Çalışan Emekli Kıdem Tazminatı Alabilir mi ?

Çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi ? Malumunuz emekli olduktan sonrasında emeklilerin çalışma hakları var. SGDP Öbür ismi ile sosyal güvenlik destekleme tabi emeklilerin işten çıkarken merak ettikleri soruların başında ise çalışan emekliler kıdem tazminatı alabilir mi sorusu gelmekte.

Aslında emekli çalışanlar tazminat alabilir mi sorusunun cevabı için herşeyden önce kıdem tazminatı almak için lüzumlu olan şartlara göz atmak gerekiyor. Sonra ise çalışan emeklinin tazminat hakkı var mı sorusunun yanıtını daha net 1 biçimde vermiş olabiliriz. Paylaşımımızın devamında çalışan emekli tazminat alabilir mi meselesi için bütün bilgileri bulabilirsiniz. 

Emekli çalışan kıdem tazminatı nasıl alır ?

Normal çalışan ya da emekli olduktan sonrasında çalışmaya devam eden her insanın tazminat alma hakkı olmaktadır. Bunun için alt taraftaki genel şartların sağlanması gerekir.

 • Tazminat almak için lüzumlu olan en ciddi şartlardan bir tanesi işyerinde en az bir yıllık çalışma devrinin olmasıdır.
 • 1 yıllık çalışma şartı haricinde aranan 1 Öbür Şart ise işçinin istifa etmemesi Öbür ismi ile işveren aracılığıyla çıkışının yapılması gerekmektedir.
 • Bu 2 temel şartın sağlanması 1475 sayılı kanuna göre tazminat alabilmenin temel şartlarındandır.
 • Peki bu şartların emekli çalışan tazminat alabilir mi sorusunun cevabı ile ne bu gibi 1 merakı var. Gelelim emekli çalışanlar kıdem tazminatı alabilir mi sorusunun cevabına.
 • Tazminat alma güncel kuralları ve tazminat almak için izlemeniz gereken yol için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çalışan emeklinin tazminat alma hakkı var mı ?

Gelelim asıl konumuz olan emekli sigortalı çalışan tazminat alabilir mi sorusunun cevabına. Emekli olduktan sonrasında Sosyal Güvenlik Destekleme Primine tabi şekilde çalışmaya devam eden emeklilerden;

 • Kendi tutkusu ve ya kusuru dışında işten çıkanlara işveren tazminat ödemesi yapmak durumundadır. Öbür ismi ile istifa etmemeniz çıkışın işveren aracılığı ile verilmesi gerekiyor.
 • Tabi kendi isteğiniz ile ayrıldığınızda da tazminat alabileceğiniz bazı durumlar var. Örneğin sağlık problemlerini gerekçe göstererek ve bunu sağlık kurulu raporuna dayandırarak işten çıktığınızda işveren anlamında tazminatınızın ödenmesi gerekiyor.
 • Bir Öbür husus ise işverenin ahlak ve ya iyiniyet şartlarına aykırı davranması ve işyerindeki zorlayıcı sebepler. Örneğin işçinin uygun olmayan 1 işte zorla çalıştırılması, zorla fazla mesai yaptırılması, maaşların geç ödenmesi birkaç örnek şekilde gösterilebilir.

Emekli çalışan kendi isteğiyle işten ayrılırsa tazminat alabilir mi ?

Peki emekli çalışan kendi çıkarsa tazminat alır mı ? Normal şartlarda işyerinde en az bir yıl çalışması olsa dahi emekli çalışan kendi isteğiyle işten ayrılırsa tazminat hakkı olmaz. Lakin bunun istisnaları var.

 • Evlenen bayan çalışan kendi arzusu ile bir yıl arasında işten çıkarsa işveren tazminat ödemesi yapmak zorunda.
 • İşyerinde maaşların zamanında ödenmemesi, zorla fazla mesai yaptırılması ve bedelinin de ödenmemesi, işverenin ahlak ve iyiniyet şartlarına aykırı davranışları benzeri zorlayıcı nedenlerle işten ayrılan ve bu durumu belgeleyenler de tazminat alabilir.
 • Ayrıca sağlık sıkıntısı olan ve bunu raporla belgeleyen emekli çalışana da kendi ilgisi ile çıkması biçiminde işveren tazminatını ödemesi yapmak zorundadır.

Sigortasız çalışan emekli kıdem tazminatı alabilir mi ?

Bildiğiniz üzere kayıt dışı çalışma diğeri ismi ile sigortasız çalışma kanunen suçtur. Şayet şahıs çalışıyorsa emekli dahi olsa sigortalı olmak durumundadır. Sigortasız şekilde çalışan 1 emeklinin işten çıkması mecburiyetinde işverenle işçi arasındaki anlaşmaya bağlı işveren ödeme yapabilir lakin bunu resmiyette tazminat şekilde ödeyemez. Zaten sigortasız olması suç teşkil edeceğinden tazminat ödemesi de mantıklı olmayacaktır.

Emekli çalışan kıdem tazminatı hesaplaması nasıl yapılıyor ?

Emekli çalışanlar için tazminat hesaplamasının normal çalışanlarınkinden 1 farkı bulunmaz. Son brüt maaş üstünden çalışılan yıl esas alınarak tazminat hesaplanır. Brüt tazminat hakkından yalnızca damga vergisi kesilir. Brüt ücretinize göre işten çıkış şeklinde alabileceğiniz tazminat tutarını hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Emekli çalışan ihbar tazminatı alabilir mi ?

Emekli çalışan kanuna göre belirlenen ihbar sürelerine uymadan işten çıkarsa ya da tam tersi işveren anlamında bu sürelere uyulmadan çıkış verilirse tazminat ödenmesi gerekiyor. İhbar tazminatı hesaplama ve kanuni ihbar süreleri için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

İşveren emekli olurken tazminatımı ödemedi ne yapmalıyım ?

Bazı işçiler tıpkı işyerinde tazminatını alıp ayrılmak yerine emekli olup hiç mesafe vermeden çalışmaya devam edebilmekte. Genellikle de tazminat uyuşmazlıkları en çok aşırı bu tür pozisyonlarda meydana çıkmakta. Normalde emekli olurken işçinin alakayı biçiminde işveren sebebiyle tazminat ödenmesi mecbur. Lakin işçi çalışmaya devam ettiğinden rica etmemekte işveren de çoğu süreç ödememekte. Durum böyle olunca bu halde olanlar da mağduriyet yaşamakta.

Emekli olduktan sonrasında tıpkı işyerinde tazminat almadan çalışmaya devam edenlerin üst kısımda belirtilen kurallar doğrultusunda tazminat alma hakları var. Şartlar sağlanmazsa işveren de ödemeyebilir.

Emekli bir tanesi sigortalı işte çalışabilir mi ?

Sık sorulan sorulardan bir tanesi de çalışan emekliye sigorta organize edilmektedir mı vardır. üst kısımda çalışan emekliler tazminat alabilir mi kısmında da belirttiğimiz bunun gibi emekli insanların sigortalı 1 işte aylıkları kesilmeden çalışmaları olası. Emekliler “02-Sosyal Güvenlik Destekleme Primine Tabi Çalışanlar” sigorta kolunda emekli maaşları kesilmeden ya da hukuki 1 kesinti olmaksızın çalışma hakkına sahipler.

Tazminat konusundaki bütün merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar