Çalışılmadığına Dair Bildirim Nasıl Yapılır ?

Çalışılmadığına dair bildirim rapor saha işçi adına mecbur şekilde işveren nedeni ile yapılması gereken 1 işlemdir. Hastalıktan, meslek kazasından, doğumdan v.s. rapor piyasa çalışanların Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan rapor parası alabilme şartlarından bir tanesi de işveren nedeniyle çalışmazlık girişinin oluşturulmuş olmasıdır.

İşveren vasıtasıyla çalışılmadığına dair bildirim zamanı içerisinde yapılmadığında Sosyal Güvenlik Kurumu nedeniyle işverene idari nakit cezası uygulanmaktadır. Bu paylaşımımızda çalışılmadığına dair bildirim genelgesine göre çalışılmadığına dair bildirimi işlemleri ile çalışmadığına dair bildirimin geç verilmesi şeklinde uygulanacak cezai işlem konusu için teferruatlı bilgi bulabilirsiniz.

Çalışmazlık bildirimi nedir ?

Geçici meslek göremezlik diğeri ismi ile alanın istirahat zamanı boyunca işyerinde çalışıp çalışmadığına dair işverenlerce SGK’ya bildirimi mecbur olan uygulamadır. Bununla birlikte bağkurlu olup meslek kazası, hastalık ya da doğumdan ötürü rapor yerlerin da e devlet üstünden istirahatli kaldıkları süreler için yapması gereken bildirimdir.

Çalışmazlık bildirimi giriş zamanı nedir ?

Çalışılmadığına dair bildirim girişi kaç gün içerisinde yapılmalı sorusu işverenler vasıtasıyla yoğun olarak sorulmakta. Her aya ilişkili olarak çalışılmıdığna dair bildirim girişini raporun bitimini takip eden ayın 23’üne kadar yapmanız gerekiyor. Örneğin 22 Mayıs 2020 tarihinde başlayıp 10 Haziran 2020 tarihinde biten 1 geçici meslek göremezlik raporu için işveren çalişilmadiğina dair bildirim girişini en geç 23 Temmuz 2020 tarihine kadar yapmanız gerekiyor. Bunun için de her ayın 23’ünde bildiri göndermeden evvelinde çalışılmadığına dair bildirim işlemleri ekranından tarihe göre rapor sorgulama yapmanızı öneririm.

Yukarıda da belirttiğim üzere illa ki elektronik çalışılmadığına dair bildirim işlemleri menüsünden bildirim yapmak durumunda değilsiniz. Aylık prim ve hizmet belgesinde ya da muhtasar prim ve hizmet beyannamesinde çalışanı “01-İstirahat kodu” ile bildirmeniz ye da raporlu bulunduğu sürelerde çalışmamıştır tarafını işaretlemeniz e sosyal güvenlik kurumu çalışılmadığına dair bildirim yerine geçer ve bununla birlikte elektronik çalışılmadığına dair bildirim işlemleri menüsünden bildirim yapmanız gerekmez.

İş göremezlik raporu onaylama zamanı nedir ?

Yukarıda da ayrıntılı şekilde anlattığımız üzere rapor bitim zamanını takip eden ayın 23’üne kadar işveren nedeni ile bildirim yapılması zorunludur. Muhtasar ve prim hizmet beyannamesine geçen işyerlerinde ise son bildirim zamanı takip eden ayın 26’sıdır. Şayet hafta sonuna ya da resmi tatile denk geliyorsa bu halde takip eden ilk meslek günü son bildirim tarihsel olacaktır.

Çalışmadığına dair bildirim cezası ne kadar ?

İşçi çalışmadığına dair bildirim süresinde yapılmadığında İPC uygulanmaktadır. Çalışılmadığına dair bildirim girişi Sgk’ya üst kısımda belirttiğim biçimde yapmadığınız takdirde;

  • Hiç bildirim yapmazsanız çalışan başına brüt asgari ücretin yarısı tutarında çalışılmadığına dair bildirim cezası uygulanır.
  • Geç bildirim yapmanız biçiminde ise çalışan başına brüt asgari ücretin 1/10’nu tutarında çalışılmadığına dair bildirim cezasi uygulanır.

Asgari ücret üstünden güncel ceza tutarları için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi cezası itiraz nasıl organize edilmektedir ?

Çalışılmadığına dair bildirim cezasina itirazı ceza tarafınıza tebliğ edildikten sonrasında en geç 15 gün içerisinde yapabilirsiniz. Sosyal güvenlik kurumu çalışılmadığına dair bildirim cezasına itirazınızı tebliğ zamanından itibaren 16. gün yaptığınızda itirazınız doğrudan reddedilir.

Eğer üst kısımda belirtildiği biçimde bildirim işlemlerini yapmadıysanız çalışılmadığına dair bildirim girişi ceza itirazınız zaten reddedilir. Fakat çalışılmadığına dair bildirim girişi Sosyal güvenlik kurumu bildirimini belirttiğim herhangi 1 biçimde yaptıysanız bu halde çalışılmadığına dair bildirim girişi idari nakit cezası itirazınız kabul edilir ve kullanılan ceza iptal edilir.

Çalışılmadığına dair bildirim girişi nasıl yapılıyor ?

Peki çalışmazlık bildirimi nasıl yapılıyor ? Çalışılmadığına dair bildirim girişi işleminin elektronik ortamda nasıl yapılacağı hususuna geçmeden evvelinde sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair bildirim girişi yerine geçecek işlemleri şu biçimde sıralayabiliriz;

  • Çalışanın noksan gün sebebini aylık prim ve hizmet belgesinde ya da muhtasar ve prim hizmet beyannamesinde “01-İstirahat kodu” şekilde göstermeniz elektronik çalışılmadığına dair bildirim girişi yerine geçer.
  • SGK vizite giriş uygulamasından elektronik çalışılmadığına dair bildirim ya da manuel çalışmazlık bildirimi bildirim yerine geçer.

Çalışılmadığına dair bildirim tebliğine göre üst kısımda belirtilen şekillerde çalışmadığına dair bildirimin yapılmaması biçiminde SGK anlamında idari nakit cezası uygulanır. Bildirim giriş ekranı alt taraftaki gibidir.

Vizite girişi nasıl organize edilmektedir ?

E çalışılmadığına dair bildirim işlemlerini SGK vizite giriş sisteminden işveren e bildiri kullanıcı kodunuz ve işletme parolanız ile girerek yapmanız gerekiyor. E sosyal güvenlik kurumu çalışılmadığına dair bildirim yani çalışılmadığına dair bildirim giriş sistemine buradan giriş yapabilirsiniz >>>. 

Elektronik çalışılmadığına dair bildirim işlemleri ekranına giriş yaptığınızda tarihe göre rapor sorgulaması yapabilir ya da işçi T.C. numarası ile de sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca çalışılmadığına dair bildirim girişi ekranından manuel çalışmazlık girişi de yapabilirsiniz.

Vizite web servisi nedir, nasıl kullanılır ?

İşverenler anlamında raporlu olan  çalışanların  elektronik çalışmazlık bildiriminin gerçekleştirilebilmesi için vizite web uygulaması kullanıma açılmıştır. Bu uygulama ile;

  • Sigortalıların geçici meslek göremezlik rapor bilgilerinin alınabilmesi ve meslek göremezlik raporuna ait çalışamazlık girişinin yapılabilmesi imkanı verilmiştir.
  • Web uygulamasına ihtiyaç yapılmaksızın sosyal güvenlik kurumu çalışmadığına dair doküman işlemlerinin yapılmasını gerçekleştirmek maksadıyla varolan halde uygulanan bilgi sistemleri otomasyon yazılımlarına entegre 1 olarak ve SGK sebebiyle belirtilen metotlar dahilinde ws-vizite web servisi hazırlanmıştır.
  • Vizite ana sayfasından uygulamanın kullanması konusu için teferruatlı bilgilere erişebilirsiniz.

Bağkur e devlet çalışmadığına dair doküman bildirimi nasıl düzenlenmektedir ?

E bildiri çalışılmadığına dair bildirim işlemi üst kısımda belirtildiği bu gibi Vizite uygulamasından yapılmakta. Sigortalı çalışanlar için çalışmadığına dair bilgi girişi vizite ekranından yapılabilmekte. Fakat bağkurlular çalışmazlık bildirimini kendi yaptıklarından e devlet üstünden çalışamadığına dair bildirim yapılabilmesine ilişkili olarak uygulama bağkurlular için hizmete sunulmuştur. Bağ-kur için çalışılmadığına dair bilgi girişini e-devlet ile buradan giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ .

Manuel çalışılmadığına dair bildirim işlemleri

Bazen raporlar elektronik ortamda rapor bildirim ekranına düşmeyebilir. Bu halde çalışmadığına dair rapor girişini manuel yapmanız gerekir. Manuel çalışılmadığına dair doküman girişini de üst kısımda vermiş olduğumuz vizite ekranından bildirim yapabilirsiniz. Şayet iptal işlemi yapacaksanız sosyal güvenlik kurumu manuel rapor girişi iptali için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar