Çalışanların Ölüm, Evlilik, Babalık İzni Kaç Gün ?

Sigortalı çalışanların mazeret izinleri 4857 Sayılı İş Kanunu ile güncellenirken emekli sandığı kapsam gereğinde çalışan devlet memurlarının mazeret izin hakları ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre yapılırdı. Bu paylaşımımızda hem sigortalılar hem de memurlar için babalık, ölüm, evlilik bunun gibi mazeret izni kaç gün sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Mazeret izni nedir ?

Hem sigortalı çalışan işçilere hem de devlet memurlarına yıllık izin hakları haricinde türlü sebeplerle ve Kanunda belirtilen sürelerle kullandırılan ilave izinler mazeret izni şekilde adlandırılır. Çalışanların değişik sebeplerle mazeret izni alma hakları bulunmakta. Başlıca mazeret izin türlerini şu biçimde sırayabiliriz;

  • Ölüm/cenaze izni,
  • Doğumdan kaynaklı şekilde babaya verilen babalık izni,
  • Evlilik izni.

Yukarıdakilere ilave şekilde henüz yıllık izin hakkı doğmayan namzet memur ya da sigortalı çalışanlara amir onayı ile acil ya da lüzumlu pozisyonlarda kısa zamanlı mazeret izninin verilmesinde de Kanunen sakınca bulunmamaktadır.

Ölüm izni kaç gün ?

SSK kapsam gereğinde çalışanlar için ölüm izni meslek kanunu esas alınarak belirlenir. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre  işçinin mazeret izni anne, baba, kardeşi, çocuğunun ölümü şeklinde 3 gündür. İşçilerin ölüm izinleri meslek günü şekilde değil gün şekilde hesap edilir. İşçiye verilen cenaze izinleri bununla birlikte yıllık izin süresinden düşülemez.

Memur ölüm izni kaç gündür ?

657 ölüm izni zamanı işçilere göre daha iyi ve fazladır. Ölüm izni memurun anne, baba, kardeşi ya da çocuklarının ölümü şeklinde yedi gün şekilde kullandırılır. Tıpkı biçimde eşinin anne, baba, kardeşlerinden kimsenin vefatı mecburiyetinde da memura ölüm izni verilmektedir. Memurun ölüm izni 657 Sayılı Kanun’la tanınan mazeret izin haklarından birisidir. Kurumum memurun alakayı şeklinde memur mazeret iznini kullandırmak durumundadır. 657 mazeret izni yıllık izin süresinden düşülemez.

Memur kayınpeder ölüm izni kaç gün ?

Kayınpeder ölüm izni kaç gün sorusu da yoğun sorulan sorular bünyesinde yer alıyor. Memurlarda ölüm izni kayınbabanın vefatı mecburiyetinde da verilmekte. Ne yazık ki işçinin kayın pederinin vefatı mecburiyetinde işçiye ölüm izni verilmemektedir.

Evlilik izni kaç gün?

Gelelim nikah izni kaç gün sorusunun cevabına. Sigortalı çalışan işçilerde evlilik izni memurlara göre daha azdır. İşçiler için evlilik izni zamanı üç gündür. İş kanunu evlilik izni mazeret izin haklarındandır ve sigortalının yıllık izin süresinden düşülemez. Bununla birlikte bu sürelerde işçilerin maaşları tam şekilde ödenir. Maaş zamanı boyunca işçinin maaşından herhangi 1 kesinti yapılmamaktadır. Hanım çalışanın evlenmesi şeklinde işyerinde evlilik parası ödenmesi gerekebilir. Hemen başlıklı paylaşımızı ziyaret ederek bu ödenekten nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

657 evlilik izni ise memurun evlenmesi ve rica etmesi mecburiyetinde yedi gündür. Amir bu ilgiyi uygun bakmak mecburiyetindedir. Henüz memurun adaylığı onaylanmamış olsa dahi evlilik mecburiyetinde bu mazeret izni talebinin karşılanması gerekmektedir.

Evlenen çiftlere oldukça çok müessese anlamında yardım ödenmektedir. Evlilik nedeni ile karşılıksız şekilde ödenen evlilik yardımı koşulları ve tutarlarına hemen  sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Babalık izni kaç gün ?

Babalık izni meslek kanununa göre beş gündür. İşçinin evlat edinmesi ya da eşinin doğum yapması mecburiyetinde babalık izni beş gün şekilde kullandırılır. Doğumdan kaynaklı şekilde işveren işçinin mazeret izni talebini gerçekleştirmek durumundadır. Bu süreler yıllık izinden düşülemez ve bununla birlikte bu sürelerde işçinin maaşından herhangi 1 kesinti yapılamaz.

Babalık izni memurlar da evlat edinme ya da doğum şeklinde 10 gündür. Memur babalık izni doğum zamanından itibaren 10 gün şekilde kullandırılır. Bu vakit yıllık izin hakkından indirilmez ve bu süreler için maaştan herhangi 1 kesinti yapılmaz.

Doğumdan kaynaklı şekilde yapılan çocuk yardımı, doğum parası, emzirme yardımı benzeri bütün yardımları, kurallarını ve güncel tutarları tek yazıda topladık. Hemen sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz doğum yardımı tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Mazeret izinleri konusundaki merak ettiklerinizi yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar