Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Alırım 2021 ?

Bugün emekli olsam ne kadar alırım sorusu emekliliği yaklaşan ve adalet edenlerin en aşırı sorduğu soruların başında gelmektedir. Emeklilik hiç Şüphe bulunmamakta ki biz çalışanların en büyük hayali. Emekli olunca yüksek maaş alma hayali de tabi ki.

Mevcut Sosyal Güvenlik mevzuatına göre emeklilik hesaplaması 1 hayli kolay değildir. Bu yüzden ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtını ararken kafanızı karıştırmadan emekli maaşlarının nasıl hesaplandığı, ortalama emekli maaşlarının ne kadar olduğu, emekli olduğunuzda alabileceğiniz en düşük emekli maaşı meselesi için sizlere baş karıştırmayan anlaşılır bilgiler vermek istiyorum. Ne kadar emekli maaşı alabilirim sorusunun cevabı için herşeyden önce emekli maaşlarının nasıl hesaplandığına özetleyecek şekilde değinelim.

Yazıya geçmeden Önce şunu hatırlatmak isterim. Paylaşımımızın devamında sigorta kolları esasında emekli olursam ne kadar alırım sorusunun cevabı primi asgari ücretten yatanlar için tahmini şekilde belirtilen ve yaklaşık tutarlardır. Resmi 1 bağlayıcılığı yoktur.

Emekli maaş hesabı nasıl yapılıyor ?

Emekli olduğumda ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı için herşeyden önce emekli maaşı hesabının nasıl yapıldığı ile alakalı bilgi sahibi olmak gerekiyor. Emekli maaşı hesaplama formülü karışıktır ve dolayısıyla burada anlatmaya kalksak sayfalarca yazmamız gerekir.

Sosyal Güvenlik sistemine göre emekli maaşı hesabında 3 döneme aralığında geçen hizmetlerin büyük 1 önemi bulunmakta. Bu dönemler 2000 yılı öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası.Hizmetinizin geçtiği yıllar daha doğrusu yekün hizmet içerisinde 2000 yılı bundan öncesinde geçen hizmetiniz fazla ise alabileceğiniz emekli maaşı 1 hayli yüksek olabilecektir. Sebebi ise en yüksek aylık bağlama oranının 2000 yılı bundan öncesinde geçen hizmetlere uygulanması.

2000-2008 arası hizmetleriniz var ise 2000 yılı önceki hizmetlere nazaran daha düşük aylık bağlama oranı uygulanırken 2008 sonrası hizmetler için ise aylık bağlama oranı maalesef ki maalesef tam 1 felaket.2008 yılından sonraki zamanlarda hizmetleri bulunan ve 2021 yılı itirabiyle emekli olanların çoğu maalesef tam 1 rüya kırıklığına uğramakta. Sebebi de üst kısımda da bahsettiğimiz üzere 01.10.2008 sonrası 5510 Sayılı Kanunla getirilen yeni emeklilik hesaplama sistemi. 2000 bundan öncesi hizmetler için aylık bağlama oranı nerdeyse %80 iken 2008 sonrası için bu oran %40. Naturel şekilde da asgariden primleri yatmış ve 2000 yılından evvelinde emekli olan kimsenin maaşının şu lahza emekli olanın maaşının nerdeyse iki katından fazla olması da bundan kaynaklı.

Yüksek emekli maaşı alma şekilleri nelerdir ?

Yüksek emekli maaşı nasıl alınır merak ediyorsanız cevabı için doğru yerdesiniz. Alt taraftaki metodları takip etmeniz biçiminde emekli maaşınızda Önemli 1 artış olacaktır.

Yüksek emekli maaşı almak için tabi ki prime esas kazancın Öbür adı ile emekliliğe esas kazancınızın yüksek olması gerekir. Çalışma hayatınız boyunca primleriniz herzaman asgariden ödendiyse alabileceğiniz emekli maaşınızın da düşük olması gayet normal olur. Yüksek emekli maaşı alabilmeniz için;

 • Sigortanızın gerçek maaşınız üstünden ödenmesine dikkat edin. İşveren maaşın asgari yönünü bankaya yatırarak gerisini elden veriyorsa tümü üstünden sigortaya bildirim yapmasını sağlayın. Unutmayın ki noksan yatırılan primler emekli maaşınızın düşük olmasına neden olacaktır.
 • Ek beş tarım sigortası ya da tarım bağkuru bu gibi kapsamlarda prim ödemeyin ya da ödemeniz gerekiyorsa da prim tutarınızı biraz yükseltin. Bu sigorta kolları ortalama prime esas kazancınızı düşürerek düşük emekli maaşı almanıza neden olacaktır.
 • Bağkur kapsam gereğinde prim ödemekte iseniz tabandan ödeme yerine imkanınız var ise primlerinizi yükselterek biraz daha yüksek tutarlardan prim ödemeye çalışın.
 • Emeklilik için lüzumlu olan prim gün sayısını tamamladıysanız ve imkan var ise prim ödemeyi bırakın. Zira üst kısımda da bahsettiğimiz üzere sebebi 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı.

Gelelim emekli olsam ne kadar maaş alabilirim  sorusunun cevabına.

Bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

Aşağıda ayrı başlıklar altında 4a ssk, 4b Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu ve 4c emekli sandığı kapsam gereğinde primleri asgariden ödenmiş olanların 2021 yılında emekli olmaları biçiminde önceki yıllar verileri de esas alınarak ortalama emekli maaşları ile ilgili bilgi verilmiştir. Belirtilen tutarlar ortalama maaş tutarlarıdır.

SSK’dan bugün emekli olsam kaç nakit maaş alırım  ?

SSK kapsamındaki sigortalılar bugün emekli olsam ne maaş alırım sorusunu bize sık şekilde sormaktadırlar. İşte bugün emekli olsam ne kadar emekli maaşı alırım sorusunun cevabı.

 • Eğer hizmetlerinizin tümü 2000 yılından evvelinde ise alabileceğiniz ortalama emekli maaşı 1800-2000 TL arasında,
 • Hizmetlerinizin 1 bölümü 2000 bundan öncesi Öbür bölümü 2000-2008 arası ise ortalama 1600-1800 TL arasında,
 • 2000 öncesi, 2000-2008 arası ve 2008 sonrası şekilde dağıldıysa en düşük 1500 TL ,
 • Ağırlıklı şekilde 2008 sonrası ise bu halde da en düşük 1500 emekli maaşı alabilirsiniz.

Peki bugün emekli olsam mı mantıklı yok ise prim ödemeye devam etmek mi? Şayet Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde prim gün sayısı ve sigorta süresini tamamladıysanız emeklilik dilekçenizi vermenizi tavsiye ederim.Emekli olunca ne kadar maaş alacaksınız hesaplamak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3600 günden emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

3600 günden emeklilik SGK kapsam gereğinde kısmi emeklilik kollarından birisiniz.  Peki 3600 günden bugün emekli olsam kaç nakit alırım, 3600 günle bugün emekli olsam ne kadar maaş bağlanır ? 2021 yılında 3600 gün üstünden emekli olacaklar için de hizmetin geçtiği döneme aralıklarına göre alınacak emekli maaşı tutarı hesaplanmakta. Buna göre;

 • 2000 evveli hizmeti ağırlıklı olanlar 1800-2000 TL,
 • 2000 evveli ile 2000-2008 arası hizmeti olanlar 1600-1800 TL arasında,
 • Diğerleri ise en düşük 1500 TL  emekli maaşı alabilecektir.

Emekli olursam ne kadar maaş alırım sosyal sigortalar kurumu sorgulamasını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geliştirmiş bulunduğu emekli maaşı hesaplama sistemi ile kolayca hesaplayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım , bugün emekli olursam maaşım ne kadar olur, emekli olunca ne kadar maaş alabilirim v.s. benzeri sorularınızın yanıtını alabilirsiniz. başlıklı makalemizden daha fazla ayrıntı edinebilirsiniz.

4a emekli maaşı hesaplama robotu 2021

4a sosyal sigortalar kurumu kapsamında şu lahza emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtını Sosyal Güvenlik Kurumu’nun emekli maaşı hesaplama sisteminden hizmet bilgilerinizi girerek kendiniz de hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşı hesaplamasını buradan yapabilirsiniz:

Bağkurdan emekli olursam ne kadar maaş alırım ?

Bağkurdan bugün emekli olsam kaç lira alırım, tarım çiftçi bağkurluyum şimdi emekli olsam kaç nakit maaş alırım? İşte cevabı.

 • Bağkur 9000 gün üstünden esnaflıktan, firma ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacakların en düşük maaşı 1500 TL, 
 • Bağkur 25 yıldan yani 9000 günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar en düşük 1500 lira, 
 • Bağkur 5400 gün üstünden esnaflıktan, firma ortaklığından, isteğe bağlı bağkurdan emekli olacaklar en az 1500 TL, 
 • Bağkur 15 yıldan yani 5400  günden tarımdan/çiftçilikten emekli olanlar da en düşük 1500 TL emekli maaşı alabilecekler.

Devlet memuru şekilde şimdi emekli olsam ne kadar maaş alırım ?

Memurlarında yanıtını merak ettiği soruların başında ne kadar emekli maaşı alırım 2021 zammıyla yanında bugün emekli olan ne kadar maaş alırım sorusu gelmekte. İşte devlet memuruyum şu lahza emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun cevabı;

 • 2021 yılında emekli olacak memurlara ödenecek en düşük emekli maaşı tutarı ortalama 2400 TL civarındadır.
 • Ortalama şekilde bağlanacak emekli maaşı ise 2400-2600 TL aralığındadır.
 • Alacağınız emekli maaşı ve emeklilik ikramiyesi hesaplaması yapmak için hemen sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Malulen bugün emekli olsam ne kadar alırım ?

Malulen emekli olursam kaç nakit alırım, malulen emeklilik kapsam gereğinde ne kadar emekli maaşı bağlanır? Çalışmaya devam edip normal mi emekli olsam yok ise malulen mi emekli olsam benzeri sorular malulen emeklilik meselesi için en aşırı sorulan bazı soruların başında gelmektedir. Gerçekte malulen emekli olursam ne kadar maaş bağlanır sorusunun cevabı gayet pratik. Normal emekli olduğunuzda alacağınız emekli maaşına yakın olur malulen emekli maaşınız.

 • SSK ya da Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu kapsam gereğinde emekli olacaklara ödenecek ortalama 2021 malulen emekli maaşı  en az 1500 TL olacaktır.
 • Tabi prime göre size daha yüksek emekli maaşı bağlanabilir. Vermiş olduğum bu tutarlar yaklaşık tutarlar.

Malulen emeklilik koşulları ve maaşı meselesi için daha fazla bilgiye mi ihtiyacınız var. O süreç hemen sayfamızı ziyaret edin.

Vergi indiriminden bugün emekli olursam ne kadar maaş alırım?

Engelli emeklilik kapsamında sgk şimdi emekli olursam ne kadar maaş alırım, malulen emeklilik ile engelli emeklilik tıpkı mı? Engelli olarak bağkurdan bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım?Yukarıdaki sorular çoğaltılabilir ve yoğun olarak da bize sorulmakta. Malulen emeklilik ile engelli emeklilik birbirinden muhtelif şeylerdir.Bu kapsamda alınacak emekli maaşları da en düşük 1500 lira olacaktır.

Ne kadar emekli maaşı alırım e-devlet hesaplama nasıl organize edilmektedir ?

Şu anda emekli olsam ne kadar maaş alırım hesaplaması e-devlet üstünden maalesef yapılamamaktadır. Emekli aylığı hesaplaması yani bugün emekli olsam ne kadar maaş alabilirim hesaplaması yapılan uygulamalar e-devlete eklenmemiştir. Yalnızca sosyal sigortalar kurumu için ve üst kısımda bağlantısı verilen sayfadan şu lahza emekli olsam ne kadar alırım meselesinde online hesaplama yapılabilmektedir.

2022’de emekli olursam ne kadar maaş alabilirim ?

Yukarıda bugün asgari ücretten emekli olursam ne kadar maaş alırım sorusunun yanıtını 2021 yılı için bütün sigorta kollarında ve emeklilik türlerinde verdik. 2022 yılında ise emekli olacakların ortalama maaşları verilecek zam oranlarına göre üst kısımda belirtilen tutarların %4-5 üstünde olacaktır. 2022 emekli maaşı zammının netleşmesi ile yanında asgari ücret üstünden şimdi emekli olsam kaç nakit alırım sorusunun yanıtını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar