Detaylarıyla A’dan Z’ye Google Adwords

Teknolojide alışkanlıklar her geçen gün biraz daha değişiyor.
Google Adwords; ürünlerinizi, hizmetlerinizi, servislerinizi internet üzerindeki kullanıcılara ulaştırmanızı ve sunmanızı sağlayan Google’ın reklam servisidir. Reklamlarınızı Google arama motorunda veya onun iş ortağı olan internet sitelerinde, ürün veya hizmetlerinizi arayan kullanıcılara göstermemizi sağlayan bir reklamcılık ürünüdür.  Google Adwords’un Avantajları:

Kolay reklam oluşturma ve yönetme, Çeşitli reklam türleri (metin, görsel, animasyon, video vb.), Günlük harcama limiti, Maliyet kontrolü, Hedefleme (detaylı), Raporlama, Dönüşüm Takibi (satış, ürün, üye kayıt vb.), Yatırım Getirisi Ölçme (ROI),

Reklamverenler, sadece potansiyel müşteriler tıklayınca ödeme yapar.
Tıklama: Potansiyel müşterinin reklamı seçmesi ve reklamverenin sitesine ulaşması hareketidir. Tıklama Başı Maliyet (TMB) : Reklamverenin her tıklama için ödediği tutardır. Google Adwords’un En Önemli 3 Özelliği Erişim: Her ay, Türkiye internet kullanıcılarının yaklaşık 90’ından fazlası Adwords reklamını görür. Adwords anında potansiyel müşteriniz olabilecek bu büyük kitleye erişim imkanı sağlar. Reklam Alaka Düzeyi: Google Adwords reklamlarını etkin bir şekilde sizin sunduklarınızı arayan potansiyel müşterilere gösterir. Yatırım Getirisi (YG): Tıklama başına maliyet (TBM) modeli sadece potansiyel müşterilerin tıklamaları için ödeme yapmanızı garantiler. Google Arama Ağı Reklamları  Google arama reklamları, hemen hemen her gün kullandığımız Google arama motorunda yayınlanan reklamdır. Bu reklam tipinde, kullanıcılar belirli kelimelerle arama gerçekleştirdiklerinde kendi ürününüzle ilgili reklamların yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

Arama reklamları, kullanıcıların bir konu üzerinde araştırma yaptıkları anda gösterildikleri için, görüntülenecek alakalı reklamların kullanıcının ilgisini çekme ihtimali çok yüksek olan reklamlardır. Dolayısıyla, satış kampanyaları için çok uygun bir özelliğe sahiptir.
Genişletilmiş Metin Reklamlar Google, Genişletilmiş Metin Reklamlar ile reklam verenlere masaüstü ve özellikle mobilde daha fazla görünürlük ve tıklama vadediyor. Genişletilmiş Metin Reklamlar, 30’ar karakterden oluşan 1 yerine 2 adet başlığı olan ve görünen URL satırının yol olarak yeniden adlandırıldığı ve URL alanının 15’er karakterden oluşan 2 kısıma bölünerek oluşur.

Bu alan 15’er karakterden oluşan toplamda 30 karakter ile sınırlandırılmasına rağmen domain kısmının bu sınırlandırmanın dışında bırakılması açısından reklam vereni rahatlatmaktadır.

Görüntülü Reklam Ağı Görüntülü reklam ağı göz alıcı reklamlarla potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmenizi ve kendinizi onlara tanıtmanızı sağlar. Görüntülü reklam ağından en verimli sonucu alabilmek için, akılda kalıcı, etkileyici ve dikkat çekici reklamlar aratılmalıdır.

Farklı ilgi alanlarına sahip çok geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Görüntülü reklam ağı içerisinde belli hedeflemelerle reklamlarınızın yayınlanacağı yerleşimler otomatik olarak Google Adowrds tarafından belirleneceği gibi, uygun web sitesi ya da mobil uygulamalar gibi yerleşimler manuel olarak da belirlenebilir konumdadır. Banner Reklamlar Görüntülü reklam ağı aracılığı ile banner, video veya metin reklam yayını yapmak mümkündür. Banner reklamlarında Google, kullanıcılarına çok çeşitli reklam formatları ve reklam boyutları sunmaktadır.

Bu reklam formatlarının boyutlara göre sıralanışı şu şekildedir: 300×250 (Orta Boy Dikdörtgen) :  Reklam verenler ve yayıncı siteler tarafından en çok tercih edilen formattır. 336×280 (Büyük Dikdörtgen) : Orta boy dikdörtgenden biraz daha büyük olduğu için daha önce göze hitap eder. 728×90 (Leaderboard) : Kullanıcı etkileşimini arttırmaya yönelik bir boyuttur. 468×60 (Banner): Leaderboard’ın küçütülmüş halidir. Genellikle tercih edilmez. 120×600 (Dikey): Leaderboard’ın dikey şekli olarak düşünebilirsiniz. Sitelerin sağ ve sol köşelerinde kullanılır. 300×1050 (Dikey): Banner reklam formatındaki en büyük boyuttur. Etkileşimin yüksek olmasına rağmen aşırı büyük olduğundan tercih edilmez. 300×600(Yarım Sayfa): Genellikle sitelerin sağ ve sol köşelerinde kullanılır. Etkileşimi yüksektir, kullanımı her geçen gün artmaktadır.
Mobil Reklamlar Akıllı telefonlarla internette arama yapan ve gezinen kişilere gösterilir. Bu reklamlar, nerede olursa olsunlar telefonlarıyla internete erişebilen her kullanıcıya ulaşma potansiyeli vardır. Mobil reklamlar iki türlüdür; WAP Mobil Reklamlar ve İleri Teknoloji Mobil Cihazlara Yönelik Reklamlar’dır.

İleri teknoloji mobil cihazlara yönelik reklamlar,  tam işlevli internet tarayıcılarına sahip telefonlarda ve diğer mobil cihazlarda gösterilir. Normal bir metin reklam oluşturabilir ve kampanyanızın cihaz hedefleme seçeneklerini bu reklamı mobil cihazlarda gösterecek şekilde ayarlayabilirsiniz.         Kampanya Ayarları

Başlangıç ve bitiş tarihleri Ağlar (Arama sonuçları/Google Reklam Ağı) Günlük Bütçe Hedefleme’den oluşmaktadır.

Hedefleme

Coğrafi Dil Zaman Planlaması Mobil Cihazlar

Anahtar Kelime Aracı , anahtar kelime fikirleri vererek anahtar kelime listenizi oluşturmanızda kolaylık sağlar.
Reklam Önizleme Aracı, reklamlarınızın Google arama sonuçlarında nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.   Google Adwords Öğrenebileceğiniz Online Kaynaklar Youtube http://www.youtube.com/user/adwordsseminerleri#g/u Google Adwords Yardım Merkezi https://support.google.com/adwords/ Google Parners Topluluğu https://plus.google.com/u/0/+GooglePartners/posts Bu kaynakları kullanarak Google Adwords ‘ü tüm detayları profesyonel bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca eğer kitap kokusu seviyorsanız Aykut Alçelik‘in Google Adwords kitabını almanızı öneririz. Türkçe Google Adwords kaynağı olarak oldukça kaliteli ve yeterli olacaktır.   Yazımızı faydalı bulduysanız paylaşarak ve yorum yaparak katkı sağlayabilirsiniz.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar