Çocuk Yardım Parası Ne Kadar 2021 ?

Çocuk yardım parası annelere birkaç kurum anlamında ödenmektedir. Doğum oluşturan annelere ve çok fazla tabi ki sigortalı babalara doğum yardımı, emzirme yardımı ya da çocuk parası ismi altında değişik Kurumlarca ödemeler yapılır. Bu yardımlardan en önemlisi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı anlamında yapılan doğum yardımı ödemesi ve SGK nedeniyle yapılan emzirme ödeneğidir.

Çocuk yardım parası ve emzirme ödeneğini almak için bir takım şartların sağlanması gerekebilir. Doğum yardımını almak için Türk vatandaşı olmak yeterli iken SGK emzirme parası almak için bir takım sigortalılık şartlarının sağlanması gerekiyor.Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı şekilde anne ya da babaya ödenen bütün yardımlara sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

1-Çocuk yardım parası alma kuralları 2021

Bu yardımdan yararlanmak için anne ve babanın Türk vatandaşı olması yeterli olacaktır. Bununla birlikte anne ya da babanın sigortalı çalışıyor olması şartı aranmaz. İşsiz ya da sigortalı, maaşlı ya da maaşsız ayırımı olmaksızın vatandaş olan herkese bu ödenek ödenmektedir.

Doğum yardımı uygulaması ilk kere 15 Mayıs 2015 zamanından sonrasında başlamıştır. Bu tarihten evvelinde doğan küçükler için ödeme yapılmaz. Lakin 15 Mayıs 2015 zamanından evvelinde doğan minikler çocuk sayısına dahil edilmekte. Yani 2014’te doğan 1 çocuk var ve 1 de 2021’de doğan çocuk var ise bu çocuk 2’inci çocuk şekilde kabul edileceğinden 400 lira ödeme yapılabilecektir.

2021 çocuk yardım parası başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

İlk şekilde doğum yardımı ya da çocuk yardım parası şekilde isimlendirilen yardımdan değinelim. Bu yardım için başvurular ikamet adresindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve ya ilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yapılır. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları ise başvurularını Konsolosluklar aracılığı ile kolayca yapabilmekte.

Çocuk yardım parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Yardımın ödenip ödenmediği, ne kadar ödendiği konusu için sorgulama e devlet sistemi üstünden online şekilde pratik olarak yapılabilmekte. Sorgulama işlemi için öncelikle bağlantısına giriş sağlayın.

 • Kimliğimi şimdi doğrula diyerek T.C. numaranız ve E devlet şifrenizi yazın.
 • Kimlik doğrulama işlemi birkaç metod ile yapılabilmekte. bir. metod T.C. numarası ve e devlet şifresi iken Öbür metodlar elektronik imza, internet bankacılığı ile giriş ve mobil imza şekilde belirtilebilir.

Çocuk yardım başvurusu için lüzumlu evraklar 2021

Yardımdan yararlanabilmek için istenen belgeler şunlardır;

 • Doğum yardımı müracaat formu. Müracaat yapılan Müdürlük sebebiyle size verilecektir. Müracaat formunu indirebilirsiniz: .
 • Doğum raporu. Aslı ya da aslı gibidir olmalı. Doğumun gerçekleştiği hastaneden alınması gerekir.
 • Anne kimlik fotokopisi.
 • Bebeğe ait geçici kimlik fotokopisi. Nüfus kayıt işleminden sonrasında verilir.

Doğum parası ne kadar 2021

2021 yılında da ödeme tutarlarında 1 değişiklik olmamıştır. Önceki senelerde ödenen tutarlar ile tıpkı kalacaktır. Ödeme tutarları çocuğun sıralamasına göre farklılık göstermektedir.

 • Birinci çocuğa; 300,00 TL ,
 • İkinci çocuğa;400,00 TL,
 • Üçüncü ve sonraki çocuklara 600 TL olacak biçimde ödenmektedir.

Doğumun ikiz ya da üçüz olması biçiminde ödeme tutarı değişmektedir. Örneğin daha evvelinde çocuğu olmayan anne ikiz çocuk sahibi olursa bir. ve iki. şekilde hesaplama yapılacağından 300+400=700 lira yardım ödenecektir. Diyelim ki ikiz küçükler ilk çocuktan sonrasında dünyaya geldiyse bu halde iki. ve üç. çocuk şekilde kabul edileceğinden 400+600=1000 lira yardım ödenecektir.  Doğum yardımı memurlara da üst kısımda belirtilen tutarlardan ödenmektedir. Devlet memurları Sosyal Güvenlik Kurumu sebebiyle ödenen emzirme parasından yararlanamamaktadır.

Çocuk yardım parası hangi bankadan alınır ?

Ödemeler PTT aracılığı ile yapılır. Başvuruyu yaptıktan sonrasında ortalama ödenme zamanı iki ile üç ay bünyesinde sürmektedir. Ödemeyi alabilmeniz için annenin kimliği ile yanında PTT ye müracaat yapması gerekir. Ödemeler için belirgin 1 PTT şubesi zorunluluğu yoktur. Memleketimiz genelinde herhangi 1 PTT şubesinden ödemeler kimlikle alınabilecektir. Ödeme anne adına çıkarılmaktadır.

2-SGK emzirme parası nedir ?

Emzirme parası Sosyal sigortalar kurumu ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamındaki anne ya da babaya doğum biçiminde lüzumlu kurallar sağlanıyorsa 1 defaya mahsus ödenen yardımdır. üst kısımda belirtilen çocuk parasından yararlananlar tıpkı sürede emzirme parasından da yararlanabilirler. Ödenek her yıl güncellenen tutarda canlık doğan çocuk için ödenir.

Emzirme parası kuralları 2021

Bu yardımdan yararlanabilmek için;

 • Anne ve ya babanın sosyal sigortalar kurumu ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde olması gerekiyor.
 • Emekli sandığı kapsam gereğinde vazife oluşturan devlet memurları bu yardımdan yararlanamaz. Memurlar yalnızca üst kısımda belirtilen doğum yardımından yararlanabilir.
 • Emzirme ödeneği için çocuğun doğum zamanından önceki son bir senelik süreç diliminde en az 120 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu olması gerekiyor. Bağkurluya bu yardımın ödenebilmesi için ödeme vadesi geçmiş prim borcunun birlikte genel sağlık sigortası kapsam gereğinde da prim borcu olmaması gerekiyor.
 • Emzirme yardımında 120 gün haricinde istisnai 1 vaziyet varolan. Bu istisnai vaziyet herkes anlamında bilinmiyor ve 120 gün yok ise ödeme alınmaz diye düşünülüyor. Şayet çocuk meslek çıkış zamanından sonrasında 300 gün içerisinde doğmuşsa ve geriye dönük 15 ay arasında de en az 120 gün var ise ödenek gene yapılıyor.
 • Bu ödenek anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, değilse babaya ödenmekte. Ödeme 1 defaya mahsus olmak üzere yapılıyor.

Emzirme yardımı nasıl alınır 2021 ?

Artık eskiden bulunduğu bunun gibi müracaat şartı aranmıyor. Doğum olduktan sonrasında hastane vasıtasıyla anne sigortalı ise anne adına, peder sigortalı ise peder adına emzirme raporu girişi yapılması gerekiyor. Rapor girişi sağlandıktan sonrasında nüfus kaydının da tamamlanması gerekiyor. Bu zamandan sonrasında SGK hastane sebebi ile girilen emzirme raporundaki bilgiler ile anne ya da babanın sigortalılık koşullarını sağlayıp sağlamadığını kontrol eder. Bütün kurallar sağlanıyorsa ödeme yapılır.

Tabi müracaat şartı aranmıyor dedik lakin bazı durumlarda hastanenin raporu noksan girmesi, bebek doğum tarihinin nüfus kayıtları ile eşleşmemesi ya da anne yerine peder adına giriş yapılması bunun gibi durumlarda ödeme yapılmayabiliyor. Bu nedenden dolayı teyidi açısından SGK ile iletişime geçmekte yarar bulunmakta.  Müracaat için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emzirme yardımı ne süreç alınır 2021

Eğer rapor hastane anlamında eksiksiz şekilde girildiyse, çocuğun nüfus kaydı yapıldıysa ve herhangi 1 eksiklik yok ise ortalama şekilde 10-15 gün içerisinde ödeme bankaya gönderilmekte. Normalde ödemeler PTT kanalı ile yapılmakta. Ödeme sağlandıktan sonrasında anne ya da peder kimliği ile yanında herhangi 1 PTT şubesine uğrayarak ödemesini alabilir.

Kişi ödemeyi isterse kendi hesabından da alabilir. Bunun için banka hesap tanımlaması yapılması gerekiyor. E devlet sisteminde SGK Şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden banka hesabı tanımlandığında insanın SGK’dan alacağı bütün ödemeler bu hesaba aktarılır.

Emzirme parası ne kadar ?

2021 yılında doğan minikler için yardım tutarı 230,00 lira. Bu miktar çocuk sayısına göre belirleniyor. Örneğin ikiz olduysa 460,00 lira, üçüz ise 690,00 lira ödenebilecektir. Yardım tutarı her yılın başında enflasyon oranı kadar arttırılmakta ve ortalama her yıl %20-30 bünyesinde zamlanmaktadır.

Emzirme parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Sorgulama işlemi e devlet üstünden pratik olarak yapılabilir. E devlet sisteminde bağlantısı aracılığı ile sorgulama işlemi pratik olarak yapılabiliyor. Sorgulamadan sonrasında bankaya gönderildi biçiminde netice alıyorsanız ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz.

Eğer tıpkı sürede sigortalı çalışan ya da kendi adınıza bağkurda prim ödeyen bayan iseniz yukarıdakilere ilave şekilde SGK doğum rapor parası da alabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar