Diş Teli Fiyatları 2021

Diş teli fiyatları diş teli yaptırmak arzu edenler sebebiyle en çok aşırı araştırılan konuların başında gelmekte. Bazı kişide doğuştan gelen 1 arıza ya da sonradan meydana gelebilecek 1 durumla diş yapısında arıza meydana gelebilmekte. Bu halde diş teli tedavisi gerekebilmekte.

Diş teli yaptırma ortodontik tedavi şekilde geçer ve ortodonti uzmanları sebebi ile organize edilmektedir. Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde bu tedavi yapılabilmekte. Bununla beraber tabi ki özel hastanelerde ve özel polikliniklerde de yaptırma şansınız var fakat özelde yaptırmak devlette diş teli fiyatlarına göre biraz maliyetli olabilir. Bu paylaşımımızda özelde diş teli kaç tl ve devlet hastanesi diş teli fiyatları, yaptırma koşulları ve diş teli ne kadara takılır konusu dalında merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Diş teli kaç yaşına kadar takılır ?

Diş teli kaç yaşında takılır sorusu konu meselesinde yoğun sorulmaktadır. Bunun için belirlenmiş 1 ıslak bulunmamakta. Fakat bilhassa küçük çocukların diş yapısında arıza var ise ne kadar erken yapılırsa o kadar yararlı olacaktır. Zira belirgin 1 yaşın altındaki çocuklarda çene ve diş yapısının diş teli ile düzelme süreci daha kolay olabilir. ıslak ilerledikçe diş yapısının giderek güçlenmesi tedavi süresini geciktirebilmekte.

Diş teli kaç yıl takılır ?

Diş teline bağlı şekilde diş ve çene yapısının durumu esas alınarak göze çarpan 1 tedavi zamanı uygulanmaktadır. Bunun için belirlenmiş 1 vakit bulunmaz. Düzelme özelliğine göre telin ne süreç çıkarılacağına diş hekimi ve ya ortodonti uzmanı karar verecektir.

Diş teli fiyat hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Devlet anlamında sağlanan 1 hesaplama vasıtası bulunmamakta. E-devlet ya da başka 1 online platform üstünden hesaplama yapma imkanı bulunmamakta. Lakin bu biçimde araştırma yaptığınızda özel diş polikliniklerinin hesaplama araçları önünüze menfaat. Bunlardan hesaplama yaparak ön fikir sahibi olabilirsiniz.

Sgk diş yaptırma ücretleri 2021

Sosyal Güvenlik Kurumu bazı istisnai durumlar dışında diş tedavilerini ve diş yaptırma ücretlerini karşılamakta. Sosyal güvenlik kurumu diş telinin karşılanabilmesi için sosyal güvence olma şartını ister. Şayet sosyal güvenceniz olmadan devlette de yaptırsanız bu tedavi size baya pahalıya mal olabilmekte. Sosyal güvencenizin olup olmadığını sorgulamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Burada 1 ücret belirtmek diş yapısındaki hale bağlı. Yani hangi tedavi uygulanacak, nasıl işlem yapılacak ve buna bağlı şekilde ne kadar ücret ödenecek hepsi diş hekimi tedavisinin ardından netleşebilecek durumlar. Bu sebepten herşeyden önce 1 devlet hastanesi ya da ağız ve diş sağlığı merkezinde diş hekiminden randevu alınız. Yapılacak muayane ve çekilecek röntgen/film v.s. ardından doktorunuz size yapılacak tedavinin detayları ve sizin ödemeniz gereken katkı payını tarafınıza iletecektir.

Diş teli yaptırmak için randevu alacaksanız elinizi çabuk tutmanız gerekmekte. Zira devlette diş teli yaptırmak için yoğunluk özelliğine göre birkaç yıl sonrasına dahi randevu verilir. Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezleri için Hastane Randevu Sistemi yani MHRS üstünden randevu alabilirsiniz.

Devlet hastanesinde diş teli fiyatları 2021

Devlette ortalama diş teli maliyeti belirtmek gerekirse 1500-2000 TL arasında değişebilmektedir.Devlet hastanesi ortodonti fiyatları tedavinin özelliğine göre daha da yükselebilir.  Devlet hastanesi diş teli ücretlerini öğrenmek için herşeyden önce randevu olmanız ve ön muayenenin diş doktoru aracılığıyla yapılması gerekir. Yapılacak muayene sonra üst ya da alt diş teli fiyatları konusu için lüzumlu bilgilendirme yapılacaktır. Devlet hastanesinde sigortalı ya da sigortasız muayene ücretlerini öğrenmek için ise sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Özel hastanelerde diş teli fiyatları 2021

Özelde ise diş tel fiyatları 4000-5000 TL arasında değişebilmektedir. Banko diş yaptırma fiyatları ve maliyet için doktorun herşeyden önce sizi görmesi ve durumunuzu kontrol etmesi gerekiyor. Hekim anlamında lüzumlu ön muayene yapıldıktan sonrasında ortalama şekilde ödenecek tel fiyatları diş masrafı tetkik edilmiş olunacaktır.

Üniversite hastanelerinde diş teli fiyatları 2021

Üniversite hastanelerinde tel tedavisi fiyatları devlet hastanelerine göre 1 tık daha yüksek oluyor. Yani devlette ortalama 1500-2000 TL ise üniversite hastanelerinde 2000-2500 civarı olacaktır. Gene de son diş teli tedavisi fiyatlarının ilk muayene ardından belirlenebileceğini hatırlatmak isteriz.

Ağız ve diş sağlığı merkezi diş teli fiyatları

Bildiğiniz üzere ağız ve diş sağlığı merkezleri de özel olanlar haricinde genel olarak devlete bağlıdır. Bu sebepten devlette geçerli fiyatlar üstünden ücretlendirme yapılıyor. Ortalama şekilde 1500-2000 bünyesinde değişmektedir.

Sadece üst diş teli fiyatları 2021

Devlette yapılacak komple diş teli ücreti 1500-2000 TL bünyesinde değişmektedir. Özelde ise 4-5 bin bunun gibi rakamları bulabilmekte. Şayet yalnızca üst dişlere yaptıracaksanız devlette 750-1000 TL civarında bu ücret değişebilir. Özelde ise 2-3 bin lira ücret çıkartabilirler.

Şeffaf diş teli fiyatları 2021

Şeffaf diş telleri estetik görüntüsü nedeni ile Öbür tellere göre daha çok aşırı tercih sebebi olabilir. Şeffaf diş tellerinin fiyatları da değişik kriterlere göre farklılık göstermekte. Telin kalitesi ve yapılan yer fiyatlardaki farklılığın en büyük etkeni. Devlette zaten uygulama endüstrisi bulunmamakta. Özelde yapılabileceği için ortalama şekilde değişkenlik gösterse de 3000-5000 lira arası olabileceğini düşünüyoruz. Tabi herşeyden önce dişlerin niteliğine ilgili hekimce bakılması ve ona göre fiyatlandırma yapılması gerekiyor. Bu nedenden herşeyden önce muayene olmanız ve tetkik yapılması, fiyatlandırmanın buna göre yapılması gerekmektedir.

Sigortalı diş teli fiyatları

Yukarıda belirtilen tutarlar herhangi 1 kapsamda aktif sosyal güvencesi olanlar için geçerli fiyatlardır. Şayet sosyal güvenceniz yok ise daha yüksek meblağlar ödemesi yapmak zorunda kalabilirsiniz .

Sadece üst dişe tel takılır mı ?

Dişlerin durumu ve çene yapısına göre sırf üst ya da sırf alt kısma tel takılabilir. Yani tamamına takılacak diye 1 kural yoktur.

Diş teli devlet karşılıyor mu?

Peki diş telini devlet karşılıyor mu ? Ortodonti ücretleri Sosyal Güvenlik Kurumu sebebi ile dikkat çekici şartlarda ve 1 bölümü karşılanmakta. Yani Sosyal Güvenlik Kurumu tamamını ödememekte. Siz gene katılım payı ödeyebilmektesiniz. Örneğin bütün dişler için tel yaptıran birisine Sosyal Güvenlik Kurumu’nun karşıladığı miktar haricinde insana ortalama 1500-2000 TL bünyesinde ödeme düşebilmekte. Tabi hem özel hem de diş teli fiyatları devlet hastanesi tutarları için herşeyden önce diş hekiminin sizi görmesi gerekmekte.

SGK aracılığıyla diş tedavisi ve diş teli masrafının karşılanabilmesi için aktif sosyal güvencenizin olması gerektiğini tekrardan hatırlatmak isteriz.

Devlet hastanesi diş tedavi ücretleri ?

Devlet diş teli fiyatları sigortalı ya da sigortasız olma niteliğine göre farklılık gösterebilmekte. Devlet hastanelerinde her 1 muayene için alınan muayene bedeli 2021’de sigortalılar için 6 liradır. Sigortasız olanlar için ise 50 lira civarıdır.

Diş ile ilgili pratik işlemler için devlette ücret alınmaz. Örneğin çürüklerin temizlenmesi, pratik dolgu işlemleri, çürük dişi çekme bu gibi işlemlerden ilave ücret rica edilmez. Lakin diş teli, protez v.b. bunun gibi uygulama gerektiren işlemlerde yapılacak işlemin durumu esas alınarak ücret rica edilmektedir bu ücret de yapılacak işe göre farklılık gösterir.

Devlet hastaneleri diş protez fiyatları

Eğer dişe protez yapılması gerekiyorsa herşeyden önce diş hekiminden randevu almanız ve diş hekiminin yapılacak işlemi nasıl ve ne biçimde yapılacağını netleştirmesi gerekmekte. Devlette protez yaptırmak biraz süreç alabilmekte zira randevu süreleri epey bir geç 1 tarihe verilir. Diş hekimi sizi gördükten sonrasında protezin boyutuna ve yapılacak işleme göre size azalan katkı payını tarafınıza iletecektir. Pratik işlemler bedava şekilde da yapılabilmekte.

Devlet hastanesinde diş dolgu fiyatları

Devlet hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezlerinde dişlerinize basit dolgu işlemlerini parasız şekilde yaptırabilirsiniz. çoğunlukla bu işlem için ilave ücret rica edilmemekte.

Ücretsiz diş teli takan hastaneler 2021

Diş teli ücrete tabi olan 1 işlemdir. Devlette de yaptırsanız özelde de yaptırsanız ücret ödemesi yapmak zorundasınız. Yani bu işlemin bedava yapılmakta bulunduğu 1 hastane maalesef bulunmamaktadır.

Ortodonti sosyal güvenlik kurumu anlaşmalı hastaneler

Diş teli tedavisi ortodonti uzmanları anlamında yapılıyor. Dolayısıyla tedavi yaptırmak arzuladığınız hastane ya da özel polikliniğin Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı olması gerekiyor. Bütün devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ile ağız ve diş sağlığı merkezleri anlaşmalı merkezlerdir. hususi hastanelerin de %90’nı anlaşmalıdır. Fakat özel 1 diş sağlığı merkezine yaptıracaksanız anlaşması olup olmadığını sormanız gerekmektedir.

Diş teli takan devlet hastaneleri

Genel şekilde diş polikliniği olan bütün devlet hastanelerinde tel takılabilmekte. Fakat bazı küçük ilçelerde ya da ilde küçük hastanelerde bu işlem yapılmayabilmekte. Bu sebepten dolayı hastanenin ya da polikliniğin kendisini telefonla arama yaparak bu işlemin yapılıp yapılmadığı konusu için bilgi almanızda fayda vardır.

Ücretsiz diş teli takan hastaneler

Bu işlemi parasız şekilde oluşturan hastane bulunmaz. Devlette dahi ücret karşılığında yapılıyor. Gerçekte doğru soru en uygun hangi hastaneler yapıyor olmalıdır. Bitkisel şekilde en uygun tedavi ücreti devlet hastanelerinde olacaktır lakin bedava değildir.

Diş teli çıkarılması nasıl düzenlenmektedir ?

Diş teli çıkarılmasına karar verecek olan hekiminiz ve ortodonti uzmanıdır. Dolayısıyla ilgili uzmana yeniden göründükten sonrasında Şayet çıkartılmasına karar verildiyse çıkarılma işlemi gene bu işin uzmanı şahıs aracılığı ile yapılacaktır.

Devlet hastanesi diş teli randevu

Devlet hastanelerinde bütün randevularınızı 182 hattından alabilirsiniz. Bununla beraber www.mhrs.gov.tr adresinden ya da 182 uygulamasını telefonunuza indirerek de randevu alabilirsiniz. Üniversite hastaneleri ve bazı poliklinikler için 182’den randevu alınamamakta ve bunların kendi çağrı merkezlerinden randevu almanız gerekmekte. sayfamızı ziyaret ederek nasıl randevu alabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Diş teli düzelme süreci

Bu çenenin ve dişin yapısına göre farklılık gösterir. Bunun için 1 vakit belirtmek hatalı olacaktır. Kimisi iki yılda fayda sağlarken kimisi 3-5 yılda lakin düzelebilmektedir. Bunu doktorunuza sormanızda fayda bulunmaktadır. Doktorunuz size dişlerin özelliğine göre tahmini 1 düzelme süreci iletecektir.

Özel sağlık sigortası diş telini karşılıyor mu ?

Özel sağlık sigortaları çoğunlukla devlet hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde geçerli olmaz. Fakat anlaşmalı özel hastaneler var ise buralarda yaptırılabilir. Şayet özel sigorta sözleşmenizde ortodonti tedavisi ibaresi var ise tedavi masraflarını özel sigorta karşılayabilir. Lakin maliyetin yüksek olması nedeni ile çoğu sigorta şirketi bu tedaviyi kapsama dahil etmemekte.

En meyilli diş teli nasıl takılır ?

Diş teli kaç nakit meselesinde yoğun araştırılan hususlardan bir tanesi de en hesaplı diş teli fiyatları nerede olabilir. Tabi her şeyde bulunduğu bu gibi diş tellerinde de fiyatlar kaliteye göre belirlenmekte. Yerli ya da ithal şekilde değişen diş tellerinde Sosyal Güvenlik Kurumu yani devlet tarafından  karşılanan ekseriyetle yerli ve en elverişli tel olabilir. Dolayısıyla en uygun diş teli fiyatları devlette vardır. Lakin biraz daha iyi olsun ya da estetik olsun derseniz bu halde kesenin ağzını açmanız gerekecek. Özelde diş teli fiyatları yüksek olacağından tabi ki daha maliyetli olacaktır.

Dolgulu dişe tel takılır mı ?

Bunun için evet ya da hayır demek doğru olmayacaktır. Gerçekte dolgu diş teline mani değildir. Lakin gene de 1 uzmanın görmesi ve bu konu hakkında değerlendirme yapması daha doğru olacaktır.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar