Covid-19 Aşı Kartı Nasıl Alınır ?

Covid-19 aşı kartı nasıl alınır ? Hem ülkemizde hem de Dünya’da sık şekilde görülen Covid-19 pandemisine karşı türkiyede aşılama çalışmaları 2021/Ocak ayında başlandı ve hala devam etmekte. Şu anda her ne kadar aşılama mecbur bir duruma getirilmemiş olsa da ilerleyen süreçlerde hem memleketimizde hem de dünyada aşılama oranının arttırılması için bazı yasakların getirilmesi gündemde.

Toplu atama araçlarına binişte, konser , maç bu gibi toplu etkinliklere girişte ya da Kamuda yapılacak işlemlerde aşı zorunluluğu ilerleyen süreçlerde getirilebilecek düzenlemeler bünyesinde yer almakta. Zaten yurtdışına çıkışlarda aşı kartı olanlardan bundan sonra test istenmemekte. Bütün bunların tespiti ise aşı kartı Öbür ismi ile aşı sertifikası ile yapılmakta.  Bu paylaşımımızda aşı kartını nereden, ne süreç ve nasıl alabileceğiniz meselesi için teferruatlı bilgi verilecektir.

Aşı kartı nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti Aşı Sertifikası şekilde da tanımlanan bu sertifika hangi aşının ne süreç uygulandığını belli eden ve barkodlu 1 belgedir.

Covid-19 aşı kartı ne süreç alınabilir ?

Sinovac, Biontech ya da Öbür aşı firmalarının aşılarından en az iki doz olanlar aşı kartı/sertifikası alma hakkı kazanmakta. yrıca Covid-19 geçiren ve en az bir doz aşı olanlar da bu sertifikayı alabilmektedir. İkinci doz aşı olunduktan ve bu sisteme işlendikten hemen sonrasında sertifika alınabilmekte. Yani iki. doz olunduktan sonrasında dikkat çekici 1 vakit bekleme zorunluluğu bulunmaz. İkinci dozu olur olmamaktadır aşağıda belirtildiği benzeri online şekilde aşı kartı alabilirsiniz.

Covid-19 aşı kartı nereden alınır ?

Covid-19 aşı kartı online olarak;

  • Sağlık Bakanlığı E-nabız uygulaması üstünden ya da ,
  • Hayat Eve Sığar ( HES) uygulaması üstünden alınabilmektedir.

E-nabızdan aşı kartı nasıl alınır ?

Aşı sertifikanızı en kolay e-nabız uygulaması üstünden alabilirsiniz.

  • Öncelikle E-nabız uygulamasına e-devlet parolanız ya da diğeri giriş alternatiflerinden birtanesini kullanarak giriş yapın. Şayet parolanız olmadan sayfamızdan nasıl parola alabileceğiniz konusu için bilgi edinebilirsiniz.
  • T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle buradan rahatça e-nabız uygulamasına giriş yapabilirsiniz⇒.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonrasında sırasıyla şu aşamaları takip ediniz ⇒ COVİD-19 AŞISI-COVİD-19 AŞI KARTI- Aşı Kartı Oluştur-Görüntüle.
  • Yukarıdaki aşamaları takip edip kartı oluşturduktan sonrasında telefonunuza indirebilir ya da indirerek kaydedebilir ve lüzumlu yerlerde ibraz edebilirsiniz.

Hayat eve sığar uygulamasından aşı kartı nasıl alınır ?

Aşı olduktan sonrasında aşı sertifikasını HES uygulamasından da alabilirsiniz. Hayat Evet Sığar uygulamasında Covid-19 Aşı Bilgilerim menüsünden aşı sertifikanızı görüntüleyebilirsiniz.

E-nabız üstünden güncel ve geçmiş bütün tahlil sonuçlarınızı ve Öbür tetkikleri nasıl görüntüleyebileceğiniz öğrenmek ve görüntülemek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar