Büyük Veriye Kayıtsız Kalmayın

Teknoloji dünyasının, büyük veri kavramına yıllar önce göz kırptığını söylemek yanlış olmaz diye tahmin ediyorum. 2000’li yılların başında, durağan verileri geleneksel analitik araçlarıyla masaya yatıran Silikon Vadisi şirketleri, bugün hızlı, akıcı ve karmaşık veri dünyasını tanımlamak için büyük veri terimini kullanıyor.

Büyük veri terimi teknik olarak 100 terabayt 1 petabayt arasındaki yelpazeyi kapsar ama bence verilerin miktarı değil, onu nasıl analiz ettiğimiz önemli. Büyük verinin işinizle hangi alanda örtüştüğünü düşünmek ve hedefi belirlemek gerektiğini düşünüyorum. Dışarıdaki hızlı ve yoğun veri akışı, içerdeki sınırlı ve sabit veri kümesinden daha büyük bir potansiyel taşıyor.  

Her zaman söylüyorum; önümüzdeki 10 yıl içinde en seksi meslek istatistikçilik olacak ve hayır, şaka yapmıyorum… – Hal Varian, Google

İster her şeyin bilgi parçacığı olduğundan hareketle isterseniz “In God, we trust, everyone else bring data” sözünün ışığında düşünün; büyük veriye kayıtsız kalmak zamanla yok olmakla aynı anlamı taşır.

Günümüzde teknoloji temelli bir çok değişikliğe tanık oluyoruz. Bunların başında özellikle bilgisayar olmak üzere bilgi teknolojilerinin kullanımı, gerekli donanım maliyetlerinin düşmesi ve bilgiye, erişime hızlı bir şekilde ulaşılmasıdır.

  Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki hızlı gelişmeler kuşaklar arasında da hızlı bir farklılaşmaya yol açmıştır. Bu farklılaşma alanlarında “dijital yerliler ” ve “dijital göçmenler” gibi kavramlar oluşmuştur. Dijital yerliler olarak adlandırdığımız; teknoloji ile doğar doğmaz ulaşan, teknoloji ile büyüyen, dijital dili ana dili olarak kullanan, günlük hayatlarındaki işlerin tamamını teknoloji ile halleden bir kuşaktan oluşmaktadır. Dijital göçmenler ise; teknoloji ile tanışması daha geç olan ve kendilerini gelişen yeni teknolojiye ayak uydurmaya çalışan bir kuşaktan oluşmaktadır.  

Dijital Yerlilerin Özellikleri

Bilgiye hızla erişmek isterler. Metin yerine grafiği tercih ederler. Bir makaleyi baştan sona okumak yerine kapsül halinde rastgele okumak isterler. Ciddi çalışmak yerine oyunları tercih ederler. Bilişsel yapıları sıralı değildir, paraleldir. Aynı anda birçok işi yapmak isterler. Keşfederek öğrenmek isterler.

Gelişen teknolojiler ve bu teknolojilerin dijital yerli olarak adlandırdığımız; doğar doğmaz teknoloji ile tanışan ve yeni nesilin hayatlarının merkezine yerleşmiş durumda olması bilgi ve iletişim teknolojilerinin beraberinde artan çevrim içi öğrenme ortamlarında eğitim ve öğretimin farklı bir yapıya doğru taşınacağının göstergesidir.

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar