Çölyak Hastalarına Devlet Yardımı 2021

Çölyak hastalarına devlet yardımı meselesi için bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere Çölyak tanısı konulan hastaların glutensiz gıdalarla beslenmesi ve beslenmelerine dikkat etmeleri gerekebilir. Bu gıdaların Öbür gıdalara göre ek maliyet doğurması nedeni ile bu hastalara hem Sosyal Güvenlik Kurumu hem de Belediyeler ile yardım kuruluşları sebebi ile çölyak rahatsızlığı devlet yardımı, çölyak ödemesi ve Çölyak  gıda desteği ismi altında türlü yardımlar ve ödemeler yapılmaktadır.

Bu paylaşımımızda yardımdan yararlanma şartları, raporun nereden ve nasıl alınacağı, çölyak hastaları ne kadar nakit almaktadır benzeri konu bölgesinde kafanıza takılan bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Çölyak rahatsızlığı devlet desteği koşulları nelerdir ?

Güncel Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama tebliğine göre Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan çölyak parası alabilmeniz için sağlamanız gereken koşullar şunlardır;

 • Gastroenteroloji profesyonel hekiminden ya da hekimlerin olmadığı hastanelerde çocuk sağlığı ve hastalıkları yahut iç hastalıkları uzmanından rapor alınması gerekmektedir.

Çölyak raporu nasıl alınır ?

Raporu alabilmek için herhangi 1 hastanenin;

 • Gastroenteroloji deneyimli hekimi Şayet hastanede bu deneyimli yoksa,
 • Dahiliye uzmanı ya da çocuk doktoruna başvurmanız gerekmektedir.
 • Eğer daha evvelden konulmuş 1 Çölyak tanısı yok ise herşeyden önce kan alınır ve lüzumlu tahlil yapılır.
 • Çölyak için ayrı 1 test olmaktadır. Bu test özel hastanelerde ücretli yapılır. Devlet hastanelerinde de tıpkı test düzenlenmektedir ve ücretsizdir. Bu sebepten devlet hastanesinden almanızı öneririm.
 • Testin ardından Şayet Glutene karşı hassasiyet bulunduğu yani Çölyak hastası olduğunuz anlaşılırsa rapor düzenlenir ve verilir.
 • Çölyak raporu üç yıl zamanlı verilmektedir ve üç yılın sonunda yenilenmesi gerekir.

Çölyak raporu ne işe fayda ?

Bu raporla;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle aylık şekilde ödenen çölyak devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.
 • Ayrıca Sosyal Yardım Kuruluşları, Belediyeler ve Öbür Kurumların çölyak hastalarına sağladığı destek ve yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Çölyak raporu nasıl yenilenir ?

Yukarıda da belirttiğimiz benzeri rapor her defasında üç yıllık olacak biçimde düzenlenir. Raporun zamanı sona erdikten sonrasında gene tıpkı yolu izleyerek Gastroenteroloji deneyimli hekiminden, Şayet olmadan dahiliye ya da çocuk doktoruna başvurarak raporu yenileyebilirsiniz. Rapor sona erdikten sonrasında yenileme başvurusu yapmazsanız çölyaklılara devlet yardımınız kesilecektir.

Çölyak engelli raporu 2021

Bazı Çölyak hastaları Çölyak raporu ile emekli olup olamayacağını ve mani oranının yüzde kaç bulunduğu bu gibi sorular iletmekte bize. Çölyak hastalarına diğeri 1 rahatsızlık yok ise çoğunlukta verilen meslek gücü kayıp yani mani oranı %25 olabilmektedir. Şayet başka rahatsızlık var ise bunlarla birleştirerek daha yüksek rapor alma hakkı elde edebilirsiniz. başlıklı sayfamızı ziyaret ederek hangi hastalıklar için yüzde kaç oran verildiği dalında bilgi bulabilirsiniz. Şayet en az yüzde 40 ve ya üzeri raporunuz var ise emeklilik şartlarınızı ve alabileceğiniz ortalama maaşı hesaplamak için ise sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sgk çölyak başvurusu nasıl yapılıyor ?

Çölyak hastalarına maaş bağlanması için SGK çölyak yardım başvurusundan evvelinde üst kısımda anlatılan yolu takip ederek çölyak raporunu almanız gerekiyor. Çölyak raporunu aldıktan sonrasında ;

 • Bir defaya mahsus şekilde Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmanız gerekiyor.
 • Başvuruda sizden müracaat formu, raporun aslı ya da aslı gibidir sureti ile kimlik fotokopisi istenir.
 • Başvuru alındıktan sonrasında Şayet noksan yok ise müracaat zamanından sonraki aydan başlamak üzere aylık şekilde çölyak rahatsızlığı nakit yardımı yapılır.
 • Bir defalık müracaat yeterli olacaktır her ay başvurmanıza gerek bulunmamaktadır. Raporun sonuna kadar ödeme otomatik şekilde gönderilecektir.

Çölyak hastalarına gıda yardımı başvurusu nereye, nasıl organize edilmektedir ?

SGK çölyak hastaları devlet yardımını nasıl yapacağınız konusu için üst kısımda bilgi verdik. SGK sebebi ile yalnızca aşağıda belirtilen tutarlarda çölyak rahatsızlığı yardımı ödenmektedir. Çölyak hastaları bu çölyak rahatsızlığı ödemelerine ilave şekilde Öbür Sosyal Yardım Kuruluşlarından ve Belediyelerden gıda desteği de alabilmekte. Bu kapsamda;

 • İkamet ettiğiniz yere bağlı Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına,
 • Bağlı olduğunuz Belediye Sosyal Hizmetler birimine,
 • Güncel ve zamanı dolmamış olan raporla başvurarak yardım talebinde bulunabilirsiniz.
 • Bu kuruluşlar tarafınca çölyak hastalarına yardım ve gıda desteği adında yapılan ödemelerde insanın gelir durumu da esas alınmaktadır.

İbb çölyak yardımı müracaat formu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de çölyak hastalarına destek veren ciddi Firmalar bünyesinde yer alıyor. Üstelik bu yardımlardan yararlanmak için İstanbul’da ikamet şartı da aranmıyor. Üstelik müracaat için rapor da yeterli. İBB Sosyal Hizmetler Birimi resmi web sayfasını ziyaret ederek hem müracaat formunu temin edebilir hem de başvuruda izlemeniz gereken yol meselesinde bilgi bulabilirsiniz.

SGK çölyak rahatsızlığı maaşı ne kadar 2021

Peki SGK çölyak parası ne kadar ? 2021 yılı için aylık çölyak sosyal güvenlik kurumu yardımı güncel tutarları aşağıda verilmiştir;

 • 0-5 ıslak için 98,43 TL,
 • 5-15 ıslak için 150 TL,
 • 15 ıslak üstü için 135,93 TL ödeme yapılmaktadır.

SGK çölyak devlet yardımı sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Ödemenizin ne kadar olduğu, ne süreç ve nereden alabileceğiniz dalında bilgiyi E-devletten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E-devlette;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu-Şahıs ödemeleri sorgulama menüsünden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle sorgulama yapabilirsiniz. Sorgulama sayfasına buradan giriş yapabilirsiniz ⇒ .
 • 15 yaşından küçüklere e-devlet şifresi verilmediğinden sorgulama ebeveynler anlamında Alo-170 hattı aranarak ya da herhangi 1 SGK’dan yapılabilir.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar