Çeyiz Parası Ne Zaman Elime Geçer ?

Çeyiz parası ne süreç elime geçer ? Evlenmiş kız çocuklarının sordukları başlıca soruların başında gelmekte. Kız çocukları açısından en ciddi yardımların başında SGK çeyiz parası gelmektedir.

SGK evlenme yardımına başvuranların merak ettiği konularında başında ise ödemeyi ne süreç ve kaç günde alabilecekleri gelmektedir. Bu paylaşımımızda çeyiz parası kaç günde hesaba yatar, çeyiz parası evlendikten ne kadar sonrasında verilmekte bunun gibi konu meselesi için merak edilen soruların yanıtını bulabilirsiniz.

Çeyiz parasını kimler alabilir ?

Bu yardımı alabilmeniz için resmi nikah çıkardığınız tarihte Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aktif şekilde ssk, bağkur, emekli sandığı v.s. kapsam gereğinde ölüm geliri, ölüm aylığı diğeri ismi ile yetim maaşı almaktadır olmanız ve çeyiz parası için talepte bulunmanız gerekiyor. Ödenek sırf kız evlatlarına ödeniyor. Yetim maaşı alırken evlilik yapan erkek evlatlarına bu ödenek ödenmez. Detaylı koşullar için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK çeyiz parası başvurusu nasıl yapılıyor ?

Başvurunuzu SGK Gelir/Aylık/Ödenek rica belgesi ile bağlı olduğunuz SGK’ya yapmanız gerekiyor.

  • Belgeye ek şekilde kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır. Evlilik cüzdanı v.s. eklemeniz gerekmez.
  • Belgede 5- ÖDENEK TALEP TÜRÜ kısmındaki EVLENME ÖDENEĞİ kutucuğunu işaretlemeniz gerekiyor.

Çeyiz parası için lüzumlu evraklar nelerdir ?

Başvuru için istenen evraklar üst kısımda belirtilmiştir. Gelir, aylık rica formu ve kimlik fotokopisi müracaat için yeterli olacaktır. Çeyiz parası dilekçe örneği üst kısımda paylaşılmıştır.

Çeyiz yardımı başvurusu nereye düzenlenmektedir ?

Eğer sosyal sigortalar kurumu ve ya Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ölüm maaşı alıyorsanız bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurunuzu elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz. Şayet emekli sandığı yetim maaşı alıyorsanız başvurunuzu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı Sıhhıye Mah. No: yedi Ankara adresine göndermeniz gerekiyor.

Çeyiz parası ne süreç yatar ?

Çeyiz parası kaç günde yatar sorusunun gerçekte tek 1 cevabı yoktur. Müracaat yaptığınız SGK’nın özelliğine göre değişebilmekte. Ortalama ödenme zamanı 2-3 aydır. Fakat müracaat yaptığınız SGK meslek yoğunluğu az ise bir ay içerisinde de alabilirsiniz.

Kadınlara evlililikten ötürü ödenen tek yardım çeyiz ödeneği değildir. Evlilikten kaynaklı şekilde alabileceğiniz bütün yardımları tek başlık altında topladık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz.

Emekli sandığı çeyiz parası ne kadar zamanda ödenir ?

Emekli sandığı yani memur çocuklarının çeyiz parası ödemeleri Ankara anlamında yapılmakta. Bütün Türkiye’deki başvurular tek yerden yapıldığı için başvurunun sonuçlanması da sosyal sigortalar kurumu ve bağkura göre daha fazla süreç almakta. Ortalama 3-4 ay sürebilmekte.

Çeyiz parası ne kadar ?

Ödeme hesaplaması son yetim maaşınızın 24 sert üstünden yapılıyor. Örneğin aldığınız son yetim aylığı 300 TL ise toplamda alabileceğiniz yardım 24*300= 7200 TL olacaktır. Ödenek 1 defaya mahsustur.

01 Ekim 2008 zamanından evvelinde memur olanların evlatlarına yetim maaşı 12 aylık şekilde ödenmektedir. 01 Ekim 2008 sonra memur olanların yetim maaşı piyasa evlatlarına da evlenme yardımı 24 ay üstünden yapılmaktadır.

Çeyiz parası hangi bankaya yatar ?

Peki çeyiz parası nereye yatıyor  ? Ziraat Bankası’ndan kimliğiniz ile alabilirsiniz. İsterseniz SGK kişi Ödemeleri Banka sistemine banka hesabınızı tanımlayarak ödemenizin hesabına gelmesini de sağlayabilirsiniz.

SGK çeyiz parası sorgulaması nasıl organize edilmektedir ?

Ödeme sorgulamasını e devlet sisteminde;

  • SGK-Şahıs Ödemeleri Sorgulama kısmından yapabilirsiniz.  SSK, emekli sandığı ve Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu çeyiz parası sorgulama menüsüne alt taraftaki buton aracılığı ile giriş sağlayabilirsiniz;
  • Sorgulamayı T.C. ve e-devlet parolanız ile buradan yapabilirsiniz ⇒

T.c kimlik no ile çeyiz parası sorgulaması nasıl düzenlenmektedir ?

Sorgulama işlemi internetten şifreli şekilde yalnızca e-devlette ve üst kısımda bağlantısı verilen menü üstünden yapılmakta. Bunun dışında parolasız şekilde TC ile sorgulama yapılamamakta. Alo-170 hattını aramak suretiyle

Çeyiz parası kaç yaşına kadar veriliyor ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yetim aylığı alırken evlenenlere ödenen çeyiz yardımı için belirlenen 1 ıslak şartı bulunmamaktadır. ıslak kaç olursa olsun sırf aktif yetim aylığı almaktadır olmak ve resmi nikah çıkardıktan sonrasında başvurmak yetime çeyiz parası yardımını alabilmek için yeterli olmakta.

Sigortalı çalışan çeyiz parası alır mı ?

Normal şartlarda yetim maaşı piyasa insanların sigortalı çalışmaları ya da bağkurlu olmaları mecburiyetinde yetim aylıkları kesilmekte. Dolayısıyla sigortalı çalışırken yani yetim maaşı aktif değil iken evlenmiş bu kişilere çeyiz yardımı ödenmemekte. Fakat bu durumun istisnaları var;

  • Kişi 25 ıslak altında ise ve üniversitede öğrenim görüyorsa sigortalı çalışsa da maaşı kesilmeyeceğinden sigortalı çalışırken evlenmesi mecburiyetinde da çeyiz yardımı ödenir.
  • Emekli sandığı kapsam gereğinde yetim aylığı yerlerin maaşları sigortalı çalışsa ya da bağkurlu olsa dahi kesilmediğinden bu kişiler de sigortalı çalışırken evlenmeleri mecburiyetinde çeyiz parası alabilirler.

İkinci evlilikte çeyiz parası alır mı ?

Çeyiz yardımı 1 defaya mahsus şekilde ödenir. İkinci evlilikte alınması maalesef olasıdır bulunmamaktadır.

SGK Çeyiz yardımı hususundaki merak ettiklerinizi Yorum kısmından sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar