye kimliğiniz ile uğrayarak yapabilirsiniz.
 • Başvuru sırasında yanınızda maaş bordrosu, kimlik ve diğeri rica edilen lüzumlu evrakları götürmeyi ihmal etmeyin.

Doğum borçlanması kredisi hesaplama

Verilecek kredi ve arka ödeme tutarı kredi alınan bankaya, ödeme vadesine ve güncel nema oranlarına göre farklılık göstermektedir. Bununla birlikte bankalar maaş müşterileri ile krebilitesi yüksek müşterilere türlü kredi nema oranları ile kredi kullandırabilmektedirler. Bu nedenden dolayı hesaplama için herşeyden önce size verilen nema oranı gereklidir. Bankadan bunun hesaplatmasını yapabilirsiniz.

2021 doğum borçlanması ödemesi nasıl organize edilmektedir ?

Borçlanma başvurusunu yaptıktan sonrasında SGK size ova tebliğ eder. Bu yazıyı tebliğ aldıktan sonrasında en geç bir ay içinde ödeme yapmanız gerekiyor. Ödeme işlemini SGK ile anlaşmalı bütün banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden ve mobil ya da internet bankacılığından yapabilirsiniz. Ödeme menüsü: SGK ödemeleri-SGK Borçlanma . T.C. numaranız ile ödeme yapmanız gerekiyor.

Doğum borçlanması hangi bankaya ödenir ?

Ödemeler Türkiye’de şubesi olan bütün bankalardan yapılabilmekte. Ödeme menüsü yukarıdaki gibidir. Dilerseniz mobil ya da internet bankacılığı kanallarından biri aracılığı ile T.C. numaranız üstünden ödeme sağlayabilirsiniz. Ödeme yapılabilen başlıca bankaları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • PTT,
 • Halk Bankası,
 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Şeker Bank.
 • Finans Bank.

Doğum borçlanması emekli maaşını nasıl etkiler ?

Borçlanılacak vakit emekli maaşında büyük etkiye sahiptir. Şayet çocuk 2000’den evvelinde doğduysa borçlanmak maaş konusu için büyük avantaj sağlar. 2000 sonra doğan küçükler için yapılacak doğum borçlanması alınacak emekli maaşı üstünde pek etki sahibi olmaz.

Doğum borçlanması taksitlendirme nasıl yapılıyor ?

E-devletten ya da müracaat formu ile başvurunun ardından;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu ödemeye ilişkili olarak yekün tutar, gün sayısının yer aldığı yazıyı insana elden ya da posta yolu ile tebliğ eder.
 • Yazı tebliğ alından sonrasında ödeme zamanı bir aydır.
 • 1 ay içerisinde ödemenin peşin şekilde ve tek seferde yapılması gerekir. Taksitlendirme yoktur.
 • Eğer imkan var ise kredi çekerek ödeme yapabilirsiniz.
 • Toplam çıkartılan borcun 1 yönünü ödemeniz mecburiyetinde ödediğiniz kısım kadar gün satın almış oluyorsunuz. Kalan kısımları daha sonrasında yine başvurarak borçlanabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar