Çiftçi Bağkurunda Erken Emeklilik Şartları Nelerdir ?

Çiftçi bağkurunda erken emeklilik şartları meselesinde bütün ayrıntıları paylaşımımızda bulabilirsiniz. Bildiğiniz üzere ziraat odalarında, il/ilçe tarım müdürlüklerinde, pancar odalarında v.s. kaydı olan kısacası ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde kaydı olanlar sigortalı çalışmıyorsa  çiftçi bağkuru kapsam gereğinde sayılıyorlar ve bu kapsamda prim ödemesi yapıyorlar.

Tarım/çiftçi bağkurlu şekilde prim ödemesi yapanlar da diğeri sigortalılar bunun gibi erken emekli olmakta. Bu paylaşımımızda tarım bağkuru kapsam gereğinde malulen ve erken emeklilik koşulları konusu için bilgi verilecektir.

Çiftçi bağkuru kaç yılda emekli olur ?

Normalde çiftçi bağkuru  kapsam gereğinde emeklilik için ilk Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu başlangıç tarihinize göre lüzumlu olan prim gün sayısı ve ıslak şartını sağlamanız lüzumlu. Yaştan emekli olmak için 5400 gün, normal emeklilik ise 9000 günü tamamlamanız gerekiyor. Normal emeklilik koşulları ve emeklilik hesaplama tablosu için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu erken emeklilik yaşı ve koşulları meselesi için paylaşımımızın devamında bilgi verilecektir.

Tarım bağkuru erken emeklilik kuralları nelerdir ?

Eğer meslek göremeyecek derecede rahatsızlığınız var ise çiftçi bağkur’u kapsam gereğinde yaşa takılmadan da erken emekli olabilirsiniz. Çiftçi bağkuru kapsamındakilere erken emeklilik hakkı ilk kere 01 Ekim 2008 zamanından sonrasında verilmiştir.

Buna göre ilk kere tarım bağkur’u olduğunuz tarihten sonrasında meydana gelen 1 rahatsızlık var ise en az 10 yıllık sigortalılık zamanı şartı ve 1800 prim gününüzün olması şeklinde çiftçi Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde malulen emeklilik başvurusu yapabilirsiniz. Şayet işgücü kaybınızın en az %60 ve üstünde bulunduğu tetkik edilirse malulen emekli olabilirsiniz.  Malulen emeklilik tarihizini öğrenmek için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Eğer rahatsızlığınız doğuştan ya da çiftçi bağkura başlamadan evvelinde var ise malulen emekli olamazsınız.

  • Bu halde erken emekli olma hakkından yararlanmanız gerekiyor. Şayet %60 ve üzeri sağlık raporunuz var ise bu kapsamda 15 yıllık sigortalılık zamanı ve 3960 günü tamamladığınızda emekli olursunuz.
  • %40-49 bünyesinde rapor var ise 18 yıldan veri sigortalı olmanız ve 4680 günü tamamlamanız,
  • %50-59 arasında rapor var ise 16 yıldan bu yana sigortalı olmanız ve 4320 günü tamamlamanız şeklinde ıslak beklemeden erken emekli olursunuz.

Bağkur tarım sigortası erken emeklilik başvurusu nasıl yapılıyor ?

Tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu malulen ya da erken emeklilik başvurularınızı en son prim ödemenizin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor.

Çiftçi bağkuru malulen/erken emeklilik başvurusunda istenen belgeler nelerdir ?

Çiftçi bağkuru emeklilik başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

  • Malulen/erken emeklilik rica formu
  • Kimlik fotokopisi.
  • Bağkur sigortalılık belgesi
  • Varsa daha evvelinde almış olduğunuz sağlık kurulu raporu,
  • Erkek bağkurlular için askerlik ile ilişik olmadığına dair belge.

Tarım bağkuru nasıl iptal edilir ?

İptal için ÇKS yani çiftçilik kaydınızı silmeniz gerekiyor. Şayet 65 yaşı tamamladıysanız 65 ıslak itibariyle 65 yaşına girdiğiniz tarih sebebi ile durdurabilirsiniz. Sigortalı çalışıyorsanız ya muhtelif 1 kapsamda sigortanız var ise gene SGK’ya müracaat yaparak iptal ettirebilirsiniz.

Tarım bağkuru malulen emekli maaşı ne kadar ?

Ortalama alınacak emekli maaşları her yıl düzenleme ve enflasyon oranları esas alınarak farklılık göstermekte ve değişmekte. Hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Tarım Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu emeklilik yaşı v.s. konularında detaylı bilgiyi yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar