Çipli Kimlik ile Ehliyet Nasıl Birleştirilir ?

Çipli kimlik ile ehliyet nasıl birleştirilir ? Bu soru 21 Eylül 2020 tarihsel sebebi ile ehliyetlerin çipli yeni kuşak kimliklere yüklenmeye başlaması ile yanında en çok aşırı sorulan soruların başında gelmeye başlandı. Ülkemiz teknolojik şekilde attığı adımlarla bütün Dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Yeni kuşak çipli kimlik kartı ile yeni kuşak ehliyetlerin verilmeye başlandığı tarihten itibaren milyonlarca şahıs ehliyetini ve kimliklerini yeniledi. Şimdi ise hem vatandaşın hem de kolluk kuvvetlerinin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak tek kimlik düzenlemesine geçildi.

Ehliyet kimlik birleştirme ile yanında bundan böyle bireyler hem ehliyet hem de sürücü belgesini birlikte bulundurmak durumunda olmayacak. Tanımlama ve birleştirme işlemleri ise epey bir basit. Paylaşımımızda ehliyetlerin yeni kuşak kimliklere nasıl tanımlanacağı, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı meselesi için bütün bilgileri bulabilirsiniz.

Ehliyet çipli kimlik kartına nasıl yüklenir ?

Yeni ehliyetin kimlik kartına yüklenebilmesi için gerekenler ve takip edilmesi gereken yol şu şekilde;

 • Bu yükleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için sürücü belgesinin de yeni olması gerekiyor. Yani hem kimlik yeni olacak hem de sürücü belgesi yeni kuşak evrak olacak. Sürücü belgeniz olmadan herşeyden önce yeni sürücü belgesi almanız gerekiyor. Yeni sürücü belgesi nasıl alınır ve raporu nasıl çıkartılır meselesi için bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Hem yeni sürücü belgeniz hem de ehliyetiniz var ise tanımlama işlemi için randevu almanız gerekmekte. Randevuyu nasıl alacağınız aşağıda anlatılmıştır.
 • Randevu tarihinde sürücü belgesi ve kimlikle giderek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tanımlama ortalama 5-10 dk sürmekte ve tıpkı gün gerçekleşmekte.
 • Tanımlama işlemi bittikten sonrasında bundan sonra yalnızca kimliğinizin beraberinde olması yeterli olacaktır. Sürücü belgesi atama zorunluluğu ortadan kalkmış olacaktır.

Ehliyet ve sürücü belgesi birleştirme randevusu nasıl alınır ?

Randevuyu online şekilde pratik olarak alabilirsiniz.

 • Öncelikle buradan randevu ana sayfasına giriş yapınız ⇒ .
 • Ardından en altta yer sektör TCKK’ya Sürücü Belgesi Ekleme menüsüne tıklayın.
 • Burayı tıkladığınızda önünüze ” Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için ülkemiz Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK) ve sürücü belgenizin (Yeni kuşak sürücü belgesi)  01.01.2016 zamanından sonrasında alınmış olması gerekebilir. ” uyarısı ati. Şayet hem ehliyet hem de sürücü belgesi yeni ise işleme devam edebilirsiniz. Değilse herşeyden önce belgeleri yenilemek için randevu almanız gerekmekte. Şayet her ikisi de yeni ise KABUL EDİYORUM diyerek işleme devam edin.
 • Açılan sayfada adınızı, soyadınızı, 11 haneli T.C. numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu girdikten sonrasında DEVAM ET diyerek işleme devam edin.
 • Daha sonrasında randevu alabilmek arzuladığınız İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü bilgisini seçin.
 • Açılan sayfada randevuyu kimin için alabilmek istediğinizi seçin ve şahıs ekleyin.
 • HES KODU‘nu da girdikten sonrasında randevu işlemini tamamlayabilirsiniz. Hes kodunuz yok ise e-devlette sayfasından hemen yeni kod oluşturabilirsiniz.

Ehliyeti yeni kimliğe yükleme ücretli mi, ücreti ne kadar ?

İşlemler % randevu ile gerçekleştirilmekte olup randevu alıp gittiğiniz süreç işlem tamamıyla bedava 1 biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Randevu gününde ve saatinde zamanında müracaat yapmanız işlemin hızlıca sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Yeni kimlik ehliyet tanımlama konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar