Cordova İle Mobil Uygulama Geliştirme

Gelişmekte olan yeni teknolojiler arasında yer alan Cordova yapmış olduğunuz web uygulamalarını, mobil uygulama haline getirmeye olanak sağlayan bir köprü vazifesi görür. Çok eskilerde web uygulaması geliştirebilen bir geliştirici, yaptığı bu web uygulamasını mobilde de görmek istediğinde, yaptığı uygulamasını mobil uygulama olarak da çalıştırıabilmesi için herhangi bir mobil işletim sisteminde (android, ios, blackberry..) geliştirme yapacaksa o işletim sistemine özgü dili öğrenmek zorundaydı. Efsane bir web uygulamanız var ama sadece web tabanlı desteği olması kullanıcılar tarafından mobil desteğinin de olması yönünde büyük bir talep arz edince bu geliştirci arkadaş ya bu dillerden birini öğrenip mobil uygulamasını yapıyor ya da bu işi yapan şirketlere, geliştiricilere yaptırtıyordu. Cordova geldikten sonra web programlayabilen her geliştirici mobil de programlayabilir hale geldi. Hemde öyle bir konuma geldi ki, 9 platforma kadar destek verebilen uygulamalar çıkarabilir konumuna geldi. Web uygulamsını yapan bir geliştirici iOS, BlackBerry, Android 10, Firefox OS, Amazon Fire OS, Windows, Windows Phone 8, Ubuntu, Tizen gibi 9 platformda uygulama çıkarabiliyor.

Cordova’nın Çalışma Mantığı

Cordova uygulamarı sadece HTML, CSS ve JavaScript ‘i destekleyen bir yapıya sahip olduğu için bir geliştici herhangi bir sayfa içerisinde oturup PHP, NodeJS yazamaz. Eee peki back-end işlemleri ne olacak? Arkadaşlar yazacak olduğumuz back-end kodlarımız başka bir serverda tutulacak. Sayfada yapılan işlemleri javascript ile yakalayıp daha önceden hazırlamış olduğunuz back-end kodlarınıza istek yapacaksınız. Yaptığınız bu isteklerin sonucunda size veriler dönecektir. Bu sayede back-end işlemleri uygulama kodları içerisinde back-end yazmadan gerçekleştirmiş olacaksınız. Bu şekilde hibrit olan sizin de illaki kullandığınız birçok uygulama var. Facebook, twitter, linkedin, yemeksepeti hibrit uygulamalara örnek olarak gösterilebilir.

NOT : Cordova eğitimleri için toplu bir eğitim serisi yazmayı planlıyorum. Bu ilk makalem ile birlikte besmele çekmiş olup, bundan sonra gelecek makalelerimde cordova ile nasıl mobil uygulama geliştirileceği hakkında bilgi verip, bir uygulama üzerinde detaylarıyla birlikte göreceğiz inşallah. Takipte kalın :)

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar