Çocuk Parası Nereden Alınır ?

Çocuk parası nereden alınır  ve nasıl alınır ? Annenin ve babanın çocuk sahibi olduktan sonrasında ayrıcalıklı Kurumlardan çocuk parası, emzirme yardımı ve ya süt parası ismi altında yardım alma hakları bulunmakta. Biz anne ve ya peder şekilde alabileceğiniz bütün doğum yardımı ve çocuk parası tutarlarını bu paylaşımımızda tek başlıkta topladık.

Bu paylaşımımızda çocuk parasının nereden ve nasıl alınabileceği ile konu dalında merak ettiğiniz bütün sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz.

Çocuk parası için nereye başvurulur ?

Yeni doğumlarda ödenen yardımları ve müracaat yerlerini şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı vasıtasıyla 1 defaya mahsus şekilde ödenen doğum yardımı. ( Başvurular Sosyal Hizmet Merkezlerine, Sosyal Hizmet Merkezi olmadan Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, Yurtdışında ikamet edenler konsolosluklara, devlet memurları ise kendi Kurumu’na müracaat yapabilir.)
  • SGK emzirme yardımı. Bu yardımdan sigortalı ya da bağkurlu anne ve ya peder yararlanabilmekte. Memurlara bu yardım yapılmamakta. Emzirme yardımında müracaat şartı aranmamakta. Hastane sebebiyle emzirme raporu kaydının oluşmuş olması yeterli oluyor. Bununla beraber SGK’ya müracaat şartı aranmamakta.
  • SGK doğum rapor parası: Bu yardım da sigortalı ya da bağkurlu anaya ödenmekte. Doğum bundan öncesi sekiz ve doğum sonrası sekiz haftalık vakit için ödeme yapılmakta. Doğum bundan öncesi ve sonrası rapor bittikten sonrasında ödeme işlemi için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi’ne müracaat yapılması gerekmekte.
  • Kaymakamlık çocuk parası: Yardıma muhtaç ailelerin evlatlarına ödenir. Başvurular Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılır.

Yeni doğan çocuk parası ne kadar ?

Yukarıda yeni doğan küçükler için ödenecek bütün yardımlar belirtilmiştir. Bütün bu yardımların güncel tutarları, yardımları nereden ve nasıl alabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve bütün bilgileri sayfamızda bulabilirsiniz.

Çocuk parası nasıl alabilirim ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sebebiyle ödenen doğum yardımı için annenin Türk vatandaşı olması haricinde 1 Şart aranmaz. Başvuruyu üst kısımda belirtilen yerlerden doğum yardımı müracaat formu ile yapıyorsunuz. Form size müracaat sırasında verilecektir.

SGK emzirme yardımı almak için anne ya da peder adına doğum zamanından önceki son bir yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu olması gerekebilir. Bu Şart sağlanıyorsa ve hastane aracılığıyla emzirme raporu girildiyse ödeme yapılıyor başvuruya gerek yoktur.

SGK doğum rapor parası ödemesi için doğum evveli ve doğum olduktan sonrasında doğum sonrası raporun hastane nedeni ile eksiksiz girilmesi ve raporlar bittikten sonrasında işveren sebebi ile çalışmazlık bildirimi yapılması gerekebilir. Bunlar yapıldıktan sonrasında başvuruya da gerek yok. SGK ödemeyi PTT’ye ya da tanımlı banka hesabına gönderecektir.

Kaymakamlık çocuk parası için ailenin muhtaç sayılması gerekebilir. Muhtaçlık kriteri ise hane halkı şahıs başı gelirinin net asgari ücretin 1/3’ü altında olması. Başvuruları Vakıfa yaptıktan sonrasında müracaat değerlendirilir ve yardıma muhtaç olduğunuz kanaatine varılırsa ödeme yapılır.

3.çoçuk parası nasıl alınır ?

3. çocuk için güncel şekilde 600 TL tutarında doğum yardımı ödenmektedir. Yardımı nasıl alabileceğiniz, başvuruda izlenecek yol ve lüzumlu evraklar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bebek yardım parası nasıl alınır ?

Yeni doğan bebekler için yardımlar üst kısımda verilmiştir. Bu yardımlara ilave şekilde Şayet aile muhtaç ise Kaymakamlık lüzumlu görmesi biçiminde bez ya da mama yardımı da yapabilmekte. Bunlar için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat gerekmektedir.

Yeni doğan çocuk parası nasıl alınır ?

Yeni doğan minikler için ödenecek yardımlar, tutarları, kuralları ve izlenmesi gereken yol meselesi için bütün ayrıntılar üst kısımda verilmiştir. Kafanıza takılan kısımları ova altındaki yorum kısmından sorabilirsiniz.

4 çocuğu olana devlet yardımı nasıl ödeniyor ?

4 çocuğu olana üst kısımda belirtilen yardımlardan dış şekilde 1 yardım ödenmez. Şayet yardıma muhtaç derecede iseniz Kaymakamlığa müracaat yapabilirsiniz.

Çocuk yardımı nereden alınır ?

Yukarıda belirtilen bütün yardımlar PTT aracılığı ile ödenir. Sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan ödenecek yardımlar için daha evvelinde hesap tanımlaması yaptıysanız ödemeler tanımlamış olduğunuz banka hesabınıza gönderilecektir.

Yeni doğan çocuk parası nereden alınır ?

Hem Sosyal Güvenlik Kurumu vasıtasıyla 1 defaya mahsus ödenen emzirme yardımı hem de doğum yardımı ödemeleri PTT’den alınır. SGK emzirme yardımı anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, değilse babaya ödenir. Doğum yardımı ise anne adına ödenir. Ödeme yapıldıysa ülkemiz genelinde herhangi 1 PTT şubesine kimliğiniz ile beraberinde uğrayarak ödemenizi alabilirsiniz.

Yeşil kart çocuk parası sorgulaması nasıl yapılıyor ?

Kaymakamlık anlamında ödenen çocuk parası kamu bünyesinde yeşil kart çocuk parası şekilde da bilinmekte. Bu da sosyal yardım ödemeleri bünyesinde yer aldığından sorgulama işlemi e-devlet üstünden yapılabilir. Sorgulamayı  sayfası aracılığı ile yapabilirsiniz.

Çocuk parası her ay mı ödeniyor ?

SGK emzirme yardımı ve Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı doğum yardımı 1 defaya mahsus ödenir. Kaymakamlık çocuk parası ise muhtaçlık devam ettiği sürece her ay ödenir.

Çocuk parası konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar