Bloke Konulan Emekli Maaşı Nasıl Alınır ?

Bloke konulan emekli maaşı nasıl alınır ? Bu paylaşımımızda bu sorunun yanıtını detaylı şekilde bulabileceksiniz. Emekli maaşını en az 12 ay vakit ile çekmeyen ya da hesabında devinim olmayanların Sosyal Güvenlik Kurumu emekli güvenlik amacı ile bloke koyar. Bu halde hem biriken emekli maaşları çekilmez hem de ati olan emekli aylıkları bloke kaldırılmadan çekilemez.

Sosyal Güvenlik Kurumu anlamında bloke konulan birikmiş ve güncel emekli maaşı tutarlarınızı iade alabilirsiniz. Lakin bunun için dilekçe ile müracaat yapmanız gerekebilir. Hem birikmiş blokeli emekli maaşı sorgulamasını hem da bloke konulan tutarların iadesi için başvuruyu e-devletten yapabilirsiniz. Paylaşımımızın devamında emekli maaşına bloke konur mu bunun gibi soruların yanıtını ve emekli maaş bloke kaldırma konusu için bütün teferruatları bulabilirsiniz.

Emekli maaşı kaç ay çekilmezse arka gider ?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da emekli maaşı alıyorsanız 12 ay boyunca maaşı hiç çekmezseniz ya da emekli maaş hesabınızda 12 ay boyunca hiç 1 devinim olmazsa emekli maaşınıza bloke konulur ve maaşınız kesilir. Şayet yurtdışında ikamet ediyorsanız ve 12 aydan fazla maaş çekemiyorsanız;

 • Başka 1 bankada hesap açarak ya da varolan hesabınıza düzenli EFT/Havale talimatı verebilirsiniz.
 • Bunun yerine fatura otomatik ödeme talimatı vermek de bloke için çözüm olacaktır.
 • Yukarıdakilerden birtanesini yaptığınızda maaş hesabınıza bloke konulmayacaktır.

Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı nedir ?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı piyasa kimsenin 12 ay boyunca maaşını hiç çekmemesi ya da hesabında 1 devinim olmaması nedeni ile emekli maaşına bloke konulması işlemidir. Şayet sizin hesabınızda da bloke var ise paylaşımımızın devamında Sosyal güvenlik kurumu emekli maaşı bloke kaldırma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğiniz konusu için bilgi bulabilirsiniz.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama nasıl organize edilmektedir ?

Emekli maaş hesabında 1 devinim olmaması sebebi ile bloke konulan maaşlara yani yekün blokeli alacak tutarlarına e-devletten göz atabilirsiniz ve emekli maaşı bloke sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini T.C. numaranız ve e-devlet parolanız ile buradan giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ .
 • Maaş bloke sorgulama yaptığınızda Şayet iade alınacak blokeli ödemeniz var ise e-devletten aşağıda belirtildiği benzeri dilekçe vererek iade alabilirsiniz.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu nasıl düzenlenmektedir ?

Başvuruyu 2 biçimde yapabilirsiniz.

 • E-devletten online şekilde dilekçe vererek yapabilir,
 • Aşağıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçeyi doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne müracaat yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

E-devletten blokeli emekli maaşı iadesi başvurusu

E-devlet üstünden emekli hareketsiz iadesi başvurusu yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekebilir. Hemen sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet ile giriş yaparak sosyal güvenlik kurumu bloke kaldırma ve iade talebinizi oluşturabilirsiniz.

Blokeli emekli maaşının iadesi için dilekçe örneği

Sgk hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusunu üst kısımda belirtildiği bu gibi e-devlet üstünden yapabileceğiniz bunun gibi aşağıda örneği verilen Sosyal güvenlik kurumu bloke kaldırma dilekçesi ile SGK’ya elden ya da posta yolu ile de yapabilirsiniz. Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusu dilekçe örneğiniz şu biçimde olmalıdır;

 • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı emeklisiyim. Elimde olmayan sebeplerle emekli aylığımı çekemediğimden emekli maaş hesabıma bloke konulmuş. Blokenin kaldırılarak emekli aylığım ve birikmiş tutarların tarafıma iadesi hususunu arz ederim. 

Ziraat Bankası emekli maaşı bloke kaldırma nasıl yapılıyor ?

Emekli maaşınızı Ziraat Bankası’ndan alıyorsanız hareketsiz emekli maaşı bloke kaldırmak için başvuruyu;

 • E-devlette hareketsiz ve Blokeli emekli Maaşı iadesi menüsünden yapabilirsiniz.
 • Eğer e-devlet parolanız yok ise üst kısımda örneği verilen maaş iade dilekçesi ile Sosyal güvenlik kurumu hareketsiz maaş başvurusu yapabilirsiniz.
 • Her 2 halde başvuruyu nasıl yapabileceğiniz teferruatlı şekilde üst kısımda anlatılmıştır.

PTT emekli maaşı bloke kaldırma işlemi nasıl yapılıyor ?

Emekli maaşınızı PTT’den alıyorsanız ve 12 aydan fazla maaşı çekmediğiniz için bloke konulduysa;

 • E-devlette yer piyasa hareketsiz blokeli emekli maaşı müracaat menüsünden ya da,
 • Yukarıdaki maaş bloke kaldırma dilekçesi örneği ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bloke konulan emekli maaşı ne süreç ödenir ?

Dilekçe ile ya da e-devletten müracaat yaptıktan sonrasında genel şekilde ortalama 1,5-2 ay arasında hem emekli maaşındaki bloke kalkar hem de biriken ödemeler gönderilir. Biriken ödemeler ekseriyetle Ziraat Bankası’na gönderilmekte. Maaş hesabınıza gelmeyebilir. Bunun için takipte olmanız ciddiyet arz edecektir.

kategorimizde emekli maaş zamları ve son dakika olup bitenleri meselesi için bütün teferruatları bulabilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği bloke nasıl kaldırılır ?

Emekli maaşını diğeri 1 bankaya taşımak isteyenlerin en çok aşırı karşılaştığı sorunlardan bir tanesi emekli maaşı atama bloke kaldırma işlemidir. Şayet bankadan;

 • Kullanmış olduğunuz 1 kredi varsa,
 • Emekli promosyonu aldıysanız ve henüz ödenme zamanı dolmadıysa,
 • Ek hesap ya da başka 1 borcunuz varsa,

Öncelikle maaş hesabınıza bağlı olan bütün bu borçları kapatmanız gerekiyor. Şayet gerekirse bankaya emekli maaşı bloke kaldırma dilekçesi ile başvurabilirsiniz. Ancak ekseriyetle buna gerek kalmıyor. Şubeden ya da son deva şekilde çağrı merkezini arama yaparak maaş taşımak için blokeyi kaldırtabilirsiniz.  Hala banka değişikliği yapamadıysanız sayfamızı ziyaret ederek adım adım nasıl nakil yapıldığı ve emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma meselesi için bilgi bulabilirsiniz.

İçerik Başlıkları

Etiketler

Yorum yapmak için lütfen giriş yapınız

Yorumlar