Çocuğun Sigortadan Yararlanması İçin Şartlar Nelerdir ?

Çocuğun sigortadan yararlanması için kanunen bazı şartların sağlanması gerekebilir.  Tabi konu dalında bilhassa merak edilen hususlardan biri de 18 ıslak altındaki çocukların annenin sigortasından yararlanma ve babanın sigortasından yararlanma durumunun nasıl olacağı.

Bu paylaşımımızda 18 ıslak altı çocukların anne peder sigortadan yararlanma durumları ve çocuğun sigortadan yararlanması meselesinde merak edilen diğeri sorularınızın yanıtını bulabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında çocukların anne ya da babasının sigortasından yararlanma koşulları ve hükümleri konusu için bilgi verilecektir. Şayet siz anne ya da babanın çocuğunun sigortasından yararlanma konusu için bilgi alabilmek istiyorsanız o süreç doğrudan sayfamıza geçiş yapabilirsiniz.

Anne/Babanın sigortasından kimler yararlanır ?

Baba ya da annenin sigortasından kimler yararlanır sorusu bize yoğun sorulan sorular bünyesinde yer alıyor.  Anne ya da babanın sigortasından yararlanma hakkı olanları şu biçimde sıralayabiliriz;

 • 18 ıslak altı çocuklar,
 • Eş,
 • Lisede okuyan ve 20 yaşını tamamlamamış çocuklar,
 • Üniversitede okuyan ve 25 yaşını tamamlamamış küçükler ile anne ve babası yararlanabilir.
 • Eğer babanın 01 Ekim 2008 evveli sigortası var ise okumayan ve bekar kız çocukları evlenene kadar peder üstünden sigortadan yararlanma hakkına sahiptir.

Sağlık sigortası genel koşulları nelerdir ?

Sağlıktan yararlanmak için Kanun anlamında herkes için belirlenen türlü türlü kurallar vardır. Kız ve erkek çocukları ya da anne ve ya babanın bakmakla yükümlü şekilde sigortadan yararlanabilmesi muhtelif şartlara bağlanmıştır. Hemen sayfamızı ziyaret ederek sağlıktan yararlanma ile ilgili bütün ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

18 ıslak altı çocuğun sigortadan yararlanması kuralları nelerdir ?

Eğer anne ya da babanın aktif sosyal güvencesi varsa;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık provizyon ve aktivasyon sisteminde  çocuğun sigortasından yararlanması için sağlık güvencesi otomatik şekilde anne ya da peder üzerine açılır. Bunun için bununla birlikte 1 şey yapmanıza gerek yok.
 • Eğer hem anne hem de peder sigortalı ise sistem normalde çocuğu peder üzerine açar. Lakin siz anneden yararlanmasını istiyorsanız bunun için Sosyal Güvenlik Kurumu’na sağlık yardım rica formu ile başvurmalısınız.
 • Peki anne ya da babanın güvencesi var ise çocuk otomatik şekilde yararlanıyor. Peki ya anne/babanın sosyal güvencesi olmadan nasıl olacak ?

18 ıslak üstü çocuğun sigortadan yararlanması kuralları nelerdir ?

18 yaşını tamamlayan çocukların sigortadan yararlanmaya devam edebilmesi için oldukça çok istisnai vaziyet mevcuttur. 18 yaşını tamamlayanların anne ya da babanın sigortasından yararlanma yaşı ve koşulları meselesinde istisnai durumları kısa bir şekilde başlıklar şeklinde şu biçimde sıralayabiliriz;

 • Lisede okuyanlar ve 20 yaşını tamamlamamış olanlar anne/babanın sigortasından yararlanabilir.
 • Liseden mezun olanlar mezuniyet zamanından sonrasında iki sene vakit ile ve hiç 1 halde 20 yaşını geçmeyecek biçimde anne/baba sigortasından yararlanabilir.
 • Üniversitede öğrenim görenler 25 yaşını tamamladıkları süreye kadar anne/baba sigortasından yararlanabilir.
 • Üniversite mezuniyetinden sonrasında 2 yıl vakit ile ve 25 yaşını geçmemek şartı ile anne ve ya babanın sigortasından yararlanabilirler.
 • 2008 bundan öncesinde sigortası olan anne/babanın kız çocukları evlenene kadar yararlanır. 2008 önce başlangıcı olmayan anne ve babaların kız çocukları için sağlıktan yararlanmada yukarıdaki kurallar geçerlidir.
 • 18 yaşını tamamlayan çocukların sağlıktan yararlanma koşulları ile ilgili bütün ayrıntılar için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli babanın sigortasından yararlanmak için koşullar nelerdir ?

18 yaşını tamamlayan kız ve erkek çocuklarının anne/baba sağlık güvencesinden yararlanma durumları meselesinde üst kısımda bütün bilgileri anlattık. Şayet üst kısımda belirtilen koşulları sağlıyorsanız;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yaparak sağlık aktivasyonunuzun olup olmadığını sorgulayın ⇒ .
 • Eğer sorgulama sonucu “Müstehaktır” çıkıyorsa 1 şey yapmanıza gerek yok.
 • Sorgulama akibeti müstehak değildir yazıyorsa o süreç e-devletten belgesini online doldurarak açılması için talepte bulunabilirsiniz.

Babanın sigortasından yararlanmak için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Anne ya da babanın sigortasından yararlanmak için başvuruda;

 • Sağlık yardım beyan ve taahhüt belgesi ile babaya ait kimlik fotokopisi yeterli olmaktadır. E-devletten belgeyi online şekilde üst kısımda vermiş olduğumuz bağlantıdan da gönderebilirsiniz. 
 • Ayrıca 1 evrak gerekmez.

Çocuğun annenin sigortasından yararlanması için lüzumlu koşullar nelerdir ?

Yürürlükteki Sosyal Güvenlik mevzuatımıza göre;

 • Anne ya da babanın her ikisi de çalışıyorsa çocuk sağlık vasıtasıyla otomatik şekilde peder üstünden yararlanır.
 • Eğer anne kendi sigortasından yararlandırmak istiyorsa bu halde Sağlık Yardımı Rica ve Taahhüt Belgesi ile SGK’ya başvurması gerekmektedir.
 • 18 ıslak altındaki küçükler için anne sigortasından yararlanmada 1 Şart aranmaz lakin 18 ıslak tamamlandıysa yukarıdaki özel durumlara bakmanız gerekmekte.

Anne babanın sigortası yok ise nasıl yararlanabilir ?

Eğer 18 ıslak altındaki çocuğun anne ya da babasının aktif sosyal güvenceleri yok ise çocuk adına otomatikman SGK aracılığıyla 18 ıslak altı sigorta başlatılır. Bu sigorta SGK 60C-1 eski ismi ile yeşil kart kapsam gereğinde açılır. Bu halde olan 18 ıslak altı küçükler bütün devlet hastanelerinde, aile hekimliklerinde v.s. sağlıktan bedava şekilde yararlanabilir. Lakin özel hastanelerde 18 ıslak altı çocuk sigortası geçerli değildir.

Anne/babanın sigortasından yararlanma hakkındaki merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar