Diş Teknisyeni Maaşı ve Çalışma Şartları 2021

Diş teknisyeni maaşı bölüme olan rağbetin artarak çoğalması ile yanında en çok aşırı araştırılan maaşların başında gelmekte. Özellikle tercih yapacaklar açısından diş protez teknolojisi maaşları ve meslek alanları, Kamuda ve özelde diş protez maaşları en çok aşırı araştırılan konuların başında gelmekte.

Bu paylaşımımızda nasıl diş teknisyeni olabileceğiniz ve ağız ve diş sağlığı maaşları dalında çalışan teknisyenlerin alabilecekleri maaş tutarları meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

Diş teknisyenlerinin görevleri nelerdir ?

Diş teknisyenlerinin oldukça çok görevi bulunmakta. Başlıca görevlerini şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Diş hekiminin uygun görmesi biçiminde hastaya uygun protezi hazırlamak,
  • Hazırlama aşamasında diş hekimine destekçi olmak,
  • Labaratuvar ve çalışma alanındaki araç ve gereçlerin düzenli şekilde kontrolünü sağlamak,
  • Alınan ölçüye uygun şekilde diş hekimince istenen protez, ortodentik apereyler, porselen işlemleri ve protez tamiri yapmak.

Nasıl diş protez teknikeri olunur ?

Özelde ya da Kamuda diş protez teknisyeni olabilmek için en az ön lisans düzeyinde eğitim sağlayan alt taraftaki bölümlerden mezun olmanız gerekiyor. Kamu’da çalışabilmek için mezun olduktan sonrasında KPSS’ye girmek ve atanmak için gereken minimum puanın yapılması gerekebilir. İlgili bölümler şunlardır;

  • Diş protez,
  • Diş protez teknikerliği,
  • Diş protez teknolojisi.

Diş teknisyenlerinin çalışma saatleri

Diş teknisyenleri mesai saatleri içerisinde vazife yaparlar. çoğunlukla Kamuda mesai başlama saati 08.00 bitiş ise 16.00 olabilir. Özelde ise 08.00-17.00 saatleri arasında vazife yapmaktalar.

Diş protez teknikeri maaşları 2021

Diş teknisyeni maaşları özelde ve devlette farklılık göstermektedir. Kamuda diş protez teknisyenliği maaşı göreve ilk başlanan kademe ve derece esas alınarak ve en düşük maaştan ödeme yapılıyor. Kademe ve derece yükseldikçe kamuda diş protez maaşı da yükselmiş olacaktır. Özelde diş teknisyeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabı ise deneme ile ilgili 1 şeydir. İlk kere çalışmaya başlayan ve toy birisine ödenecek diş teknisyen maaşları ile tecrübeli diş teknisyenliği maaşları tıpkı olmayacaktır. Bu nedenden diş protez ne kadar maaş alır sorusunun yanıtını diş teknisyeni devlet maaşı ve özel saha diş teknikeri maaşları şekilde aşağıda ayrı başlıklar şeklinde vereceğiz.

Kamuda diş protez teknisyeni maaşı 2021

Bildiğiniz üzere memur kadrosunda yer alanlara her yıl Ocak ve Temmuz aylarında toplu sözleşme ve enflasyon esas alınarak maaş zammı verilmekte. Güncel zam oranları esas alındığında 2021 yılı nedeniyle ilk defa diş teknisyeni şekilde göreve başlayan birisine kamuda ödenecek diş protez devlet maaşları en düşük 4368TL olacaktır. Şayet şahıs evli ise ve çocuk da var ise diş teknikeri maaşı en düşük 4888 TL civarında ödenecektir.

Özelde diş protez teknikeri maaşı 2021

Özel hastaneler, özel diş doktorları ile özel ağız ve diş sağlığı merkezlerinde vazife yapanlara ödenecek maaşta deneme esas alınmaktadır. İlk kere işe başlayacak olanlara ödenen diş protezi maaşları 2021 yılı ortalama 3000-3250 TL arasında olabilmektedir. En az beş yıl kıdeme sahip ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşı ise ortalama en düşük 3500-4000 TL bünyesinde olabilmektedir. özetleyecek şekilde özelde ağız ve diş sağlığı teknikeri maaşları için 1 standart yok. Özelde ödenecek ağız ve diş sağlığı kısmı maaşları işveren ile çalışacak şahıs arasında yapılacak sözleşmeye göre belirlenmekte ve farklılık gösterebilmektedir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar